Meslek seçim sürecinde bilimsel yaklaşım

Meslek seçim sürecinde bilimsel yaklaşım

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Arş. Gör. Ahmet Ayaz, meslek seçim sürecinde olan üniversite adaylarına yol gösterecek açıklamalarda bulundu. 

Meslek seçiminin bilimsel bir şekilde yapılması gerektiğini söyleyen ve bu konuda uzman görüşü alınmasının önemini dile getiren Ayaz, adaylara HKÜ Kariyer Merkezinin geliştirdiği "Mesleki Eğilim Tercih Envanteri (METE)" hakkında da bilgi verdi. 

"Meslek seçimi tüm hayatınızı etkiler" 

İnsanın yaşamında verdiği en büyük kararlardan birinin kariyer veya mesleki karar olduğunu söyleyen Ahmet Ayaz, "Kariyer kararı aslında insanın doğumundan itibaren şekillenmeye başlar. Bebekliğimiz, çocukluğumuz, ergenliğimiz, yetişkinliğimiz ve yaşlılığımız boyunca farklı kararlar alırız ve bu kararlar hayatımızı farklı yön ve şiddette etkiler. Meslek seçimimiz yaşayacağımız şehirden, evleneceğimiz insana, çocuklarımızın eğitim alacağı okuldan, birlikte zaman geçireceğimiz arkadaşlarımıza dek tüm hayatımızı etkilemektedir. Meslek seçiminin öneminin farkında olmak tam da mesleğimize karar vereceğimiz bu zaman diliminde bizi iyice stres altına sokmaktadır" dedi. 

Mesleği belirlerken nelere dikkat edilmeli 

Meslek seçimi yaparken kişinin kararını etkileyen birçok değişken olduğuna dikkat çeken Ahmet Ayaz, "Kendi istekleriniz, ailenizin istekleri, arkadaşlarınız derken hangi mesleğe nasıl karar vereceğiniz çok zorlu ve karmaşık bir süreçtir. Aileniz şüphesiz sizin için en iyisini istiyor, arkadaşlarınızın seçmek istediği popüler bölümler var ve toplum tarafından bazı bölümler çok prestijli görülürken bazı bölümler ise zaman kaybı olarak nitelendiriliyor. Bu süreçte belki de en az sizin görüşleriniz soruluyor. Bu yüzden kendinize; hangi mesleğin eğitimini almak istediğiniz, seçeceğiniz mesleğin size ne kadar uygun olduğu, ilgi ve yeteneklerinize hitap edip etmediği, mesleğin çalışma ortamının size uygunluğu gibi bazı sorular sormanız ve cevabını bulmanız gerekiyor" diyerek bu süreçte öğrencinin kendini tanıması gerektiğini ifade etti. 

METE ile kendinizi test edin 

Meslek seçim sürecinde öğrencilerin sorularına cevap bulmak amacıyla HKÜ Kariyer Merkezi tarafından, METE (Mesleki Eğilim Tercih Envanteri) adında bir test geliştirildiğini söyleyen Ahmet Ayaz, "Oldukça hızlı doldurulabilen ve pratik olan bu test ilgilerinizi ve kişilik özelliklerinizi ölçerek size uygun olan meslekler hakkında önerilerde bulunuyor. www.mete.hku.edu.tr adresinden ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz test tüm Türkiye'nin kullanımına açıktır. METE ilgilerinizi ve kişilik özelliklerinizi bilimsel olarak belirleyen, bu özelliklere uygun meslekleri size ''öneri'' olarak sunan bir programdır. Unutmamalıyız ki meslek seçiminde kendi özelliklerimizi nesnel olarak görmek ve değerlendirmek bu zorlu karar sürecinde elimizi çok güçlendirecektir. METE bizim için meslek önerilerinde bulunsa da bu mesleklerin bir öneri olduğunu unutmamak gerekir. Bu sonuçları bir uzman ile tartışmanız özellikle önem arz etmektedir" diye konuştu. 

Bursa Uluabat Gölü artık daha temiz Bursa Uluabat Gölü artık daha temiz

Bursa'da ayakkabı hırsızlığı güvenlik kamerasına takıldı Bursa'da ayakkabı hırsızlığı güvenlik kamerasına takıldı

''Milyonlarca kişi muaf ama kimse bilmiyor'' "Milyonlarca kişi muaf ama kimse bilmiyor"

Mehmet Özhseki: İlçe adayları önümüzdeki günlerde açıklanacak Mehmet Özhseki: İlçe adayları önümüzdeki günlerde açıklanacak

Bursa'daki yeşil alanlara ne oluyor? (ÖZEL HABER) Bursa'daki yeşil alanlara ne oluyor? (ÖZEL HABER)

Bursa'da kumar operasyonu! 3 iş yeri mühürlendi Bursa'da kumar operasyonu! 3 iş yeri mühürlendi

Türk Telekom kotasız internet tarifelerini açıkladı! Fiyatlar şaşırttı
Türk Telekom kotasız internet tarifelerini açıkladı! Fiyatlar şaşırttı

Bursaspor'un yıkılan eski stadyumu 'Millet Bahçesi' yapılacak Bursaspor'un yıkılan eski stadyumu 'Millet Bahçesi' yapılacak

Adriana Lima ile Metin Hara ayrıldı mı? Adriana Lima ile Metin Hara ayrıldı mı?

25 bin personel ataması yapılacak 25 bin personel ataması yapılacak

Şehit Emniyet Müdürü için Rize'de tören düzenlendi Şehit Emniyet Müdürü için Rize'de tören düzenlendi

Piramidin tepesinde cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen fotoğrafçı konuştu Piramidin tepesinde cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen fotoğrafçı konuştu

Gece yarısı Bursa Uludağ'da eksi 15 derecede şok evlilik teklifi Gece yarısı Bursa Uludağ'da eksi 15 derecede şok evlilik teklifi

Aysın Komitgan; <br /> Gemlik'in başına UĞURLU gelecek mi? Aysın Komitgan;
Gemlik'in başına UĞURLU gelecek mi?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (12 Aralık 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (12 Aralık 2018 Çarşamba)

İşte illere göre trafik sigortası fiyat tarifesi İşte illere göre trafik sigortası fiyat tarifesi