Kardiak ölümleri yüzde 80 önlenebilir

Kardiak ölümleri yüzde 80 önlenebilir

Kardiyovasküler sistem ölümlerinin dünyada birinci sırada geldiğini ifade eden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eminlatif, risk faktörlerinin azaltılması ile kardiak ölümlerinin yüzde 80 azaltılabileceğini söyledi. 

Kardiyovasküler ölüm risklerinin 40'lı yaşlardan sonra daha fazla görüldüğünü belirten Bursa Hayat Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eminlatif, Kardiyovasküler bazlı ölümleri azaltmak için erkek 45, bayanlarda 55 yaşından sonra muhakkak kardiyoloji takibinin yapılmasını önerdi. Riskli gruplarda yılda bir defa laboratuar tetkikleri ve efor kardiovasküler stress testi periodik olarak yapılması gerektiğini belirten Eminlatif, "Şeker hastalığı kardiyovasküler açıdan risk faktörleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Şeker hastalığı eşittir koroner arter hastalığı olarak kabul edilmekte olup muhakkak şekerin kontrol altında olması gerekmektedir. Aynı zamanda hipertansif hastaların hekimlerinin uygun gördüğü periyodlarda kontrol altında olmaları ve gerekli medikal tedavinin aksatmamak kaydı ile alınması koroner arter hastalıklarının önüne geçebilmek adına önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca sigara, obezite, genetik faktörler, menapoz ve kolestrol düzeyinin yüksekliği kardiovasküler hastalıklar açısından önemli bir risk faktörüdür. 40'lı yaşlardan sonra göğüs ağrıları kalp krizlerinin habercisi olabileceği için muhakkak dikkate alınmalı ve kardiiyolojik olarak kontrol ettirilmelidir. Tipik göğüs ağrısı olan hastalarda retrosternal dediğimiz göğüs de baskı, yanma, terlemenin eşlik ettiği kollara vuran ağrı semptomları oluyorsa muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir" dedi. 

Akutmiyokard enfaktüslerinde ilk 1 saatte geçirilen ritim bozuklukları hayati risk taşımakta olduğuna dikkat çeken Eminlatif, "İlk 1 saatte geçirilen enfaktüs neticesindeki ölüm oranı yüzde 60'lara ulaşırken, hastane şartlarında ise bu risk oranı yüzde 10'larda kalmaktadır. Koroner arter hastalığı öyküsü olan bireylere düşen görevlerden biri yaşam tarzı değişikliğidir. Yaşam tarzı değişikliği dediğimiz de 1. sırada tabi ki yiyeceklere yani yağ, tuz, un ve şeker gibi yiyecekler dikkat edilmelidir. Spor ise haftada 4 gün en az 40 dakika koşarak, kalp hızını 120'ye ulaştıracak düzeyde ve tempoda yapılmalıdır" diye konuştu. 

Bursa'da gölete giren kişi boğularak can verdi! Bursa'da gölete giren kişi boğularak can verdi!

Kabil Havaalanı yakınında patlama Kabil Havaalanı yakınında patlama

4 kilogram fasulye 360 bin liraya satıldı 4 kilogram fasulye 360 bin liraya satıldı

Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci hakkında yeni gelişme Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci hakkında yeni gelişme

KPSS'de 20 aday aynı isimli yanlış okula gitti! KPSS'de 20 aday aynı isimli yanlış okula gitti!

Baba Sultan Hazretleri Bursa'da kabri başında anıldı Baba Sultan Hazretleri Bursa'da kabri başında anıldı

Bursa'da mıhlama için rekor denemesi Bursa'da mıhlama için rekor denemesi

Saklandığı dolapta sevgilisinin babasına yakalandı! Saklandığı dolapta sevgilisinin babasına yakalandı!

İkinci baharlarını Bursa Yıldırım'da yaşadılar İkinci baharlarını Bursa Yıldırım'da yaşadılar

Bursa Çalı'da doğayla iç içe film keyfi Bursa Çalı'da doğayla iç içe film keyfi

Leyla cinayetinde şok iddia: Katil tek kişi değil Leyla cinayetinde şok iddia: Katil tek kişi değil

Kurban Bayramı tatilini 9 gün yaptılar bile! Kurban Bayramı tatilini 9 gün yaptılar bile!

Adıyaman'da aile katliamı Adıyaman'da aile katliamı

Toplu tecavüzün şifresi: 'Tatlı yiyecek miyiz?' Toplu tecavüzün şifresi: 'Tatlı yiyecek miyiz?'

Bursa'da kent estetiği için koyulan heykeller tahrip edildi Bursa'da kent estetiği için koyulan heykeller tahrip edildi

Bursa'da çocuğunu hastaneye yetiştirmeye çalışırken otomobiliyle dükkana daldı Bursa'da çocuğunu hastaneye yetiştirmeye çalışırken otomobiliyle dükkana daldı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (22 Temmuz 2018 Pazar)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (22 Temmuz 2018 Pazar)

Adnan Oktar operasyonunda gözaltına alınanlar, ağız birliği yaptı! Adnan Oktar operasyonunda gözaltına alınanlar, ağız birliği yaptı!