Macron'un koruması krize neden oldu

Macron'un koruması krize neden oldu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un seyahatlerinin güvenlik organizasyonundan sorumlu olan özel kalem müdür yardımcısı Alexandre Benalla'nın 1 Mayıs gösterileri sırasında polis kaskı takmış vaziyette göstericileri darp etme skandalı Fransa'da gündemden düşmüyor.

Fransa 2 gündür bir Cumhurbaşkanlığı çalışanına bağlı bir skandalla çalkalanıyor. Skandal, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un seyahatlerinin güvenlik organizasyonundan sorumlu olan özel kalem müdür yardımcısı Alexandre Benalla adlı kişinin, Le Monde gazetesinin ortaya çıkardığı görüntülerde 1 Mayıs gösterileri sırasında polis kaskı takmış vaziyette biri kadın iki göstericiyi darp ederken görünmesiyle başladı. 

Cumhurbaşkanlığından ilk etapta 1 Mayıs günü istirahatta olan Benalla'nın gösterilerde gözlemci olarak bulunma talebinde bulunduğu ancak darp olayı nedeniyle kendisine uyarı verilerek, hakkında on beş gün açığa alma ve maaşından kesinti yapma cezası verildiği açıklaması geldi. 

"Örnek Cumhuriyet" söylemleriyle sık sık ders verici bir tavır sergileyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yakın çevresindeki kişilerden biri olduğu anlaşılan Alexandre Benalla meselesi hakkındaki sessizliğini koruması ve gazetecilerin sorularını yanıtlamaktan kaçınması, muhalefette yükselmeye başlayan tepkiler ve bir polis sendikasının "yetki gaspı" nedeniyle suç duyurusunda bulunmasıyla kriz giderek büyüdü. Savcılık soruşturma başlatırken, Macron ve ekibinin olaydan haberdar olmasına rağmen harekete ancak olay basına yansıyınca geçmiş olması hala tartışılıyor ve akıllara Benalla'nın neden bu kadar ayrıcalıklı olduğu sorusunu getiriyor. 

On beş gün açığa alınan ve yetkileri düşürülen Benalla'nın 14 Temmuz etkinliklerinde, Fransa'nın önde gelen kadın siyasetçilerinden Simone Veil'in naaşının Pantheon'a taşınması ve son olarak dünya şampiyonu olan Fransa milli futbol takımının karşılanmasında görev alması, cezanın göstermelik olduğu şeklinde yorumlandı. 

Adının çok sayıda şiddet olayına karıştığı öğrenilen Benalla'nın daha önce sosyalist bakanlardan Martine Aubry'nin koruması olduğu, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg'un makam şoförüyken sebep olduğu bir kazadan kaçmaya yeltenmesi nedeniyle işine son verildiği, sonrasında Fransa Özel Güvenlikçiler Federasyonu'nu kurduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Macron'un kendisiyle seçim kampanyasının başında tanıştığı ve özel koruma olarak daima yanında bulundurduğu Alexandre Benalla'ya çok güvendiği söyleniyor. 

Benalla sonunda gözaltına alındı, Cumhurbaşkanlığı ise baskılar karşısında işine son verildiğini açıkladı. Ancak konu bir türlü gündemden düşmüyor. Şimdi de kendisine şoförlü araç ve lojman tahsis edilmiş olması tartışılıyor. 

'Karım kaçırıldı' demişti, gerçek bakın ne çıktı! 'Karım kaçırıldı' demişti, gerçek bakın ne çıktı!

 500 yıllık patlama Bursa'yı yerle bir edebilir 500 yıllık patlama Bursa'yı yerle bir edebilir

Bursa'da iş adamının FETÖ bahanesiyle dolandırılmasını polis önledi Bursa'da iş adamının FETÖ bahanesiyle dolandırılmasını polis önledi

Bursa Osmangazi Belediyesi'nden ABD'ye Boykot Bursa Osmangazi Belediyesi'nden ABD'ye Boykot

Amerikanın ekonomik ambargo teşebbüsüne ''santa maria''lı cevap Amerikanın ekonomik ambargo teşebbüsüne "santa maria"lı cevap

HDP'li Belediye Başkanı gözaltına alındı HDP'li Belediye Başkanı gözaltına alındı

Turizm cennetinde şoke eden görüntü! Turizm cennetinde şoke eden görüntü!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yeni tedbir paketi Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yeni tedbir paketi

Bursa'da bu yollara dikkat! (17 Ağustos 2018 Cuma)	Bursa'da bu yollara dikkat! (17 Ağustos 2018 Cuma)

Bursa'da adrenalin tutkunları maceraya doyacak Bursa'da adrenalin tutkunları maceraya doyacak

Lüks tekneyi böyle çaldı, İtalya'ya kaçacaktı Lüks tekneyi böyle çaldı, İtalya'ya kaçacaktı

Şok detay! FETÖ elebaşı Gülen'e bizzat yollamış Şok detay! FETÖ elebaşı Gülen'e bizzat yollamış

Köprünün altında erkek cesedi bulundu! Köprünün altında erkek cesedi bulundu!

Hülya Avşar'ın evine giren hırsızlık zanlıları yakalandı Hülya Avşar'ın evine giren hırsızlık zanlıları yakalandı

50'lik sapıktan 5 yaşındaki kıza iğrenç istismar!  ''Gel seninle Sünger Bob oynayalım'' 50'lik sapıktan 5 yaşındaki kıza iğrenç istismar! "Gel seninle Sünger Bob oynayalım"

Yolcu otobüsü minibüse çarptı: 2 yaralı Yolcu otobüsü minibüse çarptı: 2 yaralı

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (17 Ağustos 2018 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (17 Ağustos 2018 Cuma)