Kerkük Valisi Said Bağdat'tan takviye güç istedi

Kerkük Valisi Said Bağdat'tan takviye güç istedi

Irak'ta Kerkük Valiliği, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin parti binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrakları asmasıyla başlayan gerginlik üzerine Irak merkezi hükümetinden takviye birlik istedi.

Kerkük Valiliği Basın Sorumlusu Mervan el-Ani, kentin istikrarı için Vali Rakan Said'in Bağdat'tan takviye güç talep ettiğini söyledi.

Kent merkezinin güvenliğini polislerin sağlamasına rağmen ordu birliklerinin de Kerkük'te görev almasını istediklerini dile getiren Ani, "Irak ordu gücünün Kerkük'te konuşlandırılması lazım. Bu tür gelişmelere kentteki polis güçleri yetersiz kalabilir." dedi.

Kerkük'teki unsurlar arasında barış dolu bir yılın istikrarla devam ettiğini söyleyen Ani, kenti siyasi pazarlık haline getirmek isteyen bazı siyasi partilerin bu tür yasal olmayan adımlarla kentin istikrarını bozmaya çalıştıklarını belirtti.

Merkezi hükümetten Kerkük'teki gelişmelere derhal müdahale etmelerini istediklerini aktaran Ani, Bağdat'ın Kerkük Güvenlik Komisyonu ile koordineli bir şekilde bu tür olayların önüne geçmesi gerektiğini ifade etti.

Bedir Tugaylarından "KYB 16 Ekim'den ders çıkarmalıydı" uyarısı

Bu arada, Haşdi Şabi çatısı altında yer alan Bedir Tugayları Kuzey Bölgesi Sorumlusu Muhammed Mehdi de AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kerkük'te olup bitenleri titizlikle ve yakından takip ediyoruz. KYB'nin 16 Ekim'den ders alması gerekirdi." dedi.

Irak hükümetinin kontrolündeki bölgelerin istikrarını hiç kimsenin bozmaya hakkı olmadığını söyleyen Mehdi, Kürt siyasetçilerin mutlaka kentteki Türkmen ve Araplarla uzlaşmaları ve gerginlik yaratacak adımlardan uzak durmaları gerektiğini dile getirdi.

KYB'nin parti binalarına bayrak asması

Süleymaniye merkezli KYB, dün gece Kerkük kent merkezinde bulunan ve 1 yıldan uzun süredir indirdiği IKBYbayraklarını tekrar astı.

Bayrakların asıldığı görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşan KYB, Kerkük'ün tartışmalı bölgeler arasında yer aldığını ve bayrak asma hakkının olduğunu savundu.

Gelişmenin hemen ardından güvenlik güçleri sokak ve caddelere asılan IKBY bayraklarını indirirken, parti binasına asılanlara dokunmadı.

Kerkük meselesi ve IKBY bayrağı

Peşmerge güçleri, 16 Haziran 2014'te Irak ordusunun terör örgütü DEAŞ'ın ortaya çıkmasından sonra Kerkük'te boşalttığı üslerine konuşlanmaya başlamıştı.

Kerkük'ü fiili olarak 3 yıl boyunca denetimine alan IKBY, Mart 2017'de nevruz kutlamaları sırasında Kerkük Kalesi'nde IKBY bayrağını göndere çekmiş, tüm resmi kurumlara da asılmasını talep etmişti.

Türkmen ve Arapların itirazı üzerine harekete geçen Irak Meclisi de bayrağın göndere çekilmesini reddetmişti.

Bayrağın göndere çekilmesiyle başlayan kriz daha sonra eski IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin Haziran 2017'de gayrimeşru referanduma gideceklerini ve buna Kerkük'ün de dahil edildiğini duyurmasıyla tırmanmıştı.

Referandum sonrası Irak merkezi hükümetine bağlı ortak güçlerin 16 Ekim 2017'de düzenledikleri askeri operasyonla Kerkük tamamen Bağdat'ın kontrolüne geçmiş ve Peşmerge güçleri de çatışmadan IKBY'ye çekilmişti.

Bursa'da polise yakalanan define avcısı ölü taklidi yaparak kurtulmaya çalıştı Bursa'da polise yakalanan define avcısı ölü taklidi yaparak kurtulmaya çalıştı

Ağaçlık alanda arkadaşını bekleyen genç kadın dehşeti yaşadı! Ağaçlık alanda arkadaşını bekleyen genç kadın dehşeti yaşadı!

Küçük çocuğu kaçırıp istismar ettiler: Büyük kadın kaçırmak zor onun için küçük çocuk kaçırdım Küçük çocuğu kaçırıp istismar ettiler: Büyük kadın kaçırmak zor onun için küçük çocuk kaçırdım

6 yıl sonra barıştığı eşini öldürdü, sosyal medyadan paylaşım yaptı 6 yıl sonra barıştığı eşini öldürdü, sosyal medyadan paylaşım yaptı

Ankara'da velilere çeyrek altınlı teşvik! Ankara'da velilere çeyrek altınlı teşvik!

9 günlük bayram tatili 10 milyar liralık ekonomi yaratacak 9 günlük bayram tatili 10 milyar liralık ekonomi yaratacak

Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu

Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç... Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç...

Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası

Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var

Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı

Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı

Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu

4 gündür her yerde aranıyor 4 gündür her yerde aranıyor

Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı

İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor