Kedi-köpek mama ithalat 207 milyon doları aştı

Kedi-köpek mama ithalat 207 milyon doları aştı

Kedi-köpek maması pazarı yarım milyarı buldu. 5 yılda ithalat 207 milyon doları aştı. Sanki içine löp et koyuyorlarmış gibi kilosu 50 lirayı aşan bazı ithal mamalarda yurtdışı ile Türkiye arasında fiyat farkı 4 katı geçti

Evcil hayvan sahiplik oranı gün geçtikçe artan Türkiye'de, hem kedi ve köpek maması fiyatları hem de ithalatı tavan yaptı. Yurtdışından getirilen kedi ve köpek maması için son 5 yılda yapılan toplam ithalat 207.8 milyon doları buldu. Hatta lüks mama olarak bilinen dev yabancı firmaların markaları yurtdışında kilosu 3 dolara alıcı bulurken Türkler kilosuna gümrük vergisi ve talep nedeniyle belirlenen yüksek kâr marjlarının etkisiyle 10 doların üzerinde bedeller ödüyor.

PAHALILIKTA DÖVİZ KURU BAHANE EDİLİYOR

Gazete Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre marketlerde 100 gramdan 15 kiloya kadar değişen ölçeklerde satılan söz konusu mamaların kilogram başına fiyatlarının lüks segmentte 50 liraya yaklaştığı gözlenirken en ucuz mama fiyatı bile 20 TL'ye satılıyor. Öyleki Norveç'ten ithal edilen somon balığının kilosu 35 TL'ye satılırken lüks mama kategorisindeki Proplan markasının somonlu yetişkin kedi mamasının 10 kiloluk paket fiyatı 425 TL'yi buluyor. Yani kilosu 42.5 liradan alıcı buluyor. Aynı mamanın yurtdışı sitelerdeki fiyatı ise sadece 11.5 TL. Etli mamalarda da tablo farklı değil. Bir diğer lüks mama markası olan Acana Grassland marka tahılsız kuzu etli köpek mamasının 11 kiloluk paketinin fiyatı 559 liradan satılıyor. Yani etli mamanın kilosu sanki içine löp et koymuşlar gibi 50 TL'yi buluyor. Oysa kasapta dana kıyma fiyatı bugün 28 TL'yi geçmiyor. Tavuk göğsünün kilosu da 7 lira 50 kuruş.

Görece daha ucuz mamalarda da durum çok farklı değil. Zira market raflarında sıkça görülen Whiskas'ın tavuklu kedi mamasının 2 kiloluk paketi 41.5 TL. Bu markanın yurtdışında satış fiyatı ise 30 TL'yi bile bulmuyor. Sektör yetkilileri artan yüksek mama fiyatlarını önce artan döviz kurlarına sonra gümrük vergilerine ve dağıtıcı bayi paylarına bağlıyor. Ancak yurtdışı ile fiyat farkı, ağırlıklı olarak üst segment üretim yaptığını iddia edenlerde kat kat açılıyor. Bunun da Türkiye'deki alım gücü yüksek kesimin talebinden kaynaklandığı ifade ediliyor.

MAMA PAZARI % 15 BÜYÜDÜ, YILLIK 500 MİLYONU BULDU

Sektör yetkililerinin verdiği bilgilere göre mama sektörü geçen yıl yüzde 15 büyüdü. Aksesuvarlar da katıldığında evcil hayvan pazarı 1 milyar lirayı buluyor. Geçen yıl Türkiye'de 21 ton köpek, 23 bin ton da kedi maması satıldı. 2017 yılında mama satışlarının 500 milyon lirayı aştığı tahmin ediliyor.

Bir mama markası somonlu kedi mamasının Türkiye satış fiyatı kilogram başına 42 lirayı aşarken, aynı mama yabancı e-ticaret sitelerinde kilosu 11.5 TL'ye denk gelecek şekilde satılıyor.

Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? (21 Ağustos 2018 Salı) Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? (21 Ağustos 2018 Salı)

Bursa'da bayram yoğunluğu! Adım atacak yer kalmadı Bursa'da bayram yoğunluğu! Adım atacak yer kalmadı

Trump'tan flaş Brunson açıklaması Trump'tan flaş Brunson açıklaması

Sokağa ses bombası atan 3 kişi yakalandı Sokağa ses bombası atan 3 kişi yakalandı

Silahlı satırlı kavga: 3 yaralı Silahlı satırlı kavga: 3 yaralı

Türkmenlerden sivil itaatsizlik hamlesi Türkmenlerden sivil itaatsizlik hamlesi

Bakanlık duyurdu! Süre uzatıldı Bakanlık duyurdu! Süre uzatıldı

Peş peşe feci kaza! 10 kişi yaralandı Peş peşe feci kaza! 10 kişi yaralandı

3,2 milyar dolarlık dev satın alma açıklandı! 3,2 milyar dolarlık dev satın alma açıklandı!

Çavuşoğlu: Biz en eski NATO müttefikiyiz Çavuşoğlu: Biz en eski NATO müttefikiyiz

Bolu Dağı'ndan 4 günde yaklaşık 269 bin araç geçti Bolu Dağı'ndan 4 günde yaklaşık 269 bin araç geçti

Suudi Arabistan'dan hacı adaylarına 'Uyku Kapsülü' Suudi Arabistan'dan hacı adaylarına 'Uyku Kapsülü'

Kan donduran olay! Herkesin gözü önünde... Kan donduran olay! Herkesin gözü önünde...

Alkollü sürücü zeytin ağacının üstüne uçtu Alkollü sürücü zeytin ağacının üstüne uçtu

Mezarlıkta korku dolu anlar! Bir anda büyüdü Mezarlıkta korku dolu anlar! Bir anda büyüdü

Türkiye'den DTÖ hamlesi Türkiye'den DTÖ hamlesi

Ankara Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili flaş gelişme Ankara Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili flaş gelişme

Park kavgası kanlı bitti! Elindeki sopayla defalarca... Park kavgası kanlı bitti! Elindeki sopayla defalarca...