Lübnan asıllı doktor İstanbul'daki dev hastaneye dadandı

Lübnan asıllı doktor İstanbul'daki dev hastaneye dadandı

Lübnan asıllı bir doktor, İstanbul'daki dev bir hastaneyi 28 milyon dolara almak için harekete geçti. Kendisini avukat olarak tanıtan bir Hollandalı ile hareket eden doktorun foyası ise, avukatlık bürosunun ödemesini yapamayınca ortaya çıktı. Hakkında araştırma yapılan doktorun Gana'da da altın dolandırıcılığı yaptığı, ülkesi Lübnan'da da arandığı ortaya çıkarken, Hollandalının da sahte avukat olduğu belirlendi. Lübnanlı doktor hakkında 'kara para aklama ve dolandırıcılık' iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusu ilginç detaylar içeriyor. Edinilen belgelere göre, Mustapha M. (58) ve Hollandalı Ewoud Lietaert P. geçen Mart ayı başında, İstanbul'daki önemli bir hukuk bürosu ile temasa geçti.

Yürütülen görüşmelere Lübnan asıllı M., İstanbul Küçükçekmece'de bulunan B. ailesine ait büyük bir hastane ve gruba ait gayrimenkulleri almak istediğini belirtti. M. ile avukatlık bürosu ile 23 Mart'ta sözleşme imzalandı. Hastane grubu ile temasa geçildi. Yürütülen görüşmelerde, hastane ve özel tıp merkezlerinin bağlı olduğu 3 şirketin hisselerinin devri için 28 milyon dolara anlaşmaya varıldı.

TÜM BİLGİLERE ULAŞTILAR

Bu aşamadan sonra, hisse devri yapılacak şirketler için binlerce evrak incelendi. Söz konusu şirketlerin hukuki ve mali durumlarını ortaya koyan raporlar hazırlandı. Süreç devam ederken avukatlık bürosu; üç ayrı dilim halinde ödenecek parası, belirlenen süreler geçince talep etmeye başladı. Lübnanlı Mustapha M., ödemenin yapılacağını banka hesaplarında sorun çıktığını gerekçe gösterdi. Bir süre sonra, M.'nin durumundan şüphelenen avukatlık bürosu hem M.'yi hem Hollandalı P. İçin araştırma yapmaya başladı.

GANA SINIRDIŞI ETTİ

Elde edilen bilgilere, M.'nin Gana'da da altın dolandırıcılığı yaptı, bu ülkede ABD'li bir ismi dolandırdığı, Gana'da gözaltına alındıktan sonra sınırdışı edildiği belirlendi. Herhangi bir varlığı bulunmayan M. ile ortak hareket eden Hollandalının da kendisini avukat olarak tanıttığı, ancak herhangi bir baroya kaydının olmadığı anlaşıldı. Hollandalı P.'ye, ülkesinde, hileli iflas davası açıldığı da anlaşıldı.

DURUM HASTANE SAHİPLERİNE DE BİLDİRİLDİ

Bu iki kişi hakkında edinilen bilgiler sonrası, durum satış görüşmeleri yapılan hastane grubunun sahiplerine de bildirildi. M. hakkında ise bir kaç gün önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na, 'kara para aklama' ve 'dolandırıcılık' suçlaması ile başvuruda bulunuldu. Avukatlık bürosu, M.'nin şirketi DMM Sağlık Hizmetleri AŞ'ye yönelik icra takibi başlattı. Mustapha M.'nin avukatı ise takibe itiraz etti. Avukatlık bürosu bu kez, itirazın iptali istemi ile İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtı. 

'ORTAĞINI DA DOLANDIRDI' İDDİASI

Konu ile ilgili M.'nin avukatına ulaşılmazken, İstanbul'da 5 ay önce kurduğu 50 bin TL sermayeli şirketin iki Türk yöneticisinden biri olan Mustafa K. ise her hangi bir dönüş yapmadı. Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, M.'nin, tur şirketi olan Mustafa K.'yı da dolandırmaya çalıştığını öne sürdü.

Bursa'daki Millet Bahçesi için yeni proje Bursa'daki Millet Bahçesi için yeni proje

Bursa'da okulları hedef alan torbacılara rahat yok Bursa'da okulları hedef alan torbacılara rahat yok

Bursa'da sadaka kutusunu böyle çaldı Bursa'da sadaka kutusunu böyle çaldı

Bursa sahillerindeki tahlillerin birinci tur sonuçları açıklandı Bursa sahillerindeki tahlillerin birinci tur sonuçları açıklandı

Bursa'da antik kent üzerine AVM için ruhsatı aldılar, çalışmalara başladılar Bursa'da antik kent üzerine AVM için ruhsatı aldılar, çalışmalara başladılar

Anne ve babasının can verdiği korkunç saldırıda bakın nasıl hayatta kaldı! Anne ve babasının can verdiği korkunç saldırıda bakın nasıl hayatta kaldı!

Bursa'da şarjlı bisiklet otomobille çarpıştı: 2 ağır yaralı Bursa'da şarjlı bisiklet otomobille çarpıştı: 2 ağır yaralı

Bursa'da tutuksuz yargılandığı duruşmada Fethullah Gülen'i övünce tutuklandı Bursa'da tutuksuz yargılandığı duruşmada Fethullah Gülen'i övünce tutuklandı

MKP'ye Bursa'da ağır darbe! 11 gözaltı MKP'ye Bursa'da ağır darbe! 11 gözaltı

Bursa'da eşini düğün sabahı öldürmüştü, akli dengesi kontrol edilecek Bursa'da eşini düğün sabahı öldürmüştü, akli dengesi kontrol edilecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Birliğimiz tüm oyunları bozar'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Birliğimiz tüm oyunları bozar"

Bursa milletvekili Karabıyık: Aşure tenceresi bu yıl zamlı kaynıyor! Bursa milletvekili Karabıyık: Aşure tenceresi bu yıl zamlı kaynıyor!

Bursa'da annesinin elini bırakan çocuk, motosikletin altında kaldı Bursa'da annesinin elini bırakan çocuk, motosikletin altında kaldı

Engelli çocuğunu ayakkabıyla dövdü Engelli çocuğunu ayakkabıyla dövdü

Bursa'da ormanda kayboldu, ekipler saatlerdir onu arıyor Bursa'da ormanda kayboldu, ekipler saatlerdir onu arıyor

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (21 Eylül 2018 Cuma) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (21 Eylül 2018 Cuma)

Bursa'da trafikte darp edilen kadından zanlıları yakalayan polise teşekkür Bursa'da trafikte darp edilen kadından zanlıları yakalayan polise teşekkür

Veliler dikkat! Çocuğunuza ne yapması gerektiğini söylemeyin Veliler dikkat! Çocuğunuza ne yapması gerektiğini söylemeyin