Marmara Denizi'ndeki bu görüntü sonrası dikkat çeken açıklama

Marmara Denizi'ndeki bu görüntü sonrası dikkat çeken açıklama

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, son günlerde Marmara Denizi çevresinde görülen denizanası ölümlerinin, deniz kirliliğinden kaynaklanmadığını söyledi.

Sarı, yaptığı açıklamada, denizanalarının, denizlerin  yüzeye yakın kısımlarında yaşayan, hareketleri sınırlı ve daha çok suyun içindeki  hayvansal planktonlarla beslenen canlılardan olduğunu belirtti.

Bu canlıların hareket kabiliyetlerinin sınırlı olması nedeniyle çok  uzağa gidemediklerini aktaran Sarı, "Denizanalarının hareketleri denizin içinde  daha çok dalga ve akıntıya bağlı. Okyanuslarda gelgitin yüksek olduğu zamanlarda  çok sayıda denizanasının sahillerde ölmüş halde bulunduğunu görüyoruz." dedi.

Sarı, Türkiye'de denizlerde gelgit olayının pek görülmediğini,  dolayısıyla sahillerde buna bağlı denizanası ölümüyle karşılaşılmadığını dile  getirdi.

Marmara Denizi'nde bugünlerde fazla sayıda denizanası görüldüğüne  işaret eden Prof. Dr. Mustafa Sarı, "Bunun nedeni son üç haftadır devam eden  güneşli havaların birazcık daha etkili olmasından kaynaklanıyor. Lodosun  esmesiyle açıklarda bulunan denizanaları kıyılarda toplandı. Dalganın da  etkisiyle bunların bir miktarı kıyılara vurmuş oldu. Şu anda Marmara Denizi  çevresinde gördüğümüz denizanası ölümleri ve sahile vuran boğulmuş  denizanalarının, kirlilikle hiçbir ilgisi yok." diye konuştu.

DENİZANASI SAYISININ ARTMASI SICAKLIĞA BAĞLI

Sarı, son dönemde deniz sıcaklıklarının arttığını ifade etti.

Kıyılarda şubat ayında denizanalarına bu kadar çok rastlanmasının  sıcaklığın yükselmesiyle bağlantılı olduğu bilgisini veren Sarı, şunları  kaydetti:

"Denizlerdeki sıcaklıklarımız geçen yıla göre 2 derece daha yüksek.  Uydu görüntüsünden aldığımız verilere göre şu anda Marmara Denizi 8,5-9 derece  civarında, özellikle denizanası ölümlerinin görüldüğü sahillerdeki sıcaklık. Bu  sıcaklık denizanaları için ideal, optimum sıcaklık aralığında, bu yüzden de  denizanaları çoğaldı. Şu anda yüzeye yakın olarak varlar. Önümüzdeki günlerde  yine rüzgar ve dalganın etkisiyle başka sahillerde denizanası ölümleri olabilir.  Bu durum denizdeki kirlilikle ilgili değil, bunun altını özellikle çizelim."

Bursa'da meyve-sebze hırsızlığı! Bursa'da meyve-sebze hırsızlığı!

Bakan Akar ve Orgeneral Güler ABD'de askeri törenle karşılandı Bakan Akar ve Orgeneral Güler ABD'de askeri törenle karşılandı

Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti

Ehliyetsiz sürücü ortalığı birbirine kattı Ehliyetsiz sürücü ortalığı birbirine kattı

BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması! BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları'' Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları"

Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya'dan Bursa'ya ziyaret Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya'dan Bursa'ya ziyaret

Trump'a karşı dava açtı Trump'a karşı dava açtı

Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı

Facebook kullananlar için çok önemli haber! Facebook kullananlar için çok önemli haber!

Çalıştığı inşaatta intihar etti Çalıştığı inşaatta intihar etti

Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak

Kadın sürücü dehşet saçtı! Kadın sürücü dehşet saçtı!