Macaristan ile Ukrayna arasında büyük kriz!

Macaristan ile Ukrayna arasında büyük kriz!

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Levente Magyar, Ukrayna'da bir internet sitesinde Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto'nun Ukrayna düşmanı olarak nitelendirilip "ölüm listesi"ne alınması dolayısıyla Ukrayna'nın Budapeşte Büyükelçisi Ljubov Nepop'un bakanlığa çağrıldığını söyledi.

Magyar, bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında,  Ukrayna'nın Macaristan sınırına asker sevk ettiğini, bu ülkede yaşayan Macarların  sınır dışı edilmesi çağrısı yapıldığını ve Macarlar hakkında ölüm listesi  düzenlendiğini ileri sürerek, bu konulara açıklık getirmesi için Ukrayna'nın  Budapeşte Büyükelçisi Ljubov Nepop'un bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

Ukrayna'da Mirotrovec isimli aşırı sağcı internet sitesinde "ölüm  listesi" yayımlandığını ve bu listede Bakan Szijjarto'nun yanı sıra Ukrayna'da  yaşayan Macarların da yer aldığını kaydeden Magyar, ''Ölüm listesinde  Zakarpatya'da yaşayan ve Ukrayna düşmanı olduklarını iddia ettikleri 300 Macar  hükümeti ya da belediye yetkilisinin bilgileri var. Bu kişilerin çifte vatandaş  olduğu iddia ediliyor. Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto da bu listede yer  alıyor.'' dedi.

Ukrayna'nın Macaristan sınırına askeri üs kurarak asker sevk ettiğine  dikkati çeken ve Macaristan'ın hem NATO hem de AB üyesi olduğunu, dolayısıyla bu  sınırların NATO ve AB sınırları olduğunu hatırlatan Magyar, ''Ukrayna'nın,  Macaristan sınırından birkaç kilometre uzağındaki Zakarpatya bölgesinde askeri üs  kurması endişe verici.'' diye konuştu.

Macaristan-Ukrayna krizi

Macaristan, Ukrayna'nın geçen yıl eylül ayında eğitim kanununda  yaptığı değişiklik dolayısıyla ülkedeki Macar azınlığın haklarının ihlal  edildiğini öne sürüyor.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, daha önce  yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın eğitim kanununda yaptığı değişiklik konusunda,  "Ukrayna, eğitim kanununda yaptığı düzenlemeyle Macaristan'ı sırtından  bıçakladı." demişti.

Ukrayna'da eğitim kanununda yapılan değişikliğe göre, ülkedeki  Macarlar, orta öğretim kurumları ve üniversitelerde ana dillerinde eğitim  göremeyecek.

Bursa'da yıl başı öncesi hindiye bir zam daha yolda Bursa'da yıl başı öncesi hindiye bir zam daha yolda

Bursa'da asırlık kuş pazarı binlerce kuş severi bir araya getiriyor Bursa'da asırlık kuş pazarı binlerce kuş severi bir araya getiriyor

Bursa'da eşini boğarak öldüren sanığın avukatı: Müvekkilime tuzak kuruldu Bursa'da eşini boğarak öldüren sanığın avukatı: Müvekkilime tuzak kuruldu

Annesini yaraladığı bıçakla kendisini öldürdü Annesini yaraladığı bıçakla kendisini öldürdü

Bursalılar tereyağını zamlı yiyecek Bursalılar tereyağını zamlı yiyecek

Bursalı gençler dünya üçüncüsü oldu (ÖZEL HABER) Bursalı gençler dünya üçüncüsü oldu (ÖZEL HABER)

Mesut Demir; <br /> Bursa'da kritik hafta! Kulisler şahlandı, üfleyen üfleyene... Mesut Demir;
Bursa'da kritik hafta! Kulisler şahlandı, üfleyen üfleyene...

Bazı ürünlerin ithalatına yüzde 30'a kadar ek vergi geliyor Bazı ürünlerin ithalatına yüzde 30'a kadar ek vergi geliyor

Aysın Komitgan; <br /> Bursa'da genel merkezi karıştıran o isim kim? Aysın Komitgan;
Bursa'da genel merkezi karıştıran o isim kim?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (10 Aralık 2018 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (10 Aralık 2018 Pazartesi)

Bursa'da zifiri karanlıkta milyonluk şantaj operasyonu Bursa'da zifiri karanlıkta milyonluk şantaj operasyonu

Bursa'da motosiklet üzerinde tehlikeli yolculuk kameralara yansıdı Bursa'da motosiklet üzerinde tehlikeli yolculuk kameralara yansıdı

Yargıtay'dan Bursa'da milyonları ilgilendiren karar Yargıtay'dan Bursa'da milyonları ilgilendiren karar

Bursa'da akılalmaz kaza kamerada! Bursa'da akılalmaz kaza kamerada!

Bursa Valiliği'nden sağanak ve rüzgar uyarısı Bursa Valiliği'nden sağanak ve rüzgar uyarısı

2019'un ocak ayında trafik sigortaları zamlanmayacak 2019'un ocak ayında trafik sigortaları zamlanmayacak

Çanakkale'de feci kaza: Ölü ve yaralılar var Çanakkale'de feci kaza: Ölü ve yaralılar var