Manş'ta tarih yazan kadın

Manş'ta tarih yazan kadın

Ege Üniversitesi Antrenörlük Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Bengisu Avcı, dünyanın en zor parkurları arasında gösterilen İngiltere ve Fransayı ayıran Manş Denizi'nde 34 km'lik mesafeyi 11 saat 29 dakikada yüzerek, 'Manş'ı en hızlı geçen Türk kadını' unvanını aldı.

6 yaşında yüzme sporuna başlayan Bengisu Avcı, ailesinin de desteği ile 22 yaşında büyük bir başarıya imza attı. İngiltere ve Fransayı ayıran Manş denizini yüzerek geçmeyi hedefleyen genç sporcu, yoğun bir hazırlık çalışmasının ardından İngiltere'ye gitti. İngiliz kıyılarından denize giren Bengisu, 34 km'lik mesafeyi 11 saat 29 dakikada yüzerek Fransa kıyılarına ulaştı. Bu derece ile 'Manş'ı en hızlı geçen Türk kadını' unvanını alan Bengisu, ailesine, okuluna ve ülkesine büyük bir gurur yaşattı. Fransa kıyılarında Türk Bayrağı'nı dalgalandıran Bengisu, aynı zamanda solo olarak Manş Denizi'ni geçen 3. Türk kadını oldu. Bu arada, milli sporcuya Manş Denizi geçişinde yakınındaki teknede annesi Meserret Avcı, mentör antrenörü Kamil Resa, beslenme yardımcı antrenörü Matt Duggan ve gözlemci hakem Keith Oiller eşlik etti.

HIRVATİSTAN'DA ÇALIŞTI

Manş Denizi'ndeki yüzme denemesi öncesi yoğun bir hazırlık yaptığını anlatan Bengisu, "Normal koşullarda 34 kilometre olan mesafe, gelgitler ve dalgalar sebebiyle 47 kilometreye kadar uzayabiliyor. Ayrıca yosunlar, köpek balıkları ve diğer canlılar parkurun zorluğunu daha da arttırıyor. Manş'ı geçmek amacıyla ilk defa geçtiğimiz sene deneme yaptım. Fakat hipotermi sebebiyle olmadı. Ayrıca Manş ile ilgili pek bir fikrim de yoktu. Bu sefer uzun mesafe ve soğuğa karşı antrenmanlar yaparak hazırlandım. Manş'ı geçen dünya rekortmeni ile tanıştım. Ondan antrenman konusunda yardım istedim. Birlikte Hırvatistan'da çalışma yaptık. Antrenman sistemimi değiştirdim. Böylece hedefimi başardım" dedi.

EN BÜYÜK DESTEK AİLE

Manş Denizi'ni geçme fikrinin ortaya çıkması sonrası ailesinden büyük destek aldığını belirten genç sporcu, "Kendine güveniyorsan neden olmasın" şeklinde aldığı yanıta çok mutlu olduğunu söyledi. Bengisu, "Onlar da çok heyecanlılardı. Bütün ailede bir seferberlik oldu. Geçen yıl hipotermi yüzünden olmadı fakat bu sene en kötü senaryoya göre hazırlıklı olup en iyisini umduk ve elde ettik" diye konuştu. Manş Denizi geçişini aynı zamanda TOFD Omurilik Felçlileri Derneği için 3 akülü tekerlekli araç alınması amacıyla yaptığını kaydeden Bengisu, "Hedefimiz 3 akülü araç almaktı fakat şu ana kadar 2 araç alacak kadar bağış toplayabildik. Bu sebeple destek bekliyoruz. Başından beri yanımda olan, bize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

HEDEF OCEANS 7

Hedef yükselterek çalışmalarına devam eden Bengisu Avcı, "Bundan sonra Oceans 7 tamamlayan ilk Türk kadını olmak istiyorum. İngiliz Kanalı (İngiltere-Fransa), Cook Strait (Yeni Zelanda), Catalina Kanalı (ABD), Cebelitarık Boğazı (İspanya-Fas), Molokai Kanalı (Hawaii), Kuzey Kanalı (İrlanda-İskoçya), Tsagaru Kanalı'nı (Japonya) aşmayı hedefliyorum" ifadelerini kullandı.

Bursa'da kızına benzettiği kadını bıçakladı, yine 16 yıl hapse çarptırıldı Bursa'da kızına benzettiği kadını bıçakladı, yine 16 yıl hapse çarptırıldı

Bursa'da şehirlerarası otobüslerde kemer takmayan yolculara kontrol Bursa'da şehirlerarası otobüslerde kemer takmayan yolculara kontrol

Bursa'da kaçak saka kuşu avlayan turiste ceza yağdı Bursa'da kaçak saka kuşu avlayan turiste ceza yağdı

Bursa'da kentsel dönüşüm durdu, kiralar vatandaşın cebini yakacak! Bursa'da kentsel dönüşüm durdu, kiralar vatandaşın cebini yakacak!

Oyuncak sandığı silahla ablasını öldürdü Oyuncak sandığı silahla ablasını öldürdü

Bir şirket daha konkordato ilan etti! Bir şirket daha konkordato ilan etti!

Şırnak'ta patlama: 2 korucu şehit oldu Şırnak'ta patlama: 2 korucu şehit oldu

Bursa'da 5 bin liralık elektrikli bisikleti çalan hırsız güvenlik kameralarını hesaba katmadı Bursa'da 5 bin liralık elektrikli bisikleti çalan hırsız güvenlik kameralarını hesaba katmadı

Bursa ormanlarını tehdit eden böcek! İlk kez görüldü Bursa ormanlarını tehdit eden böcek! İlk kez görüldü

Bakan Kurum: 100 bin liralık tarla yıllık 100 liraya kiralanabilecek! Bakan Kurum: 100 bin liralık tarla yıllık 100 liraya kiralanabilecek!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (26 Eylül 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (26 Eylül 2018 Çarşamba)

Can Bonomo'nun geçirdiği kaza kameraya yansıdı Can Bonomo'nun geçirdiği kaza kameraya yansıdı

İçme suyu borusuna düşen işçiden acı haber İçme suyu borusuna düşen işçiden acı haber

Eşinin bacaklarına sıktı! ''Karımı seviyorum korkutmak için yaptım'' Eşinin bacaklarına sıktı! "Karımı seviyorum korkutmak için yaptım"

Miss Turkey 2018 birincisi Şevval Şahin'in estetiksiz hali ortaya çıktı Miss Turkey 2018 birincisi Şevval Şahin'in estetiksiz hali ortaya çıktı

SGK'dan binlerce vatandaşa müjde! SGK'dan binlerce vatandaşa müjde!

Erdoğan'dan Reuters'a flaş açıklamalar Erdoğan'dan Reuters'a flaş açıklamalar

Milyonlarca memuru ilgilendiren yeni dönem yolda! Milyonlarca memuru ilgilendiren yeni dönem yolda!