Katar, OPEC'ten ayrılacağını bildirdi

Katar, OPEC'ten ayrılacağını bildirdi

Katar, Ocak 2019'da üyelikten ayrılacağını Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği'ne (OPEC) bugün bildirdi. OPEC üyesi Katar, günde 656 bin varil petrol üretimi yapıyor.

Katar Enerji Bakanı Saad el-Kaabi, ülkesinin Ocak ayı itibariyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) çekileceğini söyledi.

Katar dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı olsa da OPEC içinde en az petrol çıkaran ülkelerden biri konumunda bulunuyor.

El-Kaabi, düzenlediği basın toplantısında Katar'ın bu kararı uzun vadeli stratejisini değerlendirme ve uluslararası rolünü artırma planı çerçevesinde aldığını ifade etti.

57 YILDIR OPEC ÜYESİ

Bu hafta Viyana'da yapılacak OPEC toplantısına Katar'ın son defa katılacağını belirten el-Kaabi, "Katar Ocak 2019 itibariyle OPEC üyeliğinden çekilmeye karar vermiş ve kararını bu sabah OPEC'e iletmiştir" dedi.

Katar'ın 57 yıldır üyesi olduğu OPEC'ten ayrılma kararı almasının kolay olmadığını ifade eden el-Kaabi, ülkenin OPEC üretim kararlarına etkisinin küçük olduğunu belirtti.

Diğer OPEC üyesi olmayan petrol üreticileri gibi Katar'ın da tüm taahhütlerine sadık kalmayı sürdüreceğini belirten bakan, ülkesinin LNG üretimini artırmaya odaklanacağını belirtti.

El-Kaabi, OPEC'ten ayrılma kararı ile OPEC'in fiili lideri Suudi Arabistan'ın Katar'a uyguladığı siyasi ve ekonomik boykotun bağlantısı olmadığını belirtti.

PETROL FİYATLARI YÜKSELDİ

Cuma günü 59,87 dolardan güne başlayan ve gün içinde 60,41 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 60,82 dolardan açıldı. Brent petrolün varili saat 09.15 itibarıyla yüzde 2,54 artışla 62,37 dolardan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 53,63 dolardan alıcı buldu.

Son dakika haberi... Bursa'da deprem oldu! Son dakika haberi... Bursa'da deprem oldu!

Prof. Dr. Akşit Bursa'da açıkladı: Sigara haramdır Prof. Dr. Akşit Bursa'da açıkladı: Sigara haramdır

Burhanettin Kocamaz: ''Demokrat Parti'den adaylığım yarın akşama kadar belli olur'' Burhanettin Kocamaz: "Demokrat Parti'den adaylığım yarın akşama kadar belli olur"

Sürücü çocuğa çarpmamak için kamyonetle bahçeye uçtu Sürücü çocuğa çarpmamak için kamyonetle bahçeye uçtu

6 günde 3 yeni obruk oluştu 6 günde 3 yeni obruk oluştu

Ankara'da kışlada patlama Ankara'da kışlada patlama

Şanlıurfa'da çarptığı TIR'ın altında kalan motosiklet sürücüsü ağır yaralandı Şanlıurfa'da çarptığı TIR'ın altında kalan motosiklet sürücüsü ağır yaralandı

Evinde başından vurulmuş halde ölü bulundu Evinde başından vurulmuş halde ölü bulundu

Babasının öldüğünü duyan kadın vefat etti Babasının öldüğünü duyan kadın vefat etti

Bursa Yıldırım'da su kesintisi Bursa Yıldırım'da su kesintisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etimesgut'ta halka hitap etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etimesgut'ta halka hitap etti

Bursa'da inşaattan düşen üniversiteli son yolculuğuna uğurlandı Bursa'da inşaattan düşen üniversiteli son yolculuğuna uğurlandı

Bursa'da ''Kedili Tekke'' binası millet kıraathanesi oldu Bursa'da "Kedili Tekke" binası millet kıraathanesi oldu