Kurt saldırıları panik yarattı

Kurt saldırıları panik yarattı

Bartın'a bağlı 3 köyde, son 2 ayda 30 büyükbaş ve küçükbaş, kurtların saldırısına uğrarken, 20 hayvan telef oldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri, kurtları görüntülemek için köyün farklı noktalarına 4 fotokapan yerleştirdi.

Bartın'a bağlı Özbaşı, Aşağıdere ile Eyüpoğlu köylerinde, son 2 ayda, toplam 30 hayvan gündüz ve gece saatlerinde kurtların saldırısına uğradı. 19 büyükbaş ve küçükbaş ile 1 eşek telef olurken, 10 hayvan ise yaralandı. Kurt saldırılarının artması nedeniyle köylüler, korkuya kapıldı. Bazı köylüler, gündüz saatlerinde yeşil alanlara götürdükleri ineklerinin yanında beklerken, bazıları ise hayvanlarını evlerine yakın tel örgülerin içinde otlatarak, hava kararmadan ahıra alıyor. Köylüler, kurt saldırılarını Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Köye giden Bartın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ahat Deliorman, Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Veteriner Erdal Gülmez ile birlikte köylülerle olayların nasıl olduğunu konuşup, tutanak tutarak, tespit yaptı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, köylülerin tarifiyle kurtların geçebileceği noktalara 4 fotokapan yerleştirdi.

'BİZ DE SOKAĞA ÇIKAMAZ OLDUK'

Evin önünde, geçen hafta, kurtların saldırısına uğradıktan sonra telef olan eşeğin sahibi Cengiz Hepdemir, "Eşeğim evin önünde bağlıydı. Eşeğin bağırması üzerine oğlum, beni uyandırdı. Ben de dışarı çıktım, gözlerime inanamadım. Kurtlardan biri eşeğin boğazına sarılmış diğeri de arka bacaklarını ısırıyordu. Ben bağırınca kurtların ikisi de kaçtı. Büyük şok yaşadık. Ben doğdum doğalı bu köydeyim. Hiç böyle bir şeye şahit olmadım. Sonra eşeğimiz kan kaybından öldü. Aynı gün hemen karşımızdaki köyde derede başka bir ineğe aynı kurtlar güpegündüz saldırmış. O inek de telef oldu. Ne yapacağımızı şaşırdık. Geceleri artık biz de sokağa çıkamaz olduk. Yardım bekliyoruz" diye konuştu. 

'KÖYÜ KURTLAR BASTI'

Derenin içinde kurtların saldırması sonucu geçen hafta ineği yaralanan, Aşağıdere köyünde yaşayan Hüseyin Arslan da "Köyümüzü kurtlar bastı. Büyük mağduriyet yaşıyoruz. Geçen hafta benim ineğime kurtlar saldırdı. Şimdi biz korkumuzdan ineklerimizi başıboş bırakamıyoruz. Sadece etrafı çitlerle çevrili ve evlerimize yakın yerlerde otlatmak zorunda kalıyoruz. Buna bir çözüm bulunsun. Evden dışarıya çıkamaz hale geldik" dedi. 

'FOTOKAPAN YERLEŞTİRDİK'

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ahat Deliorman ise şunları söyledi:

"Yaban hayvanlarının saldırısı nedeniyle bizlere vatandaşlar tarafından şikayetler iletildi. Bizler de teknik personelimiz ve Tarım Müdürlüğü'müzdeki yetkili ile birlikte tespitler yapmaya geldik. Geçen hafta bir eşeğe kurtların saldırısı oldu. Sonra biz köye geldik. Burada tespit yaptığımız sırada yakın köyde ineğe kurtların saldırısı oldu. Bizde köyümüze kurtların geliş güzergahlarının üzerlerine fotokapanlarımızı yerleştirdik. Şimdiye kadar 3 köyümüzde 30'a yakın hayvana saldırı olmuş. Biz de elde ettiğimiz verileri genel müdürlüğümüze sunarak, talimatlar doğrultusunda hareket edeceğiz." 

Kayınpederini öldürüp ormana attı Kayınpederini öldürüp ormana attı

İki yıllık ilişki hayatını mahvetti! ''Öldürülüp, öldürülmeyeceğimi ben bilmiyorum...'' İki yıllık ilişki hayatını mahvetti! "Öldürülüp, öldürülmeyeceğimi ben bilmiyorum..."

Bursa Mihraplı 'Şehitlik Anıtı'nın montajı yapıldı Bursa Mihraplı 'Şehitlik Anıtı'nın montajı yapıldı

Bursa Nilüfer'de şehitlerimiz unutulmadı Bursa Nilüfer'de şehitlerimiz unutulmadı

Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: ''Bursa'da 5 bin yeni istihdam, 1 milyon turist'' Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: "Bursa'da 5 bin yeni istihdam, 1 milyon turist"

Marmaris'te eşinin sevgilisini bıçaklayarak öldürdü Marmaris'te eşinin sevgilisini bıçaklayarak öldürdü

Bursa'da kahramanlara duygusal anma Bursa'da kahramanlara duygusal anma

Jandarma 22 bin askeri personel alacak! Başvurular yarın başlıyor Jandarma 22 bin askeri personel alacak! Başvurular yarın başlıyor

Hollanda'da silahlı saldırı! Ölü ve yaralılar var Hollanda'da silahlı saldırı! Ölü ve yaralılar var

Fildişi Sahili'nde sıtmaya yakalanan baba öldü, oğlu tedavi altına alındı Fildişi Sahili'nde sıtmaya yakalanan baba öldü, oğlu tedavi altına alındı

Antalya'da falezlerde korku dolu anlar Antalya'da falezlerde korku dolu anlar

Gülben Ergen'den 'cinayeti azmettirdi' iddiasına sert tepki Gülben Ergen'den 'cinayeti azmettirdi' iddiasına sert tepki

Bursa'da 30 bin ücretsiz fidan dağıtıldı Bursa'da 30 bin ücretsiz fidan dağıtıldı