Köylülerin zorlu kış mesaisi

Köylülerin zorlu kış mesaisi

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde çiftçiler, yaz aylarında daha fazla verim almak için kış aylarında yoğun mesai harcıyor. Karla kaplı tarlalara giden çiftçiler, burada gübre döküp ürünlerinin olgunlaşmasını sağlıyor.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçe ve köylerinde yaşayan vatandaşlar, çetin geçen kış aylarında çalışmalarına devam ediyor. Ahırlarda biriken organik gübreleri kızaklarla tarla ve bahçelerine taşıyan köylüler, şimdiden ilkbahar ve yaz aylarına hazırlık yapıyor. Yaz aylarında daha fazla verim almak isteyen köylüler, yaklaşık bir metrelik karın altında tarla ve bahçelerde çalışmaya devam ediyor. 

KAR KIŞ DEMEDEN ÇALIŞIYORLAR 
İlçeye bağlı Başaran köyünde yaşan Gökçe ailesi, ahırda biriken organik gübreleri tarlalarına taşıyor. Köylüler, yaklaşık bir haftadır yoğun karla mücadele edip gübreleri toprakla buluşturmaya devam ediyor. 80 yaşındaki Çöli Gökçe, eşi ve torunlarıyla beraber tarlada çalışıp gübre döktüklerini söyledi. Gökçe, "Her yıl bu vakitlerde tarlalara gübreyi getiriyoruz. Hem karlar çabuk eriyor hem de tarlalarımızdan daha çok verim alıyoruz, yorucu bir iş ama mecburuz" dedi. 

Yusuf Gökçe ise, tarlaya gelip dedesine yardım ettiğini söyledi. Yusuf Gökçe, "Dedem yaşlı ve bizim için çalışıyor. Biz de okul çıkışı ona yardıma geliyoruz. Ahırda biriken gübreyi torbalara koyup sonra kızak ve bidonlarla tarlaya getiriyoruz. Sonra serpiyoruz yaz aylarında verimin çok olması için yapıyoruz bu işlemi" diye konuştu. 

Bursa'da meyve-sebze hırsızlığı! Bursa'da meyve-sebze hırsızlığı!

Bakan Akar ve Orgeneral Güler ABD'de askeri törenle karşılandı Bakan Akar ve Orgeneral Güler ABD'de askeri törenle karşılandı

Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti

Ehliyetsiz sürücü ortalığı birbirine kattı Ehliyetsiz sürücü ortalığı birbirine kattı

BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması! BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları'' Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları"

Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya'dan Bursa'ya ziyaret Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya'dan Bursa'ya ziyaret

Trump'a karşı dava açtı Trump'a karşı dava açtı

Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı

Facebook kullananlar için çok önemli haber! Facebook kullananlar için çok önemli haber!

Çalıştığı inşaatta intihar etti Çalıştığı inşaatta intihar etti

Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak

Kadın sürücü dehşet saçtı! Kadın sürücü dehşet saçtı!