Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonundan ABD ürünlerine boykot

Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonundan ABD ürünlerine boykot

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Yenice, üyelerine ABD menşeli gazlı içecek, temizlik ve gıda ürünleri kullanılmaması konusunda genelge gönderdiklerini söyledi.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı milli ve yerli duruşa örnek olması amacıyla üyelerine ABD menşeli gazlı içecek, temizlik ve gıda ürünleri kullanılmaması konusunda genelge gönderdiklerini söyledi.

Yenice, yaptığı açıklamada, ABD'nin Türkiye'ye yönelik başlattığı yaptırımlara ve piyasalara yönelik "spekülatif atağı"na karşı lokantacı ve pastacı sektörü olarak ABD menşeli ürünleri boykot edeceklerini ifade etti.

Bu kapsamda üyelerine genelge gönderdiklerini belirten Yenice, böyle bir genelgeyi hazırlarken kendilerine en büyük desteği esnafın verdiğini anlattı. Yenice şöyle konuştu:

"Türk ekonomisinde önemli bir yere sahip olan lokantacılık ve pastacılık sektöründe ABD menşeli gazlı içecek, temizlik ve gıda ürünleri satışına karşı üyelerimizi ve halkımızı maddi ve manevi direnişe davet ettik. Bu amaçla Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı milli ve yerli duruşa destek amacıyla üyelerimize ABD menşeli gazlı içecek, temizlik ve gıda ürünleri kullanılmaması konusunda genelge gönderdik. Özellikle ABD menşeli gazlı içeceklere karşı milli içeceğimiz olan ayran, şalgam ve yerli gazoz tüketilmesini öneriyoruz. ABD menşeli ürünlerin obeziteye neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu vesileyle Türk mutfağının sağlıklı beslenmesinin de gündeme gelmesini arzu ediyoruz."

ABD ürünlerine yönelik boykotun yerli sanayinin gelişmesi açısından önemli olduğuna dikkati çeken Yenice, lokantacı ve pastacı esnafı olarak her zaman devletin yanında olduklarını vurguladı.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı çok önemli bir direnişi ortaya koyduklarını dile getiren Yenice, "Vefakar ve cefakar esnafımızın bu konuya önemli bir direniş göstereceğine yürekten inanıyorum. Onların bizi yıkmaya, bölmeye, parçalamaya ve diz çöktürmeyi güçleri yetmeyecek. Türk esnaf ve sanatkarı olarak Ahi Evran geleneği ve direnişimizle, her türlü zorluğa karşı ayakta kalışımızla ülke ekonomisine çok büyük katkı koymuş bir kesimiz." dedi.

Görünür alanlara "Bu iş yerinde Amerikan menşeli gazlı içecekler satılmamaktadır. Sadece yerli ve milli içeceklerimiz satılmaktadır" yazan afiş asacaklarını aktaran Yenice, hazırladıkları genelgeyi 81 ildeki oda başkanlarına gönderdiklerini ayrıca müşterilere de bu konuda bilgi vermeye başladıklarını kaydetti.

Yenice, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına her zaman kulak vereceklerini ve onu asla yalnız bırakmayacaklarını dile getirdi.

"Müşterilerimize öncelikle ayran ve yerli üretim gazoz öneriyoruz"

İzmirli lokantacı Murat Ulubay da Federasyonun, ABD ürünlerinin kullanımına karşı aldıkları boykot kararına tam destek verdiğini söyledi.

Türkiye'ye karşı yapılan bu haksız uygulamalara karşı geleceklerini ifade eden Ulubay, "Müşterilerimize öncelikle ayran ve yerli üretim gazoz öneriyoruz." dedi.

Mehmet Ak da lokantacı esnafının bu konuda ciddi bir duruş sergileyeceğine inandığını söyledi.

Ahmet Günay Selek ise Lokantacılar Federasyonu kararını desteklediklerini ifade ederek, "Artık lokantalarda ayran içeceğiz. ABD'nin Türkiye'ye yaptığı haksızlıktan sonra bizler de bu ülkenin mallarını boykot ediyoruz." diye konuştu.

Bursa'da televizyondan uyuşturucu çıktı Bursa'da televizyondan uyuşturucu çıktı

Trump Ortadoğu ülkelerini tehdit etti Trump Ortadoğu ülkelerini tehdit etti

Bursa'da T2 hattına 3 aylık süre Bursa'da T2 hattına 3 aylık süre

Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı

İngilizler Rus uçaklarını engelledi İngilizler Rus uçaklarını engelledi

90 bin lirasını polis kurtardı 90 bin lirasını polis kurtardı

Bursa'daki FETÖ operasyonunda 7 tutuklama! Bursa'daki FETÖ operasyonunda 7 tutuklama!

Bursa'da gece güreşleri moda oldu Bursa'da gece güreşleri moda oldu

Mabel Matiz'e FETÖ soruşturmasında karar! Mabel Matiz'e FETÖ soruşturmasında karar!

Profesör Sakınç: ''Marmara'da 7,2 ile 7,4 civarında deprem olacak'' Profesör Sakınç: "Marmara'da 7,2 ile 7,4 civarında deprem olacak"

Bursa'da polisi metrelerce sürükledi Bursa'da polisi metrelerce sürükledi

Bursa'da tartıştığı abisini vurmuştu, adliyeye sevk edildi Bursa'da tartıştığı abisini vurmuştu, adliyeye sevk edildi

Günde 2 bardak idrar içiyor! Günde 2 bardak idrar içiyor!

Çalıştığı bankayı milyonlarca lira dolandırdı Çalıştığı bankayı milyonlarca lira dolandırdı

Bursa'da oto farelerini yakalamak için 60 güvenlik kamerasını incelediler Bursa'da oto farelerini yakalamak için 60 güvenlik kamerasını incelediler

İşitme engelli kadına saldırdı İşitme engelli kadına saldırdı

Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi

Bursa'ya yeni şehitlik anıtı Bursa'ya yeni şehitlik anıtı