Kayıp Malezya uçağı hakkındaki raporun ardından istifa kararı

Kayıp Malezya uçağı hakkındaki raporun ardından istifa kararı

Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı uçağın taşıdığı 239 kişiyle birlikte kaybolmasından 4 yılı aşkın süre sonra dün açıklanan bağımsız soruşturma raporu istifa getirdi. Raporda ülkedeki hava trafik kontrolü kuruluşunun kusurlarının sıralanmasının ardından Malezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Azharuddin Abdul Rahman istifa etti.

Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı yolcu uçağının Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken, taşıdığı 239 kişiyle birlikte kaybolmasından 4 yılı aşkın süre sonra dün açıklanan bağımsız soruşturma raporunda hem Malezya hem de Vietnam'daki hava trafik kontrolörlerinin bir dizi kusurunun sıralanması sonrası  Malezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Azharuddin Abdul Rahman istifa etti.

Raporda bu kusurlar arasında  'acil durum müdahalesini hızlı şekilde başlatmadaki başarısızlık', 'radarı sürekli takip etmemek', 'Malezya Havayolları'nın verdiği bilgilere gereğinden fazla güvenmek' ve 'yardım için orduyla temasa geçmemek' sıralanmıştı.

Abdul Rahman raporun açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada raprdaki bulgular nedeniyle istifa kararını aldığını belirterek "Epeyce düşündükten sonra üzüntüyle bildiririm ki bugünden itibaren 14 gün içinde geçerli olmak üzere Malezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürlüğü görevimden istifa etmeye etmeye karar verdim" dedi.

Boeing 777-200 tipi yolcu uçağının gizemli kayboluşu havacılık tarihinin en büyük arayışını başlatmıi ancak Hint Okyanusu'nda taranan 120.000 km'lik alanda uçaktan herhangi bir ize rastlanmamıştı.

459 sayfalık raporda soruşturmacılar uçağın kaybolmasına neyin neden olduğunu tespit edememişti. Raporda uçağın rotasının manuel olarak değiştirildiği savunulmuş ancak uçağın neden 7 saat boyunca iletişimi keserek farklı bir rotada uçtuğu tespit edilmemişti.

'Ayrıca pilotlardan şüphlenemek için herhangi bir kanıta rastlanmadığı ancak 'üçüncü bir tarafın yasa dışı müdahalesi' ihtimalinin de dışlanmadığı ifade edilmişti.

Bursa'daki oteller Arap turistlerle doldu Bursa'daki oteller Arap turistlerle doldu

Bursa'da otobüs şoförü kalp krizi geçiren kadının hayatını böyle kurtardı Bursa'da otobüs şoförü kalp krizi geçiren kadının hayatını böyle kurtardı

Bursa'da 34 aracın karıştığı kazanın yeni görüntüleri ortaya çıktı Bursa'da 34 aracın karıştığı kazanın yeni görüntüleri ortaya çıktı

Bursa'da reklam panosu otomobilin üzerine devrildi Bursa'da reklam panosu otomobilin üzerine devrildi

Bursa'da kesilmek üzere satın alınan kuzuya kıyamadı Bursa'da kesilmek üzere satın alınan kuzuya kıyamadı

Bursa'da bugün ve bayramda hava durumu nasıl olacak? (20 Ağustos 2018 Pazartesi)	Bursa'da bugün ve bayramda hava durumu nasıl olacak? (20 Ağustos 2018 Pazartesi)

İlginç davada karar çıktı! Gelin gerdeğe girmeden kaçınca... İlginç davada karar çıktı! Gelin gerdeğe girmeden kaçınca...

Bayramda araç kiralarken bakım belgesine dikkat! Bayramda araç kiralarken bakım belgesine dikkat!

Trump'tan bir tehdit de Melania'ye Trump'tan bir tehdit de Melania'ye

PKK'lının maillerinde ortaya çıktı: 'Fare gibi deliğe sıkıştık' PKK'lının maillerinde ortaya çıktı: 'Fare gibi deliğe sıkıştık'

Yarış yapan lüks araçlar TEM'de kazaya neden oldu Yarış yapan lüks araçlar TEM'de kazaya neden oldu

Erzurum'da felaketi yaşadılar! Erzurum'da felaketi yaşadılar!

9 günlük tatilde fahiş fiyatlara dikkat 9 günlük tatilde fahiş fiyatlara dikkat

Metrelerce yükseklikten beton zemine düştü! Metrelerce yükseklikten beton zemine düştü!

EGM'den bayram öncesi ailelere kayıp çocuk uyarısı EGM'den bayram öncesi ailelere kayıp çocuk uyarısı

Park halindeki araçtaki tartışma silahlı kavgaya dönüştü Park halindeki araçtaki tartışma silahlı kavgaya dönüştü

Paşa'nın ölümü için  soruşturma başlatıldı Paşa'nın ölümü için soruşturma başlatıldı

Erdoğan'dan yeni 'A Takımı'na ilk talimat: Acilen işe koyulalım Erdoğan'dan yeni 'A Takımı'na ilk talimat: Acilen işe koyulalım