Kim: Düşman güçler, Kore halkını zaptetmeye çalışıyor

Kim: Düşman güçler, Kore halkını zaptetmeye çalışıyor

ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırım önerisi sonrası Kuzey Kore lideri Kim Jong-un isim vermeden Washington'ı eleştirdi. Kim, "Düşman güçler, Kore halkını haydutvari yaptırımlar ve blokajla zaptetmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

 

Kıyı bölgesi Wonsan-Kalma'daki turistik tesis inşaatlarını teftişi sırasında konuşan Kuzey Kore lideri Kim, isim vermeden ABD'nin yeni yaptırım çabalarını eleştirdi.

ABD 3 Ağustos'ta Kuzey Kore'ye yönelik yeni uluslararası yaptırımlar konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) öneriler sunmuştu. ABD yaptırım önerisinin amacının 'Kuzey Kore'nin tamamen ve doğrulanabilir şekilde nükleer silahtan arındırılması' olduğunu da belirtmişti.

KCNA'nın haberine göre Kim "Düşman güçler, Kore halkını haydutvari yaptırımlar ve blokajla zaptetmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı. 

'KORE İŞÇİ PARTİSİ'NİN PRESTİJİNİ KORUMAK İÇİN BİR ÖLÜM KALIM MÜCADELESİ'

KCNA ayrıca Kim'in ülkesinin Batı'yla yaşadığı açmazı 'Parti'nin (Kore İşçi Partisi) prestijini korumak için verilen  bir ölüm kalım mücadelesi' olarak niteledi.

Kim ayrıca Wonsan-Kalma adlı yeni turizm bölgesinin ülkesine uygulanan son yaptırımlara karşı verilen bir yanıt niteliği taşıdığını belirtti.

Kim "Wonsan-Kalma kıyı turizmi bölgesinin inşası için yapılan önemli ve görkemli kampanya düşman güçlere karşı cesur şekilde karşı koyuşumuzdur. Kıyı turizmi bölgesi halkımıza harika bir armağan olacak" diye konuştu.

Kim projenin 10 Ekim 2019'a yetiştirilmesi talimatını da verdi. 

ABD Başkanı Donald Trump ve Kim haziranda Singapur'daki tarihi zirvede Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için çalışma konusunda anlaşmıştı.

Ancak Kuzey Kore gösterdiği 'iyi niyet jestlerine' rağmen ülkeye yönelik yaptırımları sürdürdüğü için ABD'ye tepki göstermişti. Kim, ABD'nin Kuzey Kore'den nükleer silahlardan arınma konusundaki talepleri yine 'haydutvari' olarak nitelemişti. 

ABD, Kuzey Kore tamamen nükleer silahtan arındırıldığında yaptırımları kaldıracağını savunuyor.

Devriye gezen polisler tacizciyi suçüstü yakaladı Devriye gezen polisler tacizciyi suçüstü yakaladı

Belediye Başkanı çileden çıktı! ''Alın bunu görevden'' Belediye Başkanı çileden çıktı! "Alın bunu görevden"

Bursa'da 15 bin dolarlık tespih serginin gözdesi oldu Bursa'da 15 bin dolarlık tespih serginin gözdesi oldu

Mesleğine başlayacağı gün feci şekilde can verdi! Mesleğine başlayacağı gün feci şekilde can verdi!

Bursa'da iş yeri yangını otobüsün sürücü bölümünden başlamış Bursa'da iş yeri yangını otobüsün sürücü bölümünden başlamış

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> Vali Canbolat hangi kritik soruyu sordu? Mehmet Ali Ekmekçi;
Vali Canbolat hangi kritik soruyu sordu?

Hastanedeki 115 hamile çocuk davasında tanık dinlendi Hastanedeki 115 hamile çocuk davasında tanık dinlendi

IKEA 7 bin 500 kişiyi işten çıkaracak IKEA 7 bin 500 kişiyi işten çıkaracak

Marmaris'te çifte hortum paniği! Marmaris'te çifte hortum paniği!

Müslüm Gürses'in babasının annesini öldürdüğü olayın belgeleri ortaya çıktı Müslüm Gürses'in babasının annesini öldürdüğü olayın belgeleri ortaya çıktı