Manş'ta tarih yazan kadın

Manş'ta tarih yazan kadın

Ege Üniversitesi Antrenörlük Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Bengisu Avcı, dünyanın en zor parkurları arasında gösterilen İngiltere ve Fransayı ayıran Manş Denizi'nde 34 km'lik mesafeyi 11 saat 29 dakikada yüzerek, 'Manş'ı en hızlı geçen Türk kadını' unvanını aldı.

6 yaşında yüzme sporuna başlayan Bengisu Avcı, ailesinin de desteği ile 22 yaşında büyük bir başarıya imza attı. İngiltere ve Fransayı ayıran Manş denizini yüzerek geçmeyi hedefleyen genç sporcu, yoğun bir hazırlık çalışmasının ardından İngiltere'ye gitti. İngiliz kıyılarından denize giren Bengisu, 34 km'lik mesafeyi 11 saat 29 dakikada yüzerek Fransa kıyılarına ulaştı. Bu derece ile 'Manş'ı en hızlı geçen Türk kadını' unvanını alan Bengisu, ailesine, okuluna ve ülkesine büyük bir gurur yaşattı. Fransa kıyılarında Türk Bayrağı'nı dalgalandıran Bengisu, aynı zamanda solo olarak Manş Denizi'ni geçen 3. Türk kadını oldu. Bu arada, milli sporcuya Manş Denizi geçişinde yakınındaki teknede annesi Meserret Avcı, mentör antrenörü Kamil Resa, beslenme yardımcı antrenörü Matt Duggan ve gözlemci hakem Keith Oiller eşlik etti.

HIRVATİSTAN'DA ÇALIŞTI

Manş Denizi'ndeki yüzme denemesi öncesi yoğun bir hazırlık yaptığını anlatan Bengisu, "Normal koşullarda 34 kilometre olan mesafe, gelgitler ve dalgalar sebebiyle 47 kilometreye kadar uzayabiliyor. Ayrıca yosunlar, köpek balıkları ve diğer canlılar parkurun zorluğunu daha da arttırıyor. Manş'ı geçmek amacıyla ilk defa geçtiğimiz sene deneme yaptım. Fakat hipotermi sebebiyle olmadı. Ayrıca Manş ile ilgili pek bir fikrim de yoktu. Bu sefer uzun mesafe ve soğuğa karşı antrenmanlar yaparak hazırlandım. Manş'ı geçen dünya rekortmeni ile tanıştım. Ondan antrenman konusunda yardım istedim. Birlikte Hırvatistan'da çalışma yaptık. Antrenman sistemimi değiştirdim. Böylece hedefimi başardım" dedi.

EN BÜYÜK DESTEK AİLE

Manş Denizi'ni geçme fikrinin ortaya çıkması sonrası ailesinden büyük destek aldığını belirten genç sporcu, "Kendine güveniyorsan neden olmasın" şeklinde aldığı yanıta çok mutlu olduğunu söyledi. Bengisu, "Onlar da çok heyecanlılardı. Bütün ailede bir seferberlik oldu. Geçen yıl hipotermi yüzünden olmadı fakat bu sene en kötü senaryoya göre hazırlıklı olup en iyisini umduk ve elde ettik" diye konuştu. Manş Denizi geçişini aynı zamanda TOFD Omurilik Felçlileri Derneği için 3 akülü tekerlekli araç alınması amacıyla yaptığını kaydeden Bengisu, "Hedefimiz 3 akülü araç almaktı fakat şu ana kadar 2 araç alacak kadar bağış toplayabildik. Bu sebeple destek bekliyoruz. Başından beri yanımda olan, bize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

HEDEF OCEANS 7

Hedef yükselterek çalışmalarına devam eden Bengisu Avcı, "Bundan sonra Oceans 7 tamamlayan ilk Türk kadını olmak istiyorum. İngiliz Kanalı (İngiltere-Fransa), Cook Strait (Yeni Zelanda), Catalina Kanalı (ABD), Cebelitarık Boğazı (İspanya-Fas), Molokai Kanalı (Hawaii), Kuzey Kanalı (İrlanda-İskoçya), Tsagaru Kanalı'nı (Japonya) aşmayı hedefliyorum" ifadelerini kullandı.

Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı  Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'tan EYT açıklaması Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'tan EYT açıklaması

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Dağ yöresine 12 tane eko turizm tesisi daha geliyor'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Dağ yöresine 12 tane eko turizm tesisi daha geliyor"

MHP Bursa'dan Dündar'a destek! MHP Bursa'dan Dündar'a destek!

Ahmet Kural'a takipsizlik kararı! Ahmet Kural'a takipsizlik kararı!

Bekâretini 14 milyon liraya sattı! Bekâretini 14 milyon liraya sattı!

Bursa'da köpek ile kuzunun görüntüsü görenleri şaşırtıyor Bursa'da köpek ile kuzunun görüntüsü görenleri şaşırtıyor

Bursa'daki saat kulesinin şalteri yanmış Bursa'daki saat kulesinin şalteri yanmış

Bursa'da bekçi adayları yemin etti Bursa'da bekçi adayları yemin etti

Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı

Bursa Uludağ'ı hiç böyle görmediniz Bursa Uludağ'ı hiç böyle görmediniz

Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede

Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında