Macron: Amerikalıları biz ikna ettik

Macron: Amerikalıları biz ikna ettik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD'yi Suriye'deki birliklerini çekme kararından kendilerinin vazgeçirdiğini kaydederek, "Harekatın sadece kimyasal silah üretim merkezleriyle sınırlı kalmasını sağladık." dedi.

Macron, BFMTV ve Mediapart tarafından canlı olarak yayınlanan özel  programda, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Emmanuel Macron, "(Suriye'de) Askeri planda operasyonu başarıyla  tamamladık ve kimyasal silah üretimi yapılan ve geliştirilen 3 merkez hedef  alındı. Bir merkez ABD ve İngiliz güçleri, biri ABD ve biri de Fransız güçlerince  vuruldu. (Esed rejiminin) Kimyasal kapasitesi yok edildi." diye konuştu.

Operasyon öncesi ABD tarafıyla yoğun bir görüşme trafiği yaşandığını  kaydeden Macron, "10 gün önce ABD Başkanı Trump askerlerini Suriye'den çekeceğini  söylemişti. Amerikalıları Suriye'de kalmaya biz ikna ettik. İkincisi de harekatın  sadece kimyasal silah üretim merkezleriyle sınırlı kalmasını sağladık." şeklinde  konuştu.

Cumhurbaşkanı Macron, Suriye krizini çözmek için Fransa'nın tüm  ülkelerle konuştuğunu ve yeniden inisiyatif alacağını belirterek, "Eğer Doğu  Guta'daki kimyasal saldırı ve çatışmalardaki yoğunluk artmasaydı, ben Türkiye'ye  giderek Erdoğan, Putin ve Ruhani ile bir araya gelmeyi planlıyordum. Bu buluşmayı  gerçekleştirmek için yeniden girişimde bulunacağım." dedi.

Rusya'nın, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasında Esed rejiminin  "suç ortağı" olduğunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e söylediğini belirten  Macron, "Biz bu operasyon ile Türkler ve Rusları ayırmayı başardık. Türkler  kimyasal saldırıyı kınadılar ve ardından operasyonu desteklediklerini  söylediler." ifadelerini kullandı.

Emmanuel Macron, Fransa'nın Esed rejimine savaş açmadığını kaydederek,  Fransa'nın düşmanının 2015'te Paris saldırılarını düzenleyen terör örgütü DEAŞ  olduğunu söyledi.

Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim

Kızı ihbar etti, polis ipten aldı Kızı ihbar etti, polis ipten aldı

Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı

Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü

Bursa Mudanya Zeytin Kooperatifi Yıldız'ı yeniden başkan seçti Bursa Mudanya Zeytin Kooperatifi Yıldız'ı yeniden başkan seçti

Bursa'da yıkama yağlamacıdan kaçak akaryakıt çıktı Bursa'da yıkama yağlamacıdan kaçak akaryakıt çıktı

Bursa miğferle ölüm sanığı astsubay, FETÖ üyeliğinden de tutuklandı Bursa miğferle ölüm sanığı astsubay, FETÖ üyeliğinden de tutuklandı

Bursa Osmangazi'de su kesintisi	Bursa Osmangazi'de su kesintisi

Bursa'da sahipli köpeğin zehirli iğneyle öldürüldüğü iddiası Bursa'da sahipli köpeğin zehirli iğneyle öldürüldüğü iddiası

Bursa'da vicdansız sürücü çarptı kaçtı Bursa'da vicdansız sürücü çarptı kaçtı

Bursa'da öğrencisine tekme atan öğretmene 4,5 yıl hapis Bursa'da öğrencisine tekme atan öğretmene 4,5 yıl hapis

Fazıl Say eleştirilere yanıt verdi Fazıl Say eleştirilere yanıt verdi

Bursa'da gürültü cinayeti davasında taraflar birbirine girdi Bursa'da gürültü cinayeti davasında taraflar birbirine girdi