Kırgızistan'ın 'mat' olmayan ailesi

Kırgızistan'ın 'mat' olmayan ailesi

Kırgızistan'da 9 çocuklu Taştekeyev ailesinden 8 kez Asya satranç şampiyonu çıktı.

Kırgızistan'da 44 yaşındaki memur Syezbek ve Gülbarçin Taştekeyev'in 9 çocuğundan 6'sı Kırgızistan ve Asya satranç müsabakalarında şampiyon oldu.

Çocuklardan 7'si ulusal ve uluslararası satranç turnuvalarında kendi yaş grubunda çeşitli derecelerde çok sayıda madalya, başarı ve teşekkür belgesine layık görülürken 6'sı da Kırgızistan ve Asya satranç müsabakalarında şampiyonluk kazandı.

9 şampiyonlukla tarihe geçti

Taştekeyev'in lise mezunu büyük oğlu 18 yaşındaki Arzıbek, 3 kez Kırgızistan şampiyonu, 16 yaşındaki ikinci oğlu Ruslan da Asya satranç müsabakalarında 3 kez altın madalya kazanarak, ülkede üst üste 9 şampiyonlukla tarihe geçti.

Ailenin üçüncü üyesi 14 yaşındaki Almaz ise Kırgızistan'da 5 kez şampiyon olurken Asya turnuvasından ülkesine bronz madalyayla döndü.

Ailenin beşinci üyesi Nazira'nın Asya Satranç Şampiyonası'nda şampiyonluğu bulunurken altıncı kardeş Aycan ise Asya'da 3 kez, Kırgızistan'da da 4 kez şampiyon ilan edildi.

Henüz 6 yaşındaki Nursultan ile 4 yaşındaki Aida da katıldıkları çeşitli ulusal ve uluslararası turnuvalardan çok sayıda başarı belgesi aldı.

"Onlarla gurur duyuyorum"

Baba Taştekeyev, çocuklarının satranç alanında kazandığı başarılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Taştekeyev, kendisinin satranç oynamayı bildiğini ancak tecrübeli olmadığını hatırlatarak, "Çocuklarımın çok yönlü, ev işlerinden, spordan, müzikten, sanattan ve edebiyattan anlayan, vatanperver bireyler olmalarını arzu ediyorum." dedi.

Çocuklarını satranca kendisinin teşvik ettiğini belirten Taştekeyev, kendi aralarında becerilerini geliştiren çocukların daha sonra eğitim alarak tecrübe kazandıklarını dile getirdi.

Taştekeyev, satranç turnuvaları için oğlu Ruslan'ın bugüne kadar başta Türkiye olmak üzere 30, Arzıbek'in 20 ve Aycan'ın da 10 ülkede bulunduğunu kaydetti.

Okulda ve toplumda başarılarıyla anılan çocuklarıyla gurur duyduklarını vurgulayan Taştekeyev, "Çocuklarım satrançta büyük ödüllerin sahibi oldu. Onlarla gurur duyuyorum. Onlar da teşvikle kazanmayı öğreniyor." diye konuştu.

"Her şeyden çok babama ve anneme teşekkür ediyorum"

8 yıldır profesyonel satranç oynayan ve 9 kere üst üste şampiyon olan Ruslan ise "Müsabakaları birincilikle bitirmeyi hedefliyorum. Babamın tavsiyeleri ve aldığım eğitim sonucu başarılı oluyorum. Bunun için her şeyden çok babama ve anneme teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

Bursa'da fırtına çıkınca yüzerek yardım istemeye gitti cesedi bulundu Bursa'da fırtına çıkınca yüzerek yardım istemeye gitti cesedi bulundu

Türkiye'nin uzay temalı ilk eğitim merkezi Gökmen Bursa'da açılış için gün sayıyor Türkiye'nin uzay temalı ilk eğitim merkezi Gökmen Bursa'da açılış için gün sayıyor

Bursa'da yaşlı adam otobüste kalp krizi geçirdi, şoför acile çekti Bursa'da yaşlı adam otobüste kalp krizi geçirdi, şoför acile çekti

Yatağın baş ucuna koydukları cep telefonu bomba gibi patladı Yatağın baş ucuna koydukları cep telefonu bomba gibi patladı

Yeni askerlik sistemi Meclis'e sunuldu Yeni askerlik sistemi Meclis'e sunuldu

Bursa'da 14 yaşındaki gencin göğsünden bıçaklandığı kavga kamerada Bursa'da 14 yaşındaki gencin göğsünden bıçaklandığı kavga kamerada

Çiftlik Bank vurguncularının özel yazışmaları ortaya çıktı! Çiftlik Bank vurguncularının özel yazışmaları ortaya çıktı!

Bursa'da sapık şoku! Lisenin önündeki otobüs durağında... (ÖZEL HABER) Bursa'da sapık şoku! Lisenin önündeki otobüs durağında... (ÖZEL HABER)

Bursa'da Suriyeli kadını 24 bıçak darbesiyle öldüren baba ve oğula ceza yağdı Bursa'da Suriyeli kadını 24 bıçak darbesiyle öldüren baba ve oğula ceza yağdı

Bursa'da ölen herkesin fotoğrafını panoya yapıştırdı, 40 yıllık hayalim dedi (ÖZEL HABER) Bursa'da ölen herkesin fotoğrafını panoya yapıştırdı, 40 yıllık hayalim dedi (ÖZEL HABER)

Bursa'da tırnakçılık anı güvenlik kamerasında! Bursa'da tırnakçılık anı güvenlik kamerasında!

Eğitim İş'ten yeni eğitim modeline şok eleştiri (ÖZEL HABER) Eğitim İş'ten yeni eğitim modeline şok eleştiri (ÖZEL HABER)

Bursa'da 55 yıllık hayat arkadaşının katilini arıyor Bursa'da 55 yıllık hayat arkadaşının katilini arıyor

Duvara çarpan otomobilde, boynuna ip bağlı halde ölü bulundu Duvara çarpan otomobilde, boynuna ip bağlı halde ölü bulundu

Bursa'da  trafik kurallarında farkındalık oluşturmak için kaplumbağa kostümü giydi Bursa'da trafik kurallarında farkındalık oluşturmak için kaplumbağa kostümü giydi