Karatede milli takım kapısı yabancıya kapalı

Karatede milli takım kapısı yabancıya kapalı

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Delihasan, "Kendi öz çocuklarımızla, hocalarımızla, emeğimizle ve alın terimizle olimpiyatlarda madalya almak istiyoruz. Onun için hiçbir yabancı sporcuya milli takım kapısını açmadık." dedi.

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, birçok yabancı sporcunun Türkiye adına yarışmak istediğini belirterek, "Kendi öz çocuklarımızla, hocalarımızla, emeğimizle ve alın terimizle olimpiyatlarda madalya almak istiyoruz. Onun için hiçbir yabancı sporcuya milli takım kapısını açmadık." dedi. 

Aynı zamanda Akdeniz Karate Federasyonlavrı Birliği Başkan Yardımcısı olan Delihasan, yaptığı açıklamada, Türk karatesinde antrenör ve sporculara yurt dışından teklifler geldiğini, birçok Türk antrenörün değişik ülkelerde görev yaptığını dile getirdi.

"Başka ülkelerden bizim milli takımımıza gelip yarışmak isteyen şampiyonlar var." ifadesini kullanan Delihasan, şöyle devam etti:

"Olimpiyatlarda Türk bayrağıyla bizim adımıza yarışmak istediler ama bunların hiçbirini kabul etmedik. Biz yıllardan beri bu spora emek veriyoruz. Kendimiz de sporun içinden geliyoruz. Bugüne kadar milli takımlarımızda yabancı antrenör ve sporcu görev yapmadı. Kendi öz çocuklarımızla, hocalarımızla, emeğimizle ve alın terimizle olimpiyatlarda madalya almak istiyoruz. Onun için hiçbir yabancı sporcuya milli takım kapısını açmadık. 'Olimpiyatlarda yarışalım, ekstra madalya gelsin' diye düşünmedik. Kendi çocuklarımıza, antrenörlerimize güveniyoruz. Olimpiyat sürecini başarıyla yürüteceğiz. Türk gencinin, antrenörünün gücünü dünyaya göstermek istiyoruz."

"İlk üçü kovalayan bir ülkeyiz"

Türkiye'nin karatede dünyanın en iyi ülkelerinden biri olduğunu ve başarıların istikrarlı şekilde sürdüğünü vurgulayan Delihasan, "Her zaman ilk beşin içinde olan, bütün şampiyonalarda ilk üçü kovalayan bir ülkeyiz. Bir organizasyonda birinci olup, sonra yirminci olmayı biz kabul edemeyiz. Bizim hedefimiz, her zaman ilk beşin içerisinde kalabilmek, devamlı en üst seviyelerde madalya alabilmek." diye konuştu.

Son yapılan Avrupa Şampiyonası'nda istikrarlı yükselişlerine devam ettiklerini vurgulayan Delihasan, "Bir önceki yıl en çok madalyayı biz almıştık ama üçüncü olmuştuk. Bu sene yine en çok madalyayı aldık, altın madalya sayısı arttığı için birinci olduk. 50 ülkenin katıldığı Avrupa Şampiyonası'nı genel klasmanda birinci tamamladık." değerlendirmesinde bulundu.

Delihasan, 28-31 Mart'ta İspanya'da gerçekleştirilecek Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nda yine üst sıralarda yer almak için milli takım sporcularının kamp çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

Antalya'da 6-7 Nisan'da Akdeniz Karate Şampiyonası'na ev sahipliği yapacaklarını anlatan Esat Delihasan, gençler, ümitler ve 21 yaş altı kategorilerinde mücadelelerin olacağı turnuvayla ilgili hazırlıkları tamamladıklarını, yaklaşık 20 ülkeden 300 dolayında sporcunun katılımını beklediklerini sözlerine ekledi.

Eski milletvekili Bursa'da ölü bulundu Eski milletvekili Bursa'da ölü bulundu

Kuzenlerin bıçaklı kavgası can aldı Kuzenlerin bıçaklı kavgası can aldı

Bursa'da çarptığı bisiklet sürücüsünü yerde bırakıp kaçtı Bursa'da çarptığı bisiklet sürücüsünü yerde bırakıp kaçtı

2 çocuk babası inşaat işçisi 5 katlı binadan ölüme atladı 2 çocuk babası inşaat işçisi 5 katlı binadan ölüme atladı

Bakan Albayrak: Nisan ayı ile birlikte yol haritasını açıklayacağız Bakan Albayrak: Nisan ayı ile birlikte yol haritasını açıklayacağız

İş yerinin tapusu için tartıştığı eşini zincirle boğdu İş yerinin tapusu için tartıştığı eşini zincirle boğdu

Engelli kıza cinsel istismar davasında karar Engelli kıza cinsel istismar davasında karar

''IŞİD'in Suriye'de elinde bulundurduğu toprak kalmadı'' "IŞİD'in Suriye'de elinde bulundurduğu toprak kalmadı"

Bursa'da iki katlı binada çıkan yangın korkuttu Bursa'da iki katlı binada çıkan yangın korkuttu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

 Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: ''Belediye başkanı değil gölge başkan'' Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: "Belediye başkanı değil gölge başkan"

Bakan Akar: Operasyonlar devam edecek Bakan Akar: Operasyonlar devam edecek

Bursa'da şoförsüz kaza Bursa'da şoförsüz kaza

Köpeğini iple bağlayıp metrelerce sürükleyen sürücünün cezası belli oldu Köpeğini iple bağlayıp metrelerce sürükleyen sürücünün cezası belli oldu