Kripto parada 'POS cihazı' dönemi

Kripto parada 'POS cihazı' dönemi

Endonezya'da geçen yıl hayata geçen PundiX projesi Bitcoin ve benzeri kripto paralarla POS cihazı dönemini başlatıyor. Geliştirilen cihaz, kripto para alımını kolaylaştırırken aynı zamanda bu paralarla alışveriş yapma imkanı da sağlıyor.

Kendine ait kripto parası da olan PundiX şirketinin geliştirdiği blockchain tabanlı pos cihazına Türkiye'den de yoğun talep var. Bu talep doğrultusunda İstanbul'da bir tanıtım toplantısı düzenleyen firma projenin ayrıntılarını katılımcılarla paylaştı. Türkiye dışında Brezilya, İngiltere, İsviçre ve Hollanda'dan da yoğun talep aldıklarını belirten PundiX Küresel Ortaklıklar Direktörü Stephen Demeulenaere, "Şu anda 27 bin sipariş almış durumdayız. Bu siparişlerin 5 binini bu ay teslim edeceğiz" dedi.    

"KRİPTO PARA ALIMINI KOLAY HALE GETİRİYORUZ"

Kripto para almanın zor olduğunu dile getiren Demeulenaere, "Banka hesabınızdan kripto para satılan borsalara para transfer etmeniz, oraya kayıt açtırmanız gerekiyor. Bu şekilde alımı gerçekleştirebiliyorsunuz. Kendi ailemde bile kripto para almak isteyenlere bu süreci anlattığımda çok zor olduğunu söylüyorlar. O nedenle birçok insan kripto para almaktan vazgeçiyor. Biz de buradan yola çıkarak bu işi kolay hale getirmek istedik. Bu sistemde bir kartımız var. Bu kart (Xpass) ile pos cihazımız üzerinden kripto para almak mümkün. Ayrıca mevcut kripto paralarla alışveriş yapma imkanı da var. Örneğin kahvenizi, çayınızı kripto para ile ödemek isterseniz bizim POS cihazımızın bulunduğu satış noktalarında bu mümkün. Şuan Hong Kong'ta kahve dükkanlarında sistem çalışmaya başladı" diye konuştu.

HEDEF 3 YILDA 100 BİN CİHAZ SATIŞI GERÇEKLEŞTİRMEK

Cihazı hem küçük işletmelere hem de büyük kurumlara satacaklarını söyleyen Demeulenaere, gelecek hedeflerini, "Türkiye pazarında çok yeni olduğumuz için henüz burada bir gelecek hedefinden söz edemiyoruz. Ama küresel ölçekte önümüzdeki 3 yıl içinde 100 bin adet pos cihazı üretip satmayı hedefliyoruz" diye açıkladı.

12 FARKLI KRİPTO PARA SATIN ALINABİLİYOR

Müşterilerin pos cihazının bulunduğu her noktadan Xpass isimli kartı da satın alabileceğini dile getiren Blockchain araştırmacısı Joao Victor Mendes ise, "İnsanlar bu kartla alım yapabilecek ancak PundiX cihazında başka kripto paraların cüzdanları da bulunuyor. Cihazdan şu anda 12 farklı kripto para satın alınabiliyor. Bunların arasında en popüler olanlar ise Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Stellar olarak sıralanıyor" diye konuştu.

Cihazda, her ülkenin kendi kanunlarına göre müşterini tanı (KYC) prosedürü olacağını da belirten Mendes, "Eğer kanunlar gerektiriyorsa insanlar kartı alırken de bu prosedürden geçecek. Yani kimliklerini vererek kendilerini ispat edecekleri belgeleri verecekler" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali

Bursa'da müstakil ev alevlere teslim oldu Bursa'da müstakil ev alevlere teslim oldu

Bakan Varak üreticiye müjdeyi Bursa'dan verdi Bakan Varak üreticiye müjdeyi Bursa'dan verdi

Konsolosluk aracında arama sürüyor Konsolosluk aracında arama sürüyor

Düğün konvoyuna ateş açtı: Yaralılar var Düğün konvoyuna ateş açtı: Yaralılar var

Karısını pazarlarken yakalandı Karısını pazarlarken yakalandı

Yertaş İnşaat konkordato istedi Yertaş İnşaat konkordato istedi

Bursa Mudanya'nın 2019 yılı bütçesi 105 milyon 270 bin TL Bursa Mudanya'nın 2019 yılı bütçesi 105 milyon 270 bin TL

Bursa'da 'bitmeyen kartuş' siparişlerine yetişemiyor Bursa'da 'bitmeyen kartuş' siparişlerine yetişemiyor

Hüdaverdi yıllar sonra ortaya çıktı! Hüdaverdi yıllar sonra ortaya çıktı!

Bursa'da yerel seçimlerin kilit ismi Mustafa Bozbey Bursa'da yerel seçimlerin kilit ismi Mustafa Bozbey

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 11 kişi gözaltında Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 11 kişi gözaltında

Erdoğan: Pedagojik formasyonu kaldırıyoruz Erdoğan: Pedagojik formasyonu kaldırıyoruz

Bursa'da şehit polisin organları 5 hastaya umut olacak Bursa'da şehit polisin organları 5 hastaya umut olacak

Fuhuş şüphelileri: Hayat bu hayat Fuhuş şüphelileri: Hayat bu hayat