Kayıp Malezya uçağı hakkındaki raporun ardından istifa kararı

Kayıp Malezya uçağı hakkındaki raporun ardından istifa kararı

Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı uçağın taşıdığı 239 kişiyle birlikte kaybolmasından 4 yılı aşkın süre sonra dün açıklanan bağımsız soruşturma raporu istifa getirdi. Raporda ülkedeki hava trafik kontrolü kuruluşunun kusurlarının sıralanmasının ardından Malezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Azharuddin Abdul Rahman istifa etti.

Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı yolcu uçağının Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken, taşıdığı 239 kişiyle birlikte kaybolmasından 4 yılı aşkın süre sonra dün açıklanan bağımsız soruşturma raporunda hem Malezya hem de Vietnam'daki hava trafik kontrolörlerinin bir dizi kusurunun sıralanması sonrası  Malezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Azharuddin Abdul Rahman istifa etti.

Raporda bu kusurlar arasında  'acil durum müdahalesini hızlı şekilde başlatmadaki başarısızlık', 'radarı sürekli takip etmemek', 'Malezya Havayolları'nın verdiği bilgilere gereğinden fazla güvenmek' ve 'yardım için orduyla temasa geçmemek' sıralanmıştı.

Abdul Rahman raporun açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada raprdaki bulgular nedeniyle istifa kararını aldığını belirterek "Epeyce düşündükten sonra üzüntüyle bildiririm ki bugünden itibaren 14 gün içinde geçerli olmak üzere Malezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürlüğü görevimden istifa etmeye etmeye karar verdim" dedi.

Boeing 777-200 tipi yolcu uçağının gizemli kayboluşu havacılık tarihinin en büyük arayışını başlatmıi ancak Hint Okyanusu'nda taranan 120.000 km'lik alanda uçaktan herhangi bir ize rastlanmamıştı.

459 sayfalık raporda soruşturmacılar uçağın kaybolmasına neyin neden olduğunu tespit edememişti. Raporda uçağın rotasının manuel olarak değiştirildiği savunulmuş ancak uçağın neden 7 saat boyunca iletişimi keserek farklı bir rotada uçtuğu tespit edilmemişti.

'Ayrıca pilotlardan şüphlenemek için herhangi bir kanıta rastlanmadığı ancak 'üçüncü bir tarafın yasa dışı müdahalesi' ihtimalinin de dışlanmadığı ifade edilmişti.

Bursa'da 2 kişinin öldüğü kazada, alkollü sürücüye verilen ceza 44 yıldan 18 yıla indirildi Bursa'da 2 kişinin öldüğü kazada, alkollü sürücüye verilen ceza 44 yıldan 18 yıla indirildi

Yaman Kaya; <br /> Turgay Erdem: Göreve hazırız! Yaman Kaya;
Turgay Erdem: Göreve hazırız!

Bursa'da motosiklet üzerinde tehlikeli gösteri Bursa'da motosiklet üzerinde tehlikeli gösteri

Uludağ tatili; Sosyetenin gözdesi, garibanın hayali! (ÖZEL HABER) Uludağ tatili; Sosyetenin gözdesi, garibanın hayali! (ÖZEL HABER)

Bursa'da otomobilin çarpıp kaçtığı genç kadın yaralandı Bursa'da otomobilin çarpıp kaçtığı genç kadın yaralandı

Yüksek Hızlı Tren kazası: 9 kişi öldü, 47 kişi yaralandı Yüksek Hızlı Tren kazası: 9 kişi öldü, 47 kişi yaralandı

Bursa Uludağ'da fırtınadan sonra açan güneş tatilcileri sevindirdi Bursa Uludağ'da fırtınadan sonra açan güneş tatilcileri sevindirdi

Bursa İnegöl'de sis ve gizli buzlanma tehlikesi Bursa İnegöl'de sis ve gizli buzlanma tehlikesi

Mesut Demir; <br /> Yerel seçimlerde Bursalılar ne karar verecek? Mesut Demir;
Yerel seçimlerde Bursalılar ne karar verecek?

Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Karaaslan canına kıydı Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Karaaslan canına kıydı

Aysın Komitgan; <br /> TOKİ-Doğanbey yeni krizin eşiğinde Aysın Komitgan;
TOKİ-Doğanbey yeni krizin eşiğinde

Metehan Demir; <br /> 3 noktada kriz uyarısı Metehan Demir;
3 noktada kriz uyarısı

'İnsan eti yemekten bıktım' deyip polise teslim oldu
'İnsan eti yemekten bıktım' deyip polise teslim oldu

Youtuber ve sosyal medya fenomenlerine gözaltı Youtuber ve sosyal medya fenomenlerine gözaltı

Türk bilim insanı bebek ağlamasına çözüm buldu! Türk bilim insanı bebek ağlamasına çözüm buldu!