Küçük Halit ilik nakli bekliyor

Küçük Halit ilik nakli bekliyor

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan "ağır kombine immün yetmezliği" teşhisi konulan 1 yaşındaki Halit Güldür, hayata tutunmak için ilik nakli bekliyor.

Fethiye'nin Çamköy Mahallesi'nde tekniker Halil Güldür ile eşi Hatice Güldür'ün 2017 yılında dünyaya gelen bebekleri Halit, doğumdan sonra rahatsızlanması üzerine hastaneye götürüldü. Burada yapılan tetkiklerde bebeğe "ağır kombine immün yetmezliği" teşhisi konuldu. Bağışıklık sistemi çöken ve vücudu enfeksiyonlara karşı direncini kaybeden küçük Halit'tin tedavisi için kök hücre nakli gerekiyor. Uygun ilik bulunması için öncelikle Halit'in ailesinden hastanede doku örnekleri alındı. Halit'in annesi Hatice ile yarım uyumlu olduğu belirlendi. Halit'e annesinden yapılan ilik nakli bir süre sonra başarısız oldu. Aile duyarlı vatandaşlardan Halit'in hayata tutunabilmesi için kök hücre bağışında bulunmasını bekliyor. 

"İLİK NAKLİ OLMAZSA OĞLUMUN YAŞAMASI ÇOK ZOR" 
Baba Halil Güldür, Halit'in doğumdan sonra bir süre kuvözde kaldığını ve doktorların immün yetmezliği teşhisi koyduğunu söyledi. Kendisinden, eşinden ve kızından Halit için doku örneği alındığını belirten Güldür, "Annesi yarım uyumlu olduğu için birinci nakilde annesinden aldılar ama birinci naklimiz tutmadı. Yabancı ülkeden iki ilik vardı ancak onlar da olumsuz çıktı" dedi. 

Çocuğunun bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için hasta olmaması gerektiğini dile getiren Güldür, kendilerinin de hasta olmamak için sürekli ilaç kullandıklarını, evden çok az çıktıklarını ve tek kullanımlık ürünler kullandıklarını ifade etti. Vatandaşlardan Kızılay'a gidip kök hücre bağışı yapmalarını isteyen Güldür, "Kök hücrenin vericiye hiçbir zararı yok. İlik nakli olmazsa oğlumun yaşaması çok zor. Hastalıkla mücadele etme şansı yok. Bizim biran önce ilik nakline ihtiyacımız var. Ne olacağını bilmeden yaşıyoruz. 'Çocuk ölecek mi?' diye her gün korkarak yaşıyoruz. Bu süreç çok zor. Bilinçlenmediğimiz için Türkiye'de ilik bulması çok zor oluyor. Yurt dışında var ama oradan da gelmesi çok uzun sürüyor. Hastanelerde bir sürü çocuk ilik bekliyor" diye konuştu. 

Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak

Kadın sürücü dehşet saçtı! Kadın sürücü dehşet saçtı!

Akıl almaz kaza: 1 yaralı Akıl almaz kaza: 1 yaralı

Kurum: Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı Kurum: Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı

Bursa Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı! Bursa Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı!

Bursa'da balıkçı kendini bıçakladı Bursa'da balıkçı kendini bıçakladı

Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı  Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'tan EYT açıklaması Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'tan EYT açıklaması

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Dağ yöresine 12 tane eko turizm tesisi daha geliyor'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Dağ yöresine 12 tane eko turizm tesisi daha geliyor"

MHP Bursa'dan Dündar'a destek! MHP Bursa'dan Dündar'a destek!

Ahmet Kural'a takipsizlik kararı! Ahmet Kural'a takipsizlik kararı!