Mnuchin: Ticaret sorunlarını anlıyoruz ve çözmeye çalışıyoruz

Mnuchin: Ticaret sorunlarını anlıyoruz ve çözmeye çalışıyoruz

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, "Ticaret sorunlarını anlıyoruz ve verimli şekilde çözmeye çalışıyoruz" dedi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, G20 Toplantısı boyunca ticaret gerilimlerine odaklanıldığı ya da ABD'nin diğer ülkelerle karşı karşıya kaldığı türünde yorumların doğru olmadığını belirterek, "Ticaret sorunlarını anlıyoruz ve verimli şekilde çözmeye çalışıyoruz." dedi.

Mnuchin, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılan G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nın ardından basın brifingi düzenledi.

Hafta sonunda katıldığı 14 ikili görüşme ve 8 oturumun çok verimli geçtiğini ifade eden Mnuchin, "Toplantılardan genel anlamda daha memnun kalamayacağımı belirtmek istiyorum." yorumunda bulundu.

Mnuchin, görüşmelerde dengeli ticaret, terörizmin finansmanı, kripto varlıklar ve finans sektörüne yönelik siber saldırılar gibi birçok konunun gündeme geldiğini kaydederek, toplantı boyunca ticaret gerilimlerine odaklanıldığı ya da ABD'nin diğer ülkelerle karşı karşıya kaldığı türündeki yorumların doğru olmadığını vurguladı.

"G20 Toplantısı süresince Çin'le tıkanan müzakere sürecine yönelik herhangi bir ilerleme kaydedilip kaydedilmediği" sorusunu yanıtsız bırakan Mnuchin, "Özel olarak yaptığımız ya da yapmadığımız görüşmeler hakkında yorum yapmayacağım." dedi.

Bir başka soru üzerine, "Burada kendimi hiç izole edilmiş hissetmedim." açıklamasında bulunan Mnuchin, ayrıca G20 sonuç bildirisi açısından geçen yılın mart ayında ilk kez Hamburg'da katıldığı G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nın aksine bu sefer hiçbir sorunun yaşanmadığını söyledi.

Mnuchin, G20 sonuç bildirisinde yer alan ya da almayan bir ibareye gereğinden fazla önem gösterilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, "Sonuç bildirilerinin vermek istediğimiz mesaj açısından önemli olduğunu düşünüyorum ancak bir cümleyi gereğinden fazla analiz etmeyin ve endişelenmeyin. Ticaret sorunlarını anlıyoruz ve verimli şekilde çözmeye çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturan 20 ülkenin temsilcilerini buluşturan toplantının bildirisinde, korumacı ticaret politikalardan kaçınılmasına yönelik net bir ibareye yer verilmemesi, uluslararası basında en fazla dikkati çeken noktalardan biri olmuştu.

Daha önceki G20 sonuç bildirilerinde yer alan "Korumacı politikalardan kaçınacağız" ibaresi, geçen yılın mart ayında Almanya'da yapılan toplantıda ABD Hazine Bakanı Mnuchin'in ısrarları üzerine metinden çıkarılmış ve daha sonraki toplantıların hiçbirinde yeniden kullanılmamıştı.

 

Dövizde hareketlilik sürüyor: Dolar 6, euro 7 liranın altını gördü Dövizde hareketlilik sürüyor: Dolar 6, euro 7 liranın altını gördü

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı

Bursa barajlarında son durum açıklandı Bursa barajlarında son durum açıklandı

BDDK'dan döviz için yeni hamle BDDK'dan döviz için yeni hamle

Öğretmen adaylarına KPSS'de 2 yıl geçerlilik müjdesi Öğretmen adaylarına KPSS'de 2 yıl geçerlilik müjdesi

Acil tıp uzmanı hastane bahçesindeki bankta ölü bulundu Acil tıp uzmanı hastane bahçesindeki bankta ölü bulundu

BİM, iPhone satışlarını durdurdu BİM, iPhone satışlarını durdurdu

ABD'ye ek vergi Bursa'yı vurabilir! ABD'ye ek vergi Bursa'yı vurabilir!

Bursa'da tatil planı yapan işçilere kötü haber Bursa'da tatil planı yapan işçilere kötü haber

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Ağustos 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Ağustos 2018 Çarşamba)

Kredi işlemlerine düzenleme! Taksit sayıları değişti Kredi işlemlerine düzenleme! Taksit sayıları değişti

Şişli'deki kazada motosikletin çarptığı kadının kafatası kırıldı Şişli'deki kazada motosikletin çarptığı kadının kafatası kırıldı

Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda atamalar belli oldu Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda atamalar belli oldu

Yabancıların gözde düğün mekanı İstanbul Boğazı! Yabancıların gözde düğün mekanı İstanbul Boğazı!

Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz

Yüzlerce martı telef oldu! Yüzlerce martı telef oldu!

150 bin emekliye müjdeli haber! 150 bin emekliye müjdeli haber!

Çakıcı'nın nakli sırasında Bursa dahil 6 ilde operasyon Çakıcı'nın nakli sırasında Bursa dahil 6 ilde operasyon