Kanseri teşhis edebilen akıllı mikroskop geliştirildi

Kanseri teşhis edebilen akıllı mikroskop geliştirildi

Yapay zeka teknolojileri tıp dünyasına yön vermeye devam ediyor. Google'ın AI'ye dayalı algoritmasının göz taraması ile kalp rahatsızlıklarını öngörebilmesinin ardından, bu sefer de vücutta bulunan kanserli hücreleri tespit edebilen yapay zeka destekli akıllı mikroskop geliştirildi.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği'nin yıllık toplantısında konuşan Google araştırmacıları, doktorların kanser hastalarını daha kolay ve hızlı bir şekilde tespit edebilmesini sağlayacak yapay zeka ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisine sahip mikroskobun prototipini tanıttı.

Patologların hastalıklı olduğu düşünülen doku ve organlardan çeşitli biçimlerde alınan örnekleri mikroskobik olarak incelemesi, büyük bir zaman kaybına yol açıyor. Ancak Google'ın yapay zeka ve AR teknolojisinden güç alan mikroskobu, alınan doku örneklerinde herhangi bir kanserli hücrenin olup olmadığını otomatik olarak tespit edebiliyor.

Google, dünyanın dört bir yanındaki patologların söz konusu akıllı mikroskobu kullanarak öğrenme sürecine dahil olmasını istiyor. Şu an için yalnızca prostat ve meme kanserini tespit edebilen mikroskop, önceden kanser hücrelerini belirlemek için eğitilmiş yapay sinir ağları sayesinde, tablaya yerleştirilen doku örneğini hızlı bir şekilde analiz edebiliyor.

Saniyede yaklaşık 10 kare hızında gerçek zamanlı görüntü desteğine sahip olan mikroskop, dokudaki kanser hücrelerini tespit ederek ana hatlarını çiziyor. Google, mikroskobun tamamen gerçek zamanlı olarak çalıştığını söylerken, şu ana kadar yapılan testlerde büyük bir başarı oranı yakaladığını ifade etti.

Şu an için meme ve prostat kanserlerini tespit edebilen akıllı mikroskop, tüberküloz ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıkların teşhisinde de kullanılabilecek.

Google, sistemin performansının ve eksikliklerinin belirlenebilmesi için daha ayrıntılı bir çalışma yapılması gerektiğini söylerken, tıp dünyasında makine öğreniminin ve yapay zekanın benimsenmesine yardımcı olmaktan büyük bir heyecan duyduklarını belirtti.

Otostopla bindiği araç kaza yaptı, 2 kişi öldü Otostopla bindiği araç kaza yaptı, 2 kişi öldü

Diyanet İşleri Başkanı'ndan dikkat çeken 'deizm' tepkisi! Diyanet İşleri Başkanı'ndan dikkat çeken 'deizm' tepkisi!

Paramparça olan araçta 3 genç can verdi! Paramparça olan araçta 3 genç can verdi!

Cinayetteki sır perdesi aralandı! Kız kardeşi ve baldızıyla... Cinayetteki sır perdesi aralandı! Kız kardeşi ve baldızıyla...

Kadınlar adamı sopa ve şemsiyeyle dövdü Kadınlar adamı sopa ve şemsiyeyle dövdü

Pompalı tüfekle restoranda terör estirdi Pompalı tüfekle restoranda terör estirdi

Bursa'da devrilen traktörün altında can verdi Bursa'da devrilen traktörün altında can verdi

YSK'dan son dakika İYİ Parti açıklaması YSK'dan son dakika İYİ Parti açıklaması

5 MHP'li milletvekilinin İYİ Parti'ye geçeceği iddiası 5 MHP'li milletvekilinin İYİ Parti'ye geçeceği iddiası

15 CHP'li vekilin İYİ Parti'ye katılmasına AK Parti'den ilk yorum 15 CHP'li vekilin İYİ Parti'ye katılmasına AK Parti'den ilk yorum

Bursa'da Rahvan At Yarışları nefes kesti Bursa'da Rahvan At Yarışları nefes kesti

Şehit Semih Şahin'in ismi Bursa'da yaşayacak Şehit Semih Şahin'in ismi Bursa'da yaşayacak

ABD'de saldırı! Çıplak adam dehşet saçtı ABD'de saldırı! Çıplak adam dehşet saçtı

Tamir edilen aracı bozulunca kurşun yağdırdı! Tamir edilen aracı bozulunca kurşun yağdırdı!

Göl havzasına kimyasal madde döküldü! Göl havzasına kimyasal madde döküldü!

CHP'den 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçti! Bursa milletvekilleri... CHP'den 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçti! Bursa milletvekilleri...

Türk modelden bekaret çıkışı Türk modelden bekaret çıkışı

YSK'dan flaş seçim açıklaması! YSK'dan flaş seçim açıklaması!