Kum torbaları ile korundu, çünkü...

Kum torbaları ile korundu, çünkü...

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, 2. Dünya Savaşı sırasında müzelerdeki tarihi eserlerin zarar görme tehlikesine karşı Türkiye'nin aldığı önlemlerin, müzecilikte tüm Avrupa'daki en önemli önleyici koruma faaliyeti olduğunu söyledi.

Gölcük, 18-24 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıyla Kocaeli Arkeoloji ve  Etnografya Müzesinde düzenlenen  programda yaptığı "Görevimiz Tahliye: Müzeleri  Hitler'den Korumak" konulu sunumda, savaş riskine karşı farklı  ülkelerdeki  "müzecilikte önleyici koruma" uygulamalarının tarihini anlattı.

Devlet belgeleri ve müzeciler arasındaki tarihi yazışmalara dair  yaptığı beş yıllık araştırmayı katılımcılarla paylaşan Gölcük, müzecilik  tarihindeki en büyük "önleyici koruma" uygulamasının Türkiye'ye ait olduğunu  söyledi.

Gölcük, şunları kaydetti:

"Hitler Avrupa'yı kırıp geçiriyor ama toprak almanın dışında bir  yandan da müzeleri soyuyor. Çünkü yeni kurduğu, hayali olan devleti ve anlayışı  bu kültürel mirasın üzerine inşa etmeyi planlıyor. Bu nedenle Avrupa'daki  neredeyse tüm büyük müzeleri soygundan geçiriyor. Hariciyemiz bu konuda  Türkiye'ye gerekli raporlamayı yapıyor. Topkapı Sarayı'ndaki kutsal  emanetlerimiz, Türk-İslam eserlerinin müthiş halı koleksiyonu, İstanbul Arkeoloji  Müzesinin heykel koleksiyonu gibi konularda alınan tedbirler var. Burada bir şeye  dikkat çekmek isterim ki 1 Eylül 1939'da bu eserlerin taşınması konusunda bir  karar alınmış. Bu tarih, Polonya'nın işgali ve 2. Dünya Savaşı'nın başlaması ile  aynı tarih. Yani bu kadar öncü bir yaklaşım var. Ben şunu iddia ediyorum; 1 Eylül  1939 tarihinde yapılan bu önleyici koruma bugün Türk müzeciliği içinde yapılmış  en büyük önleyici koruma harekatıdır. Türk müzeciliğini geçin tüm Avrupa'daki en  önemli önleyici korumadır."

Tarihi eserler kum torbaları ile korundu

Gölcük, müze ve kütüphanelerdeki maddi ve sanat değeri yüksek  eserlerin nakledileceği yer olarak Niğde'de Sarıhan ve Ak Medrese'nin  belirlendiğini, lahitler gibi yerinden taşınması güç tarihi yapılar ve  restorasyondan geçmiş olan hassas eserlerin ise kum torbaları ile maskelenerek  mahallinde muhafaza edilmesine karar verildiğini kaydetti.

Her bir eserin nasıl korunması gerektiğinin bu belgelerde  ayrıntılarıyla bildirildiğini kaydeden Gölcük, "Yangın bombasının zararını  azaltmak için İstanbul Arkeoloji Müzesinin içine kum serilmesi öngörülüyor.  'Eserlere önce ahşap muhafaza yapın, kumlar eserin üzerine binmesin' deniyor. Bu  hassasiyet müthiş bir örnek. Düşünün ki Hitler'in Trakya'dan girebileceği ve  İstanbul'un kaybedilebileceği gibi bir risk var ve siz, nakledemediğiniz  eserlerinizi korurken 'kum torbası ağırlık yapmasın ki eserler zarar görmesin'  diyorsunuz." ifadesini kullandı.

Gölcük, Türkiye 2. Dünya Savaşı'na aktif olarak katılmasa da ülkede  yaşananların göz ardı edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Programa, Vali Yardımcısı Osman Abdullah Günaydın, Kocaeli  Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, İl Kültür ve  Turizm Müdürü Vekili Ercan Yamen ve vatandaşlar katıldı.

Namaz kılıyormuş gibi yapıp yardım paralarını çaldı Namaz kılıyormuş gibi yapıp yardım paralarını çaldı

Bursa'da otobüs şoförü ile yolcu birbirine girdi ortalık savaş alanına döndü Bursa'da otobüs şoförü ile yolcu birbirine girdi ortalık savaş alanına döndü

Bursa'da trafikte çekilen görüntüler görenleri şaşırttı Bursa'da trafikte çekilen görüntüler görenleri şaşırttı

Bursa'daki bu okulda sınavlar öğretmensiz yapılıyor Bursa'daki bu okulda sınavlar öğretmensiz yapılıyor

Yargıtay cezayı az buldu Bursa'da tacizci müdürün cezası 3 yıl arttı Yargıtay cezayı az buldu Bursa'da tacizci müdürün cezası 3 yıl arttı

Bursalı Elif, 5 yıllık kanserle mücadelesini kaybetti Bursalı Elif, 5 yıllık kanserle mücadelesini kaybetti

Bursa'da arıların kovan içindeki yaşantısını öğrenmek için geliyorlar Bursa'da arıların kovan içindeki yaşantısını öğrenmek için geliyorlar

Bursa'da LPG karmaşası! Bir depo LPG'de 40 lira ucuz ödeyebilirsiniz Bursa'da LPG karmaşası! Bir depo LPG'de 40 lira ucuz ödeyebilirsiniz

Banu Alkan: Türkiye'nin en namuslu kadınıyım Banu Alkan: Türkiye'nin en namuslu kadınıyım

Bursa'da yürekleri ağızlara getiren görüntü! Minibüsün yanında kilometrelerce... (ÖZEL HABER) Bursa'da yürekleri ağızlara getiren görüntü! Minibüsün yanında kilometrelerce... (ÖZEL HABER)

Ramazanda tatlınız zehir olmasın! Bu tarifle herkes yapabilir...(ÖZEL HABER) Ramazanda tatlınız zehir olmasın! Bu tarifle herkes yapabilir...(ÖZEL HABER)

İlkokul kantininde taciz skandalı İlkokul kantininde taciz skandalı

Bursa'da torununu ''kaybolmasın'' diye beline ip bağlayıp dolaştırdı Bursa'da torununu "kaybolmasın" diye beline ip bağlayıp dolaştırdı

Bursa'da park halinde alev alan otomobile vatandaş müdahalesi Bursa'da park halinde alev alan otomobile vatandaş müdahalesi

Bursa'da koşu bir öğretmenin hayatını değiştirdi Bursa'da koşu bir öğretmenin hayatını değiştirdi