Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili UMED'den açıklama

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili UMED'den açıklama

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) tarafından, Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetinden endişe duydukları belirtilerek, tüm ulusal ve uluslararası medya kuruluşları ile insan hakları örgütlerine duyarlılık çağrısında bulunuldu.

UMED'den yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan yönetimine karşı  muhalif yazılarıyla tanınan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan 2 Ekim'den bu yana  haber alınamaması sonrasında Başkonsoloslukta öldürüldüğü yönündeki iddiaları  büyük bir endişeyle takip ettikleri aktarıldı.

UMED'in 4 Ekim'den bu yana Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları başta  olmak üzere savcılık ve emniyet yetkilileriyle de temas halinde olduğu, dernek  yönetimi olarak tüm iddialar ve süreç hakkında yürütülen çalışmalar ve başlatılan  soruşturmayı da takip ettiği bildirildi.

Evlilik işlemleri için 2 Ekim Salı saat 13.12'de Suudi Arabistan  Başkonsolosluğundaki randevusuna giden Cemal Kaşıkçı'nın, Başkonsolosluktan  çıkmadığı ve kendisinden bugüne kadar haber alınamadığı hatırlatılan açıklamada,  şunlar kaydedildi:

"Başkonsolosluk yetkililerinin uluslararası krize sebebiyet olacak  düzeyde olan konu hakkında halen tatmin edici açıklamalarda bulunmaması,  Başkonsolosluk yetkililerinin, konsolosluğun kapısını bugüne kadar Türkiye'den  gazetecilere açmaması, yönlendirilen soruları cevapsız bırakması, Suudi Arabistan  Başkonsolosluğundaki kameraların çalışmadığının iddia edilmesi, giriş-çıkış  görüntülerinin paylaşılmaması,15 Suudi vatandaşının, 2 uçakla İstanbul'a gelip  aynı saatlerde Başkonsoloslukta bulundukları yönündeki iddialar, kaygı ve  endişelerimizi artırıyor.

Olay yeni krizlere kapı aralamadan, en temel insan hakları ihlali olan  yaşam hakkına kast edilmeden, Suudi Arabistan'dan açıklama bekliyoruz. Tekrar  belirtiyoruz, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetinden endişeliyiz. Tüm ulusal ve  uluslararası medya kuruluşları ile insan hakları örgütlerinden duyarlılık  bekliyoruz."

Bursa'da yüksek gerilim hattına değerek ağır yaralanan inşaat işçisi kurtarılamadı Bursa'da yüksek gerilim hattına değerek ağır yaralanan inşaat işçisi kurtarılamadı

Bursa'da 4 yılda tamamladığı teknesiyle dünya turuna çıkacak Bursa'da 4 yılda tamamladığı teknesiyle dünya turuna çıkacak

Bakan Kurum açıkladı: 10.5 milyon vatandaş yararlandı Bakan Kurum açıkladı: 10.5 milyon vatandaş yararlandı

Bursa'da PKK/KCK operasyonunda 15 kişiye gözaltı! Bursa'da PKK/KCK operasyonunda 15 kişiye gözaltı!

Safranın kilosu 30 ile 70 bin TL arasında satılıyor Safranın kilosu 30 ile 70 bin TL arasında satılıyor

Bursa'da sular kesilecek!	Bursa'da sular kesilecek!

Bursa'da denetimli serbestlikle cezaevinden çıktı, yine uyuşturucu ticaretinden tutuklandı Bursa'da denetimli serbestlikle cezaevinden çıktı, yine uyuşturucu ticaretinden tutuklandı

Bursa'da kedi ve köpek maması getirene portre çizim bedava Bursa'da kedi ve köpek maması getirene portre çizim bedava

Mesut Demir; <br /> Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi.. Mesut Demir;
Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi..

Bursa'da 4 kişinin öldüğü kazaya neden olan TIR şoförüne 15 yıl hapis istemi Bursa'da 4 kişinin öldüğü kazaya neden olan TIR şoförüne 15 yıl hapis istemi

Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber

Yaşlı adam çocuktan düşen 100 lirayı alıp kaçtı Yaşlı adam çocuktan düşen 100 lirayı alıp kaçtı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı)

5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek 5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek

67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü 67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü