Kurban bayramı kutlamasına polis engeli

Kurban bayramı kutlamasına polis engeli

ABD'nin Virginia Eyaletinin Warrenton kasabasında Kurban Bayramı kutlamasına polis engeli getirildi.

ABD'nin Virginia Eyaletinde bulunan ve Başkent Washington D.C ye 75 kilometre uzaklıkta olan Warrenton kasabasında Kurban Bayramı kutlamasına yönelik polis engeli getirildi. Müslümanlara yapılan bu uygulama ABD'de bulunan en büyük sivil İslami örgüt olan Amerikan İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) tarafından kınandı. CAIR yaptığı yazılı açıklamada Warrenton Kasabası tarafından son dakikada beklenmedik biçimde, hiçbir sorun yaşanmadan yirmi beş yıllık Kurban Bayramı geleneği haline gelmiş kutlama organizasyonunu reddeden kararının iyi niyet göstergesi olarak kaldırılması gerektiğini belirtti.
Açıklamada ayrıca bölgede bulunan Lübnanlı kasapların işletmelerine giden yolun polis tarafından kapatılarak dini görevlerini yerine getirmek isteyen yüzlerce Müslüman'a zorluk çıkartılmasının kabul edilemez olduğunu, kapatmanın bölgedeki iş yerlerine zarar verdiği ifade edildi.

CAIR Başkanı İcra Direktörü Nihad Awad tarafından Warrenton Kasabası Yöneticisi Brennon Godfrey'e yönelik yazılan mektuba da bildiride yer verildi. Awad mektubunda, "Warrenton Kasabası'ndan sertifikalı Lübnanlı Kasaplara giden yolun açılmasını istiyoruz. Böylece anayasa tarafından da korunan dini vecibelerimizi yerine getirebiliriz" dedi. Awad, yapılan uygulamanın ayrıca gelen kişileri yanlış yönlendirebileceği ve çevre yollarda kazaya sebep olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Awad ayrıca Başkan Donald Trump'ın seçilmesinden bu yana ABD'de aralarında Müslümanların ve göçmenlerinde bulunduğu azınlıklara yönelik saldırıların arttığını söyleyerek 2018 Sivil Haklar Raporu 2016'dan 2017'ye kadar Müslümanlara ait ayrımcılık sorunlarında yüzde 17, şiddet kullanımında ise yüzde 15 artış olduğunu belirtti.

Warrenton Kasabası yetkilileri CAIR'ın bağlantıya geçmesi ve olayın medyaya yansıması üzerine kutlamalar ile ilgili kararı geri çekerek kasabadaki Kurban Bayramı kutlamalarının geçtiğimiz senelerdeki gibi gerçekleştireceğini duyurdu.

Sabah ezanı saatleri değişti Sabah ezanı saatleri değişti

Bursa'da uyuşturucuyu çoğaltamadan yakalandılar Bursa'da uyuşturucuyu çoğaltamadan yakalandılar

70 milyon liralık büyük ikramiye size de çıkabilir!
70 milyon liralık büyük ikramiye size de çıkabilir!

Elazığ Alperen Ocaklarında rezalet Elazığ Alperen Ocaklarında rezalet

Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 kişiye gözaltı Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 kişiye gözaltı

Bursa'daki balık tezgahlarında bayram havası! Hamsinin kilosu 7 lira (ÖZEL HABER) Bursa'daki balık tezgahlarında bayram havası! Hamsinin kilosu 7 lira (ÖZEL HABER)

Milli Piyango biletlerinde yeni dönem Milli Piyango biletlerinde yeni dönem

Gemliklilere müjde! Toplu konut projesinin ilk etabı bitti Gemliklilere müjde! Toplu konut projesinin ilk etabı bitti

Bursa'da feci TIR kazası! Bursa'da feci TIR kazası!

Bu yöntemler fatura düşürüyor
Bu yöntemler fatura düşürüyor

Korkunç olayı anlattı! 20 kilometre cesetle birlikte... Korkunç olayı anlattı! 20 kilometre cesetle birlikte...

Aysın Komitgan; <br /> Kaçak yapı merkezi Yıldırım'da imar plan devrimi Aysın Komitgan;
Kaçak yapı merkezi Yıldırım'da imar plan devrimi

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki'den önemli açıklamalar AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki'den önemli açıklamalar

45 yerinden bıçaklayıp eğlenmeye gitti 45 yerinden bıçaklayıp eğlenmeye gitti