Kaşıkçı'nın yazışmaları, öldürülmesinde rol oynamış olabilir

Kaşıkçı'nın yazışmaları, öldürülmesinde rol oynamış olabilir

Amerikan yayın kuruluşu CNN International, Cemal Kaşıkçı'nın Kanada'nın Montreal kentinde yaşayan Suudi aktivist Ömer Abdülaziz'e WhatsApp'tan gönderdiği mesajlarda, Suudi Arabistan'ı ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı (MBS) sertçe eleştirdiği ve gazetecinin öldürülmesi için bu mesajlaşmaların da bir faktör olabileceğini ortaya çıkardı.

Ekim 2017'den bu yana Kaşıkçı ile iletişim halinde olan AbdülazizSuudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Suudi gazeteci Kaşıkçı  ile yaptığı ses kaydı, fotoğraf ve videoların olduğu 400'den fazla WhatsApp  mesajını CNN ile paylaştı.

Abdülaziz'in Kaşıkçı ile Ağustos 2018'e kadar WhatsApp üzerinden  konuştuğunu ancak telefonunun takip edildiğini fark etmesi üzerine daha güvenilir  yollarla iletişimlerini sürdürdükleri belirtildi.

Toronto Üniversitesine bağlı Citizen Lab adlı kuruluşun telefonunun  hacklendiğini ortaya çıkarmasının ardından Abdülaziz'in, Kaşıkçı ile olan  ilişkisi hakkında konuşmaya karar verdiğine işaret edilenhaberde, söz konusu  yazılımın İsrailli NSO firması tarafından üretildiği tespit edildiği ve  Abdülaziz'in bu firmaya dava açtığı da kaydedildi.

"Suudi Prens, ne kadar çok kurbanını yerse, daha fazlasını isteyen  bir canavar 'Pac-Man' gibi"

CNN'e göre, söz konusu yazışmalardan, Kaşıkçı'nın MBS'nin  "huysuzluklarından" dolayı tedirgin olduğu anlaşılıyor.

Abdülaziz ile Kaşıkçı arasında mayıs ayında geçen bir konuşmada, bir  grup Suudi aktivistin kendi ülkesinde tutuklanmasının ardından Kaşıkçı'nın,  Veliaht Prens hakkında, "Ne kadar çok kurbanını yerse, daha fazlasını isteyen bir  canavar 'Pac-Man' gibi. Bu zulüm, kendine destek veren kişilere dahi ulaşırsa  şaşırmam." yazdığı görülüyor.

Kaşıkçı'nın bir başka mesajında da MBS'den, "Güce, baskıya aşık ve  bunları göstermesi gerekiyor. Ancak zorbalığın bir mantığı yok." diye bahsettiği  göze çarpıyor.

"Telefonumun hacklenmesi, Cemal'e olanlar konusunda önemli bir rol  oynadı"

Abdülaziz CNN'e yaptığı açıklamada, Kaşıkçı ile aralarındaki  konuşmalarda, Suudi yönetimini sorumlu tutacak bir online gençlik hareketi  planlamaya başladıklarını belirterek, "Cemal, Muhammed bin Selman'ın mesele ve  sorun olduğuna inanıyordu ve bu çocuğun durdurulması gerektiğini söylüyordu."  ifadesini kullandı.

Ağustos ayında aralarındaki konuşmaların takip edildiğinden  şüphelendiğini ve 2 ay sonra Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kaydeden Abdülaziz,  "Telefonumun hacklenmesi, Cemal'e olanlar konusunda önemli bir rol oynadı.  Gerçekten çok üzgünüm. Bu suçluluk, beni öldürüyor." diye konuştu.

Abdülaziz'i de büyükelçiliğe davet etmişler

Abdülaziz mayıs ayında Suudi yönetiminin bazı temsilcilerinin  kendisiyle Montreal'de görüştüklerini ve MBS'nin Abdülaziz'in Twitter  paylaşımlarını takip ettiğini aktardıklarını kaydetti.

Söz konusu yetkililerle aralarında geçen konuşmayı kayda alan  Abdülaziz, bu yetkililerden birinin kendisine, "Sana Muhammed bin Selman'dan bir  mesaj ve teminat ile geldik." dediğini, bir başkasının da "Eğer Suud el-Kahtani  senin adını duyarsa, anında tanır ve Muhammed bin Selman ile doğrudan  tanışabilirsin." diye konuştuğunu aktardı.

  Suudi yetkililerin bazı belgeler için kendisine Suudi Arabistan'ın  Büyükelçiliğine gitmesi gerektiğini söylediğini anlatan Abdülaziz, "Bunu  Kaşıkçı'ya söyledim. Bana gitmememi ve o adamlarla sadece halka açık alanlarda  buluşmamı söyledi." diye konuştu.

Kaşıkçı cinayeti

Suudi gazeteci Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamamıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, 18 gün sonra gazeteci Kaşıkçı'nın  konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmek zorunda kalmıştı.

Washington Post gazetesi, CIA'in, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın  öldürülmesi emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın verdiği  sonucuna ulaştığı iddia etmişti.

Diğer yandan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud,  gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ülkesinin İstanbul'daki başkonsolosluk binasında  öldürülmesi üzerine üst düzey 5 kişiyi görevden aldırmıştı. Bu kişiler arasında  daha önce Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın danışmanlığını yapan Suud  el-Kahtani ismi öne çıkmıştı.

ABD'li gazeteci Courtney Radsch, geçen ay Washington'da düzenlenen bir  panelde, Suudi Arabistan yönetiminin kendilerine muhalif olan kişileri belirlemek  için ABD'li şirket ve yazılımlara milyonlarca dolar harcadığını ileri sürerek,  "Cemal Kaşıkçı, İsrail tarafından üretilip, bir Amerikalı şirket tarafından  satılan Pegasus adlı yazılım programıyla gözetlendi." demişti.

Aysın Komitgan; <br /> Gemlik'in başına UĞURLU gelecek mi? Aysın Komitgan;
Gemlik'in başına UĞURLU gelecek mi?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (12 Aralık 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (12 Aralık 2018 Çarşamba)

İşte illere göre trafik sigortası fiyat tarifesi İşte illere göre trafik sigortası fiyat tarifesi

Bursa'da kanalizasyon kapaklarını çalan hırsızı bekçiler yakaladı Bursa'da kanalizasyon kapaklarını çalan hırsızı bekçiler yakaladı

Onur Akay'ın babası hayatını kaybetti Onur Akay'ın babası hayatını kaybetti

Bursa'da kaynanası yüzünden kendini yakmaya kalktı Bursa'da kaynanası yüzünden kendini yakmaya kalktı

Bursa'nın 2019 bütçesi 2 milyar 550 milyon TL Bursa'nın 2019 bütçesi 2 milyar 550 milyon TL

Şebnem Schaefer'ın şikayeti üzerine savcılık harekete geçti Şebnem Schaefer'ın şikayeti üzerine savcılık harekete geçti

1 Ocak'tan sonra ücretli olacak! Yüzde 50 azalacak 1 Ocak'tan sonra ücretli olacak! Yüzde 50 azalacak

Pes dedirten olay!! Karısını bekar olarak tanıtıp... Pes dedirten olay!! Karısını bekar olarak tanıtıp...

Baba ve oğlunu pompalı tüfekle vurdular! Baba ve oğlunu pompalı tüfekle vurdular!

Hırsız girdiği minibüsün sahibi olan 2 kardeşi bıçakladı Hırsız girdiği minibüsün sahibi olan 2 kardeşi bıçakladı

Korkunç! Yaşlı adam can verdi Korkunç! Yaşlı adam can verdi

Krizi fırsata çevirdiler! Duyan oraya akın etti Krizi fırsata çevirdiler! Duyan oraya akın etti

MHP'nin o adayı geri çekildi MHP'nin o adayı geri çekildi

Polis müşteri gibi davrandı... Masaj salonunda yakalandılar! Polis müşteri gibi davrandı... Masaj salonunda yakalandılar!

İstanbul'da sıcak saatler! 'Dur' ihtarına uymadı... İstanbul'da sıcak saatler! 'Dur' ihtarına uymadı...