Kristalleşen balla ilgili çok ilginç bilgiler!

Kristalleşen balla ilgili çok ilginç bilgiler!

Bal severlerin her zaman merak edip yanıt beklediği kristalleşen bal hakkında Burambal'ın CEO'su Cengiz Manav, "Doğal balın kristalleşmesi her zaman yanlış anlaşılıyor, bu durum tamamen doğal bir değişimdir. Kristalleşen bal bilhassa kahvaltılarda keyifle tüketilebilir," dedi.

Tam 36 ülkeye doğal bal ihraç eden Buram Bal Turkey'in CEO'su Cengiz Manav, pastörizasyonun doğal bal için gerekli bir işlen olmadığını söyledi. Manav, "Doğal yollarla üretilen balın içeriğinde bulunan bütün faydalı besinler pastörize edildiğinde azalabilir, hatta kaybolabilir de. Örneğin bu yüksek sıcaklıklarda enzimler, vitaminler ve antioksidanlar azalır. Her doğal balın içeriğinde mutlaka polen vardır. Bu yüksek sıcaklıkta polenler vitamin özelliğini kaybeder ve azalırlar. Halbuki polarizasyonun amacı süzme balda bulunan petek ve arı parçalarının temizlenmesidir. Bu bir nevi gözle görülür maddelerin alınmasıdır.

Doğal bal tüketmek isteniyorsa balın kristalleşmesinden korkulmamalı, gözle görülemeyen polenler baldan uzaklaştırılmamalıdır. Yüksek ısılarda balı ısıtmaya devam edersek gerçek bala şifa veren besin öğelerini uzaklaştırmış oluyoruz," dedi.

Ayrıca Cengiz Manav, Buram Honey Turkey olarak balın 40 dereceden fazla sıcaklıklarda ısıtılmamasını da tavsiye etti.

Pastörizasyon neden yapılır?

Sofralarımıza gelen bütün gıdaların pastörizasyon işlemi gıdada göremediğimiz mikropları öldürmek için yapılır. Cengiz Manav; "Bu işlem natural balın içeriğinde bulunan mikropları temizlemek için değil sadece kristalleşmesini önlemek için yapılıyor. Bu şekilde yapılan pastörize işlemi ile balların raf ömrü uzatılıyor. Ama bu işlem düzensiz yapıldığında balın şifa özelliği kayboluyor," diye konuştu.

Kristalleşen bal nasıl tüketilir?

Cengiz Manav'a göre; toplumun kristalleşen balı şekerlenmiş bal olarak görmesi bal üreticileri için büyük handikap. Doğal balın bu şekilde bilinmesi tüketicinin doğru bala ulaşmasını engelliyor. Kristalleşen balın tüketilmesinde hiçbir sakınca yok. Bilhassa kahvaltılarda krema olarak ekmeğe sürülüp de yenilen kristal balın tadına doyum olmuyor.   Soğuk, sıcak bütün içeceklerde kristalleşen balı tatlandırıcı olarak kullanmak da tüketim açısından hayli kolay oluyor.

Cengiz Manav tüketiciye bu konuda bir alternatif de sunuyor. Siyah Çam Balı'nın (Black Frost Honey) içeriğinde fazla polen bulunmadığı için kristalleşmesinin nadir olduğunu bundan dolayı isteyen tüketicilerin Siyah Çam Balı tüketebileceklerini söylüyor.

Bursa'da otobanda can pazarı Bursa'da otobanda can pazarı

Erzincan Tercan Kaymakamlığında silahlı kavga: 2 ölü, 5 yaralı Erzincan Tercan Kaymakamlığında silahlı kavga: 2 ölü, 5 yaralı

Bursa Kumla sahillerindeki işgallere operasyon Bursa Kumla sahillerindeki işgallere operasyon

Brunson davasında ev hapsine yapılan itiraz reddedildi Brunson davasında ev hapsine yapılan itiraz reddedildi

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu

Elektrikte yeni fiyat modeli geliyor! Elektrikte yeni fiyat modeli geliyor!

İş adamı, 36 yaşındaki kadının bekaretini satın aldı! İş adamı, 36 yaşındaki kadının bekaretini satın aldı!

Genç kadına dehşeti yaşatan o zanlılar yakalandı! Genç kadına dehşeti yaşatan o zanlılar yakalandı!

Sanayiciye 16 maddelik destek paketi açıklandı Sanayiciye 16 maddelik destek paketi açıklandı

Madonna'ya benzemek için bir servet harcadı! şimdi tanınmıyor
Madonna'ya benzemek için bir servet harcadı! şimdi tanınmıyor

Samsung Türkiye'den zam! Samsung Türkiye'den zam!

Bursa'nın 23 ünlü lezzet durağı
Bursa'nın 23 ünlü lezzet durağı

Çevrede büyük panik! Bir anda patladı Çevrede büyük panik! Bir anda patladı

Bursa'da kucağında çocuğuyla adliyeye sevk edildi Bursa'da kucağında çocuğuyla adliyeye sevk edildi

Bursa'da araçtan fırlayan kadın sürücü hayata 4 gün tutunabildi Bursa'da araçtan fırlayan kadın sürücü hayata 4 gün tutunabildi

 500 yıllık patlama Bursa'yı yerle bir edebilir 500 yıllık patlama Bursa'yı yerle bir edebilir

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan kent estetiğine saygı çağrısı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan kent estetiğine saygı çağrısı