Milli Saraylar'da 6 ayda geri dönüşüme 217 ton atık kazandırıldı

Milli Saraylar'da 6 ayda geri dönüşüme 217 ton atık kazandırıldı

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'na bağlı saray, köşk ve kasırlarda 2018'in son 6 ayında toplam 217 ton atık, geri dönüşüme kazandırıldı. Proje kapsamında geri dönüşümü mümkün olan kağıt, karton, plastik, cam ve metal ambalaj atıkları kaynağından ayrı toplanarak enerji tasarrufu sağlandı. Su kullanımı ve sera gazı salınımı azaltılarak doğal kaynakların korunması yönünde önemli bir adım atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan çevre dostu 'Sıfır Atık' projesine Milli Saraylar da katıldı. Yenilenebilir enerjiye geçme projesi kapsamında personele eğitim verildi, sistem kuruldu ve tüm atıklar kaynağından ayrıştırıldı. Bu kapsamda Milli Saraylar'a bağlı Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Şale Köşkü, Florya Atatürk Köşkü ve Beşiktaş Milli Saraylar Misafirhanesi'ne genel geçici depolama alanları kuruldu. Bu alanlara evsel atık, elektrik ve elektronik eşya atıkları, tehlikeli atıklar, bahçe ve ambalaj atıkları, bitkisel yağlar gibi atıkların toplanmasını sağlayan üniteler yerleştirildi. Saray, köşk ve kasırlarda 2018'in son 6 ayında toplam 217 ton atık, geri dönüşüme kazandırıldı. 

Milli Saraylar'da yaprak ve çim benzeri bahçe atıkları için de çalışma yürütüldü. Bu tip atıklar, poşetlenerek bağlı oldukları ilçe belediyelerine kompost (bitki atıklarından yapılan gübre) işlemi için teslim edildi. Bu kapsamda sadece Dolmabahçe Sarayı'nda haftalık yaklaşık 5 ton bahçe atığı toplandı. 

Geri dönüşüm projesine, kurum içi restorasyon, bakım ve onarım faaliyetleri sonucu ortaya çıkan tehlikeli atık türleri de dahil edildi. Yine 2018 yılında oluşan yaklaşık 4 ton tehlikeli atık İSTAÇ' a (İstanbul Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret AŞ) teslim edildi. 20 kg atık pil de ilgili kuruluşlara gönderildi. 
Kurum içerisinde yemekhane ve kafeteryalarda biriktirilen bitkisel atık yağlar da unutulmadı. Bu tip atıklar, sızdırmaz kaplarda toplanarak T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş lisanslı firmaya teslim edildi. 2018 yılında yaklaşık bir ton 700 kg bitkisel atık yağ toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı ve biyodizel elde edilmesine katkı sağlandı. 

Proje kapsamında metal türü, elektrikli ve elektronik eşya atıkları da değerlendirildi. Milli Saraylar bünyesinde yer alan depolama alanında uygun konteynırlarda biriktirilen atıklar, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKEK) teslim edildi. 2018 yılında 800 kg elektrikli ve elektronik eşya, 3 ton 290 kilo metal atık toplanıp MKEK'e gönderildi. 

Bursa'da damperi açılan TIR yönlendirme tabelalarını yıktı Bursa'da damperi açılan TIR yönlendirme tabelalarını yıktı

Bursa'da kendisini dolandırdığını iddia eden baba, kızına dehşeti yaşattı  Bursa'da kendisini dolandırdığını iddia eden baba, kızına dehşeti yaşattı

Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti

Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı

Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı

Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu  Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu

Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu

Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti

Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü

İşte PKK'nın gerçek yüzü İşte PKK'nın gerçek yüzü

Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı

Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim

Kızı ihbar etti, polis ipten aldı Kızı ihbar etti, polis ipten aldı

Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı

Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü