"Kılıçdaroğlu'nun üzerine arabayı sürüp..."

''Kılıçdaroğlu'nun üzerine arabayı sürüp...''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast planı ile ilgili yürütülen ve 5 tutuklu sanığın yargılandığı dava Kayseri'de başladı. Saldırının bir numaralı ismi tutuklu sanık Oğuzhan K. "Oraya ulaşsaydım, Kılıçdaroğlu'nun üzerine arabayı sürüp, manevra yapacaktım" dedi.

5 Temmuz 2017'de CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı "Adalet" yürüyüşüne Kayseri'den kiraladıkları araçla saldırmayı hedefleyen DEAŞ'lı oldukları öne sürülen 6 şüpheli Kayseri ve Kocaeli Emniyeti'nin koordineli çalışmasıyla yakalanmıştı. Kocaeli'de gözaltına alınan Oğuzhan K. ile irtibatlı olduğu tespit edilen 9 kişi daha gözaltına alındı. Adalet yürüyüşüne saldırı planı ile ilgili gözaltı sayısı 15'e yükselmiş oldu. Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince toplam 15 şüpheli gözaltına alındı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, gözaltına alınan sanıklar Oğuzhan K., Ali M., Kaan A., Emre E. ve Fatih Ö. yönünden soruşturma evrakının tefrik edilerek yetkisizlik kararı ile suç yeri Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Kocaeli'deki mahkeme görevsizlik kararı vererek dosyayı Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay da duruşmanın Kayseri'de görülmesine hükmederek, dosyayı Kayseri yerel mahkemeye gönderdi. 

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanıklar Oğuzhan K., Ali M., Kaan A., Emre E. ve Fatih Ö. ve avukatları ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun müvekkili Cemal Çelik hazır bulundu. 

"BABAM BENİ EVDEN KOVDU" 
Açık kimlik bilgileri okunan ve adres bilgisi sorulan tutuklu sanık Oğuzhan K. "Benim adresim yok, babam beni evden kovdu. Zaten evlatlıktan da reddetmişti" cevabı verdi. 
DEAŞ'ın iletişim için kullandığı programı söyledi 

İddianamenin okunmasının ardından savunma yapan tutuklu sanık Oğuzhan K. "DEAŞ'ın il emiri olduğum doğru değildir. Böyle bir şey olsa bu eylemi emrim altındakilerden birisine yaptırırdım. 2015 yılında El Nusra'ya katılmak için Suriye'ye gittim. Burada Ebu Yusuf ile tanıştım. DEAŞ'lı olduğunu söyledi. Orada yaralandım ve Türkiye'ye geldim. Ebu Yusuf benimle iletişime geçti. DEAŞ'ın kullandığı converstaion adlı bir haberleşme programı ile iletişim kurduk. Bu programı diğer sanıklara da ben yükledim" diye konuştu. 

"SALDIRI PLANINI DEAŞ'LI EBU YUSUF SÖYLEDİ" 
Oğuzhan K. CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlatmış olduğu 'Adalet Yürüyüşü' sırasında düzenlenen suikast planını ise şöyle anlattı: "Ebu Yusuf isimli şahıs Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşü hakkındaki fikrimi bana sordu. Ben de uygun ve doğru bulmadığımı söyledim. O da eylem planı olduğunu, benden yardımcı olup olamayacağımı sordu. CHP'nin, terör örgütü FETÖ'nün isteği ile yaptığı bu eylemi sabote etmemi istedi. Arabayı kiralamam için bana para gönderdi. Türk Bayrağı ve AK Parti flaması alıp arabaya koydum. Ebu Yusuf benden büyük bir araç kiralamamı istedi ama ben insanlara zarar vermek istemediğim için küçük araç kiraladım." 

DEAŞ'lı halife olduğunu iddia eden El Bağdadi'ye biat etmesi ile ilgili video çektiğini ifade eden Oğuzhan K. "Bağdadi'ye biat ettiğim doğrudur. Biat ettiğime dair videoyu çekilip gönderildi. Emre E.'nin DEAŞ'a biat ettiğimden haberi vardı ancak diğer sanıkların haberi yoktu. Bu olaydan Emre E.'ye bahsettim. Bana yardım etmesini söyledim. Emre'de bu teklifimi kabul etmedi. Hatta bu eylemden beni vazgeçirmek için telkinlerde bulundu. Bu nedenle eylemi tek başıma yapmak için yola çıktım. Parayı aldıktan sonra aracı kiralayıp, camide namaz kıldım. Eşimin eylemden haberi yoktu. Talimatı Ebu Yusuf'tan aldım. Kocaeli'ye gittim. Yolda yakalandım. Eylemi yapıp yapmama konusunda çok kararsız kaldım. Oraya ulaşsaydım, Kılıçdaroğlu'nun üzerine arabayı sürüp, manevra yapacaktım" şeklinde konuştu. 

Bursa Gökdere'de özel halk otobüsü çok sayıda araca çarptı! Bursa Gökdere'de özel halk otobüsü çok sayıda araca çarptı!

Bursa İnegöl'de yangın Bursa İnegöl'de yangın

Bursa'da liseliler okul çıkışında kaza yaptı: 2 yaralı Bursa'da liseliler okul çıkışında kaza yaptı: 2 yaralı

25 yıllık cinayetin sırrı çözüldü 25 yıllık cinayetin sırrı çözüldü

3 aylık bebek küle dönen ambulansta can verdi 3 aylık bebek küle dönen ambulansta can verdi

Bursa'da anne ve oğlu ölümden döndü Bursa'da anne ve oğlu ölümden döndü

Bursaspor Başkanı Ali Ay'a soruşturma Bursaspor Başkanı Ali Ay'a soruşturma

Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi oluyor Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi oluyor

Limak Enerji çalışanları Bursa'da iftarda buluştu Limak Enerji çalışanları Bursa'da iftarda buluştu

Bursa Kükürtlü Caddesi sil baştan Bursa Kükürtlü Caddesi sil baştan

Ünlü marka Tiffany&Tomato icradan satışa çıkıyor Ünlü marka Tiffany&Tomato icradan satışa çıkıyor

Ünlü sunucu Oğuz Haksever'den canlı yayın kazası: ''Neresi yaslı be! Canına okumuşsun...'' Ünlü sunucu Oğuz Haksever'den canlı yayın kazası: "Neresi yaslı be! Canına okumuşsun..."

Bursa'da iş yeri sahibini tabancayla vurdu Bursa'da iş yeri sahibini tabancayla vurdu

Bursa'da Özel Anadolu Hastanesi'nin acı kaybı Bursa'da Özel Anadolu Hastanesi'nin acı kaybı

Bursa'da vakumlanmış uyuşturucu ele geçirildi Bursa'da vakumlanmış uyuşturucu ele geçirildi