Kurban bayramı kutlamasına polis engeli

Kurban bayramı kutlamasına polis engeli

ABD'nin Virginia Eyaletinin Warrenton kasabasında Kurban Bayramı kutlamasına polis engeli getirildi.

ABD'nin Virginia Eyaletinde bulunan ve Başkent Washington D.C ye 75 kilometre uzaklıkta olan Warrenton kasabasında Kurban Bayramı kutlamasına yönelik polis engeli getirildi. Müslümanlara yapılan bu uygulama ABD'de bulunan en büyük sivil İslami örgüt olan Amerikan İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) tarafından kınandı. CAIR yaptığı yazılı açıklamada Warrenton Kasabası tarafından son dakikada beklenmedik biçimde, hiçbir sorun yaşanmadan yirmi beş yıllık Kurban Bayramı geleneği haline gelmiş kutlama organizasyonunu reddeden kararının iyi niyet göstergesi olarak kaldırılması gerektiğini belirtti.
Açıklamada ayrıca bölgede bulunan Lübnanlı kasapların işletmelerine giden yolun polis tarafından kapatılarak dini görevlerini yerine getirmek isteyen yüzlerce Müslüman'a zorluk çıkartılmasının kabul edilemez olduğunu, kapatmanın bölgedeki iş yerlerine zarar verdiği ifade edildi.

CAIR Başkanı İcra Direktörü Nihad Awad tarafından Warrenton Kasabası Yöneticisi Brennon Godfrey'e yönelik yazılan mektuba da bildiride yer verildi. Awad mektubunda, "Warrenton Kasabası'ndan sertifikalı Lübnanlı Kasaplara giden yolun açılmasını istiyoruz. Böylece anayasa tarafından da korunan dini vecibelerimizi yerine getirebiliriz" dedi. Awad, yapılan uygulamanın ayrıca gelen kişileri yanlış yönlendirebileceği ve çevre yollarda kazaya sebep olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Awad ayrıca Başkan Donald Trump'ın seçilmesinden bu yana ABD'de aralarında Müslümanların ve göçmenlerinde bulunduğu azınlıklara yönelik saldırıların arttığını söyleyerek 2018 Sivil Haklar Raporu 2016'dan 2017'ye kadar Müslümanlara ait ayrımcılık sorunlarında yüzde 17, şiddet kullanımında ise yüzde 15 artış olduğunu belirtti.

Warrenton Kasabası yetkilileri CAIR'ın bağlantıya geçmesi ve olayın medyaya yansıması üzerine kutlamalar ile ilgili kararı geri çekerek kasabadaki Kurban Bayramı kutlamalarının geçtiğimiz senelerdeki gibi gerçekleştireceğini duyurdu.

'Onarıcı adalet' tartışması 'Onarıcı adalet' tartışması

Tescilli güzele mahkemeden eski eş kararı Tescilli güzele mahkemeden eski eş kararı

Fransa'dan İsrail'e flaş çağrı Fransa'dan İsrail'e flaş çağrı

Merkel'den ''ticaret ihtilafları'' uyarısı Merkel'den "ticaret ihtilafları" uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'da paylaştı: Dünya 5'ten büyüktür Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'da paylaştı: Dünya 5'ten büyüktür

Whatsapp kullanıcılarına kötü haber Whatsapp kullanıcılarına kötü haber

Bir çocuk bir hamile rolü yapan kadın ve çiğ köfteli 46 hırsızlık Bir çocuk bir hamile rolü yapan kadın ve çiğ köfteli 46 hırsızlık

AK Parti ve MHP'den 'ittifak' anlaşması AK Parti ve MHP'den 'ittifak' anlaşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump ile görüştü

İPhone şeklinde mezar taşı İPhone şeklinde mezar taşı

Parkta tartıştığı kocasını tabancayla vurdu Parkta tartıştığı kocasını tabancayla vurdu

3 gündür aranan adam, 5 metrelik çukurda bulundu 3 gündür aranan adam, 5 metrelik çukurda bulundu

İntihar etmeden önceki son sözleri ''Evlatlarımdan özür diliyorum'' oldu  İntihar etmeden önceki son sözleri "Evlatlarımdan özür diliyorum" oldu