Lavrov: ABD, kimyasal silah envanterini hâlâ imha etmedi

Lavrov: ABD, kimyasal silah envanterini hâlâ imha etmedi

Rusya'nın ABD'yi kimyasal silah kullanmadığına inandırması gerektiği yönündeki söylemleri ciddiyetten uzak bulan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın aksine Washington'un kimyasal silah envanterini hâlâ daha imha etmediğini anımsattı.

Slovakya'da yayın yapan Pravda gazetesine demeç veren Lavrov, eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının İngiltere'de zehirlenmesiyle bağlantılı olarak Rusya'nın ABD'yi kimyasal silah kullanmadığına inandırması gerektiği yönündeki söylemlere tepki gösterdi.

Moskova'nın Skripral vakasında dahli olduğu iddiasıyla ABD tarafından Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulandığını anımsatan Lavrov, "Rusya'nın ABD'yi kimyasal ve biyolojik silah kullanmadığına ikna etmemesi halinde Moskova'ya yönelik baskıyı artırmakla tehdit etmeye başladılar" dedi.

'ABD'NİN TALEPLERİ TUHAF'

Lavrov, "Bu tür talepleri ciddiye almak zor. Özellikle, ABD'nin aksine Rusya'nın kimyasal silah envanterini tamamen imha ettiği ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün bunu tasdik ettiği göz önüne alındığında, bu talepler daha tuhaf geliyor" diye ekledi.

RUSYA TÜM YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİŞTİ

Rusya, envanterindeki kimyasal ve biyolojik maddelerin sonuncusunu 27 Eylül 2017'de imha etmişti. Yaklaşık 40 bin ton zehirli madde imha eden Rusya, 1997'de yürürlüğe giren Kimyasal Silahların Yasaklanması Anlaşması'ndaki yükümlülüklerinin tamamını yerine getirmişti.

'ABD'NİN SALDIRILARI SURİYE'YE NASIL YAKLAŞILDIĞININ GÖSTERGESİ'

Lavrov, Pravda'ya röportajında Suriye'nin kimyasal silah kullandığı kanıtlanmadan ABD tarafından bu ülkeye düzenlenen saldırılar hakkındaki görüşlerini de anlattı.

Şam'ın kimyasal silah kullandığına dair kanıt sunulmadan düzenlenen ve Suriye'deki çözüm sürecini tehdit eden ABD saldırılarının Suriye'ye kimin nasıl yaklaştığını gösterdiğini belirten Lavrov, "7 Nisan'da Duma'da yaşanan sansasyonel olay da dahil, Suriye hükümetine yönelik kimyasal silah kullanma suçlamalarıyla ilgili bugüne dek hiçbir kanıt sunulmadı. Orada hiçbir kimyasal silah izi, hiçbir ölü ve yaralı, görgü tanığı bulunamadı" ifadelerini kullandı.

Ancak Beyaz Miğferler tarafından çekilen 'kimyasal saldırıdan kurtarma' ile ilgili mizansen videolarda yer alanların bulunduğunu anımsatan Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hiçbir kanıt bulunmamasına rağmen, ABD ve müttefikleri, uluslararası hukukun temel ilkelerini ve BM Tüzüğü'nün ruhunu ihlal ederek, Suriye topraklarına yoğun füze saldırısı düzenledi ve tüm çözüm süreci için tehdit oluşturdu. Bu, Suriye'ye kimin nasıl yaklaştığının açık göstergesi."

Cinsel ilişkide aşırı şiddet feci sonla bitti! Cinsel ilişkide aşırı şiddet feci sonla bitti!

Bursa'da AK Parti Kadın Kolları Başkanı'nın cipine çarpan motosikletli yaralandı Bursa'da AK Parti Kadın Kolları Başkanı'nın cipine çarpan motosikletli yaralandı

Şırnak'tan kahreden haber: 1 şehit, 4 yaralı Şırnak'tan kahreden haber: 1 şehit, 4 yaralı

Sabah ezanı saatleri değişti Sabah ezanı saatleri değişti

Bursa'da uyuşturucuyu çoğaltamadan yakalandılar Bursa'da uyuşturucuyu çoğaltamadan yakalandılar

70 milyon liralık büyük ikramiye size de çıkabilir!
70 milyon liralık büyük ikramiye size de çıkabilir!

Elazığ Alperen Ocaklarında rezalet Elazığ Alperen Ocaklarında rezalet

Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 kişiye gözaltı Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 kişiye gözaltı

Bursa'daki balık tezgahlarında bayram havası! Hamsinin kilosu 7 lira (ÖZEL HABER) Bursa'daki balık tezgahlarında bayram havası! Hamsinin kilosu 7 lira (ÖZEL HABER)

Milli Piyango biletlerinde yeni dönem Milli Piyango biletlerinde yeni dönem

Gemliklilere müjde! Toplu konut projesinin ilk etabı bitti Gemliklilere müjde! Toplu konut projesinin ilk etabı bitti

Bursa'da feci TIR kazası! Bursa'da feci TIR kazası!