'Mihail Gorbaçov', seçim yarışında

'Mihail Gorbaçov', seçim yarışında

Endonezya seçimlerinde parlamento için adaylığını koyan isimlerden biri 'Mihail Gorbaçov' oldu. Bu duruma bir isim benzerliği yol açsa da Endonezyalı Gorbaçov durumdan memnun. İsmi nedeniyle gençliğinde zorlandığını söyleyen Endonezyalı Gorbaçov, "İnsanlar yüzümü hatırlamasa bile adımı asla unutmuyor" diyor.

Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov, gelecek hafta Endonezya'da düzenlenecek parlamento seçimlerde koltuk için yarışacak. Ama tabii ki olay bir isim benzerliğinden ibaret.

Tam adı Mikhail Gorbachev Dom olan 32 yaşındaki Endonezyalı siyasetçi, bu göreve talip olan 245 bin adaydan biri oldu.

Genç siyasetçi, tam da adaşı Gorbaçov'un SSCB'de Glasnost (açıklık) ve perestroyka (yeniden yapılanma) politikalarını gündeme getirdiği yıllarda 1986'da doğdu. Gorbaçov Dom, çevre araştırmalarıyla biliniyor.

GAZETEDE GÖRMÜŞLER; 'HAVALI BİR İSİM' DİYE DÜŞÜNMÜŞLER

Endonezyalı Gorbaçov, "Ailem bir kızları olacağından çok eminmiş, o yüzden ben doğduğumda paniklemişler çünkü erkek çocuk için bir isim düşünmemişler" dedi.

Aile bir hafta boyunca bir isim koymazken, gazetede Mihail Gorbaçov'un adını görünce kararlarını vermiş.

Gorbaçov Dom, "Babam havalı bir isim olduğunu düşünmüş. Sovyetlerde etkili bir lider olduğunu düşündüklerinden 'hadi oğlumuza bu adı verelim' demişler" ifadelerini kullandı.

Gençlik dönemlerinde bu adın taşımanın kendisi için pek de kolay olmadığını söyleyen Endonezyalı Gorbaçov, hâlâ 'Gorba' lakabını kullandığını belirtti.

Gorbaçov Dom, siyasi kariyerini ise şöyle anlattı: "Çevre konusundaki fikirlerimin uygulandığını görmek için siyasete atılmam gerektiğini fark ettim. Bugünlerde adım benim için avantaj oluyor. İnsanlar yüzümü hatırlamasa bile adımı asla unutmuyor."

'EN KARMAŞIK' SEÇİMLERDEN

Endonezya'da başkanlık ve parlamento seçimleri 17 Nisan'da yapılacak. 192 milyon kişinin oy kullanacağı ve sadece bir gün sürecek seçimler 'en karmaşık seçimlerden' biri olarak gösteriliyor. Ülke çapında 245 bin aday 20 binden fazla ulusal ve yerel unvana sahip olmak için yarışacak.

Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım

Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor

Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü

Konya'da korkutan deprem Konya'da korkutan deprem

İmamoğlu vatandaşlara seslendi İmamoğlu vatandaşlara seslendi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz

Bursa'da rahvan atları nefes kesti Bursa'da rahvan atları nefes kesti

Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu

Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi

Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi

Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği

Bahçeli'den önemli açıklamalar Bahçeli'den önemli açıklamalar

Bursa'da Tır devrildi tonlarca zeytinyağı yola saçıldı Bursa'da Tır devrildi tonlarca zeytinyağı yola saçıldı

Oğlunun acısını unutamayan Eşref Kolçak, 3 aydır Bursa'da tedavi görüyor Oğlunun acısını unutamayan Eşref Kolçak, 3 aydır Bursa'da tedavi görüyor

Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar! Avukatlar artık ''Ödemezsen evine haciz gelecek'' diyemeyecek Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar! Avukatlar artık "Ödemezsen evine haciz gelecek" diyemeyecek

Bursa'da düğün yapan aileye hırsız şoku Bursa'da düğün yapan aileye hırsız şoku

Bursa'da muhtarı bıçaklayan şahıs tutuklandı Bursa'da muhtarı bıçaklayan şahıs tutuklandı