Kayıp Malezya uçağı hakkındaki raporun ardından istifa kararı

Kayıp Malezya uçağı hakkındaki raporun ardından istifa kararı

Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı uçağın taşıdığı 239 kişiyle birlikte kaybolmasından 4 yılı aşkın süre sonra dün açıklanan bağımsız soruşturma raporu istifa getirdi. Raporda ülkedeki hava trafik kontrolü kuruluşunun kusurlarının sıralanmasının ardından Malezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Azharuddin Abdul Rahman istifa etti.

Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı yolcu uçağının Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken, taşıdığı 239 kişiyle birlikte kaybolmasından 4 yılı aşkın süre sonra dün açıklanan bağımsız soruşturma raporunda hem Malezya hem de Vietnam'daki hava trafik kontrolörlerinin bir dizi kusurunun sıralanması sonrası  Malezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Azharuddin Abdul Rahman istifa etti.

Raporda bu kusurlar arasında  'acil durum müdahalesini hızlı şekilde başlatmadaki başarısızlık', 'radarı sürekli takip etmemek', 'Malezya Havayolları'nın verdiği bilgilere gereğinden fazla güvenmek' ve 'yardım için orduyla temasa geçmemek' sıralanmıştı.

Abdul Rahman raporun açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada raprdaki bulgular nedeniyle istifa kararını aldığını belirterek "Epeyce düşündükten sonra üzüntüyle bildiririm ki bugünden itibaren 14 gün içinde geçerli olmak üzere Malezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürlüğü görevimden istifa etmeye etmeye karar verdim" dedi.

Boeing 777-200 tipi yolcu uçağının gizemli kayboluşu havacılık tarihinin en büyük arayışını başlatmıi ancak Hint Okyanusu'nda taranan 120.000 km'lik alanda uçaktan herhangi bir ize rastlanmamıştı.

459 sayfalık raporda soruşturmacılar uçağın kaybolmasına neyin neden olduğunu tespit edememişti. Raporda uçağın rotasının manuel olarak değiştirildiği savunulmuş ancak uçağın neden 7 saat boyunca iletişimi keserek farklı bir rotada uçtuğu tespit edilmemişti.

'Ayrıca pilotlardan şüphlenemek için herhangi bir kanıta rastlanmadığı ancak 'üçüncü bir tarafın yasa dışı müdahalesi' ihtimalinin de dışlanmadığı ifade edilmişti.

Trafik sigortalarına düzenleme Trafik sigortalarına düzenleme

İstanbul-Bodrum uçağında korku dolu anlar yaşandı İstanbul-Bodrum uçağında korku dolu anlar yaşandı

CHP liderine yumruk atan saldırgan serbest bırakıldı! CHP liderine yumruk atan saldırgan serbest bırakıldı!

Bariyerlere saplanan otomobil havada asılı kaldı Bariyerlere saplanan otomobil havada asılı kaldı

Bursa'daki otoyol inşaatında feci son! Bursa'daki otoyol inşaatında feci son!

Apple'a milyon dolarlık dava! Apple'a milyon dolarlık dava!

Filipinler'den Kanada'ya çöp yüzünden savaş tehdidi Filipinler'den Kanada'ya çöp yüzünden savaş tehdidi

Harput Kalesi önünde drifte 5 bin TL ceza Harput Kalesi önünde drifte 5 bin TL ceza

5 yaşındaki çocuğa cinsel istismar iddiası 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismar iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine değişikliği açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine değişikliği açıklaması

Bursa'da arkadaşını vursan kadın serbest bırakıldı Bursa'da arkadaşını vursan kadın serbest bırakıldı

Buzdolabından yaptıkları sal sonları oldu Buzdolabından yaptıkları sal sonları oldu

Kendisine yer vermeyen kadının kucağına oturup defalarca tokatladı Kendisine yer vermeyen kadının kucağına oturup defalarca tokatladı

Bursa'da kısa tatil sonrası trafik çilesi! Bursa'da kısa tatil sonrası trafik çilesi!

Eşini AVM'de rehin aldı! Eşini AVM'de rehin aldı!