Lice davasında beraat kararı

Lice davasında beraat kararı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında, dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili yargılanan tek sanık olan dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Eşref Hatipoğlu beraat etti. Müşteki avukatları kararı istinafa götüreceklerini bildirdi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında, dönemin  Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16  kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili yargılanan tek sanık dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Eşref Hatipoğlu beraat etti. 

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Hatipoğlu  katılmazken, müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu. CHP İstanbul  MilletvekiliSezgin Tanrıkulu da duruşmayı izledi.

Müşteki İlhami Bayar, mahkemenin kararına saygılı olduklarını ancak 80  yaşındaki annesinin hala adil bir sonuç beklediğini söyledi.

Müşteki Duygu Yüksel Bayar ise saldırıda şehit olan Yüksel Bayar'ın  yeğeni olduğunu ve adını taşımaktan gurur duyduğunu ifade ederek, suçluların  bulunmasını istedi.

Müşteki Metin Bekiroğlu, Lice gibi bütün dünyanın tanık olduğu bir  davada, gerek mahkeme heyeti gerek kolluk güçlerinin keyfi tutumu olduğunu iddia  ederek, "Lice gibi bir yerde 16 kişi hayatını kaybetti. Böylesi bir olayda fail  yok. Ciddi bir soruşturma yürütülmedi. Şikayetimde ısrarcıyım." dedi.

Müşteki avukatı Yunus Muratakan da olayı yaşayanların ifadelerinden,  olay zamanında roketler atıldığını duyduklarını belirterek, "Bu mağdurlar hikaye  anlatmıyor. Belgelerle ispat ediyoruz. Helikopterden ateş edildiğine dair çok  sayıda ifade var." diye konuştu.

Müşteki avukatı Sidar Avşar da bu davanın mağdurlar için önemli bir  dosya olduğunu ifade ederek, "Ya kendileri yaralandı, ya yakınlarını kaybettiler  ya da zorunlu göçe maruz kaldılar. Bu, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur."  şeklinde konuştu.

Sanık avukatı ise önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, "O  gün olanlarPKK'nın Lice'ye saldırısıdır. Olaydan 30 sene sonra yapılması istenen  keşfin dosyaya bir katkı sağlayacağını düşünmüyoruz. Müvekkilim suçsuzdur." dedi.

Mahkeme heyeti verdiği aranın ardından sanık Tünay Yanardağ'ın vefat  etmesinden dolayı davadan düşürülmesine, tutuksuz olarak yargılanan dönemin  Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu'nun ise üzerine  atılı suçları işlediğinin sabit olmadığı kanaatine varıldığından ayrı ayrı  beraatine karar verdi.

Müşteki avukatları, kararı temyiz etmek için gerekçeli kararın  kendilerine ulaştırılmasını talep etti.

İddianame ve davanın geçmişi 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 1993  yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da  aralarında bulunduğu 16 kişinin ölümü nedeniyle, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay  Komutanı Eşref Hatipoğlu ile o dönem üsteğmen olan emekli Jandarma Kurmay Albay  Tünay Yanardağ hakkında, "taammüden öldürme", "halkı isyana ve birbirini  öldürmeye teşvik", "cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma" suçlamalarıyla  ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıla kadar hapis cezası istenmişti. 

Güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'e nakledilen davanın, bu kentte  Terörle Mücadele Kanunu ile görevli mahkeme olmaması nedeniyle Yargıtay  tarafından İzmir'de görülmesine karar verilmişti. 

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanan davanın ilk  duruşmasında, sanık avukatının talebi üzerine "soruşturma izni alınması" için  yargılama durdurulmuştu. Sanığın dosyası, Adalet Bakanlığına gönderilmiş,  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), "soruşturma iznine gerek olmadan  yargılamanın yapılabileceği" yanıtını verince dosya yeniden görülmeye  başlanmıştı.

Bursa Uluabat Gölü artık daha temiz Bursa Uluabat Gölü artık daha temiz

Bursa'da ayakkabı hırsızlığı güvenlik kamerasına takıldı Bursa'da ayakkabı hırsızlığı güvenlik kamerasına takıldı

''Milyonlarca kişi muaf ama kimse bilmiyor'' "Milyonlarca kişi muaf ama kimse bilmiyor"

Mehmet Özhseki: İlçe adayları önümüzdeki günlerde açıklanacak Mehmet Özhseki: İlçe adayları önümüzdeki günlerde açıklanacak

Bursa'daki yeşil alanlara ne oluyor? (ÖZEL HABER) Bursa'daki yeşil alanlara ne oluyor? (ÖZEL HABER)

Bursa'da kumar operasyonu! 3 iş yeri mühürlendi Bursa'da kumar operasyonu! 3 iş yeri mühürlendi

Türk Telekom kotasız internet tarifelerini açıkladı! Fiyatlar şaşırttı
Türk Telekom kotasız internet tarifelerini açıkladı! Fiyatlar şaşırttı

Bursaspor'un yıkılan eski stadyumu 'Millet Bahçesi' yapılacak Bursaspor'un yıkılan eski stadyumu 'Millet Bahçesi' yapılacak

Adriana Lima ile Metin Hara ayrıldı mı? Adriana Lima ile Metin Hara ayrıldı mı?

25 bin personel ataması yapılacak 25 bin personel ataması yapılacak

Şehit Emniyet Müdürü için Rize'de tören düzenlendi Şehit Emniyet Müdürü için Rize'de tören düzenlendi

Piramidin tepesinde cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen fotoğrafçı konuştu Piramidin tepesinde cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen fotoğrafçı konuştu

Gece yarısı Bursa Uludağ'da eksi 15 derecede şok evlilik teklifi Gece yarısı Bursa Uludağ'da eksi 15 derecede şok evlilik teklifi

Aysın Komitgan; <br /> Gemlik'in başına UĞURLU gelecek mi? Aysın Komitgan;
Gemlik'in başına UĞURLU gelecek mi?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (12 Aralık 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (12 Aralık 2018 Çarşamba)

İşte illere göre trafik sigortası fiyat tarifesi İşte illere göre trafik sigortası fiyat tarifesi