Macaristan ile Ukrayna arasında büyük kriz!

Macaristan ile Ukrayna arasında büyük kriz!

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Levente Magyar, Ukrayna'da bir internet sitesinde Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto'nun Ukrayna düşmanı olarak nitelendirilip "ölüm listesi"ne alınması dolayısıyla Ukrayna'nın Budapeşte Büyükelçisi Ljubov Nepop'un bakanlığa çağrıldığını söyledi.

Magyar, bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında,  Ukrayna'nın Macaristan sınırına asker sevk ettiğini, bu ülkede yaşayan Macarların  sınır dışı edilmesi çağrısı yapıldığını ve Macarlar hakkında ölüm listesi  düzenlendiğini ileri sürerek, bu konulara açıklık getirmesi için Ukrayna'nın  Budapeşte Büyükelçisi Ljubov Nepop'un bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

Ukrayna'da Mirotrovec isimli aşırı sağcı internet sitesinde "ölüm  listesi" yayımlandığını ve bu listede Bakan Szijjarto'nun yanı sıra Ukrayna'da  yaşayan Macarların da yer aldığını kaydeden Magyar, ''Ölüm listesinde  Zakarpatya'da yaşayan ve Ukrayna düşmanı olduklarını iddia ettikleri 300 Macar  hükümeti ya da belediye yetkilisinin bilgileri var. Bu kişilerin çifte vatandaş  olduğu iddia ediliyor. Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto da bu listede yer  alıyor.'' dedi.

Ukrayna'nın Macaristan sınırına askeri üs kurarak asker sevk ettiğine  dikkati çeken ve Macaristan'ın hem NATO hem de AB üyesi olduğunu, dolayısıyla bu  sınırların NATO ve AB sınırları olduğunu hatırlatan Magyar, ''Ukrayna'nın,  Macaristan sınırından birkaç kilometre uzağındaki Zakarpatya bölgesinde askeri üs  kurması endişe verici.'' diye konuştu.

Macaristan-Ukrayna krizi

Macaristan, Ukrayna'nın geçen yıl eylül ayında eğitim kanununda  yaptığı değişiklik dolayısıyla ülkedeki Macar azınlığın haklarının ihlal  edildiğini öne sürüyor.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, daha önce  yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın eğitim kanununda yaptığı değişiklik konusunda,  "Ukrayna, eğitim kanununda yaptığı düzenlemeyle Macaristan'ı sırtından  bıçakladı." demişti.

Ukrayna'da eğitim kanununda yapılan değişikliğe göre, ülkedeki  Macarlar, orta öğretim kurumları ve üniversitelerde ana dillerinde eğitim  göremeyecek.

Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti

Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi

Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi

Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı! Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı!

Bakan Akar'dan İdlib açıklaması Bakan Akar'dan İdlib açıklaması

ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek' ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır

Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'ye geliyor! ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'ye geliyor!

Düğünde damada takılanlar şoke etti Düğünde damada takılanlar şoke etti

KYK burs başvuruları başladı! KYK burs başvuruları başladı!

Sahte parayla büyükbaş hayvan alırken yakalandılar Sahte parayla büyükbaş hayvan alırken yakalandılar

Tüm ilişkileri kesme kararı aldılar! Tüm ilişkileri kesme kararı aldılar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile görüşecek

Meral Akşener, Bahçeli'den şikayetçi oldu Meral Akşener, Bahçeli'den şikayetçi oldu

Evin bahçesinde bulunan top mermisi imha edildi Evin bahçesinde bulunan top mermisi imha edildi