Kurban bayramı kutlamasına polis engeli

Kurban bayramı kutlamasına polis engeli

ABD'nin Virginia Eyaletinin Warrenton kasabasında Kurban Bayramı kutlamasına polis engeli getirildi.

ABD'nin Virginia Eyaletinde bulunan ve Başkent Washington D.C ye 75 kilometre uzaklıkta olan Warrenton kasabasında Kurban Bayramı kutlamasına yönelik polis engeli getirildi. Müslümanlara yapılan bu uygulama ABD'de bulunan en büyük sivil İslami örgüt olan Amerikan İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) tarafından kınandı. CAIR yaptığı yazılı açıklamada Warrenton Kasabası tarafından son dakikada beklenmedik biçimde, hiçbir sorun yaşanmadan yirmi beş yıllık Kurban Bayramı geleneği haline gelmiş kutlama organizasyonunu reddeden kararının iyi niyet göstergesi olarak kaldırılması gerektiğini belirtti.
Açıklamada ayrıca bölgede bulunan Lübnanlı kasapların işletmelerine giden yolun polis tarafından kapatılarak dini görevlerini yerine getirmek isteyen yüzlerce Müslüman'a zorluk çıkartılmasının kabul edilemez olduğunu, kapatmanın bölgedeki iş yerlerine zarar verdiği ifade edildi.

CAIR Başkanı İcra Direktörü Nihad Awad tarafından Warrenton Kasabası Yöneticisi Brennon Godfrey'e yönelik yazılan mektuba da bildiride yer verildi. Awad mektubunda, "Warrenton Kasabası'ndan sertifikalı Lübnanlı Kasaplara giden yolun açılmasını istiyoruz. Böylece anayasa tarafından da korunan dini vecibelerimizi yerine getirebiliriz" dedi. Awad, yapılan uygulamanın ayrıca gelen kişileri yanlış yönlendirebileceği ve çevre yollarda kazaya sebep olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Awad ayrıca Başkan Donald Trump'ın seçilmesinden bu yana ABD'de aralarında Müslümanların ve göçmenlerinde bulunduğu azınlıklara yönelik saldırıların arttığını söyleyerek 2018 Sivil Haklar Raporu 2016'dan 2017'ye kadar Müslümanlara ait ayrımcılık sorunlarında yüzde 17, şiddet kullanımında ise yüzde 15 artış olduğunu belirtti.

Warrenton Kasabası yetkilileri CAIR'ın bağlantıya geçmesi ve olayın medyaya yansıması üzerine kutlamalar ile ilgili kararı geri çekerek kasabadaki Kurban Bayramı kutlamalarının geçtiğimiz senelerdeki gibi gerçekleştireceğini duyurdu.

Bursa'da yangına uykuda yakalandılar, komşuları kurtardı Bursa'da yangına uykuda yakalandılar, komşuları kurtardı

Kritik nokta erkeklerde 94, kadınlarda 88 santim (ÖZEL HABER) Kritik nokta erkeklerde 94, kadınlarda 88 santim (ÖZEL HABER)

YÖK'ten 'Suriyeli öğrenci' açıklaması YÖK'ten 'Suriyeli öğrenci' açıklaması

Mesut Demir; <br /> Seçim yarışı kızıştı! Vatandaş proje bekliyor... Mesut Demir;
Seçim yarışı kızıştı! Vatandaş proje bekliyor...

Bursa'da hayalleri uğruna mesleğinden vazgeçerek, kuklabaz oldu Bursa'da hayalleri uğruna mesleğinden vazgeçerek, kuklabaz oldu

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Şubat 2019 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Şubat 2019 Pazartesi)

Satış bedelini düşük gösterenler tek tek çağrıldı! Satış bedelini düşük gösterenler tek tek çağrıldı!

Kadın polise taciz! ''Güzelim rakının yanında güzel gidersin'' Kadın polise taciz! "Güzelim rakının yanında güzel gidersin"

Sevgilisini tokatlayan avukatın 3 yıl hapsi istendi Sevgilisini tokatlayan avukatın 3 yıl hapsi istendi

Emekliye müjde! Bugün hesaplara yatıyor Emekliye müjde! Bugün hesaplara yatıyor

'Camide siyaset yaptı' denen AK Partili Şahin: Organizasyonu ben düzenlemedim 'Camide siyaset yaptı' denen AK Partili Şahin: Organizasyonu ben düzenlemedim

Alevler kısa sürede yayıldı! Alevler kısa sürede yayıldı!

Kanser tedavisinde yeni yöntem Kanser tedavisinde yeni yöntem

Bugün başlıyor! Artık şubeye gitmeye gerek yok Bugün başlıyor! Artık şubeye gitmeye gerek yok