Kanseri teşhis edebilen akıllı mikroskop geliştirildi

Kanseri teşhis edebilen akıllı mikroskop geliştirildi

Yapay zeka teknolojileri tıp dünyasına yön vermeye devam ediyor. Google'ın AI'ye dayalı algoritmasının göz taraması ile kalp rahatsızlıklarını öngörebilmesinin ardından, bu sefer de vücutta bulunan kanserli hücreleri tespit edebilen yapay zeka destekli akıllı mikroskop geliştirildi.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği'nin yıllık toplantısında konuşan Google araştırmacıları, doktorların kanser hastalarını daha kolay ve hızlı bir şekilde tespit edebilmesini sağlayacak yapay zeka ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisine sahip mikroskobun prototipini tanıttı.

Patologların hastalıklı olduğu düşünülen doku ve organlardan çeşitli biçimlerde alınan örnekleri mikroskobik olarak incelemesi, büyük bir zaman kaybına yol açıyor. Ancak Google'ın yapay zeka ve AR teknolojisinden güç alan mikroskobu, alınan doku örneklerinde herhangi bir kanserli hücrenin olup olmadığını otomatik olarak tespit edebiliyor.

Google, dünyanın dört bir yanındaki patologların söz konusu akıllı mikroskobu kullanarak öğrenme sürecine dahil olmasını istiyor. Şu an için yalnızca prostat ve meme kanserini tespit edebilen mikroskop, önceden kanser hücrelerini belirlemek için eğitilmiş yapay sinir ağları sayesinde, tablaya yerleştirilen doku örneğini hızlı bir şekilde analiz edebiliyor.

Saniyede yaklaşık 10 kare hızında gerçek zamanlı görüntü desteğine sahip olan mikroskop, dokudaki kanser hücrelerini tespit ederek ana hatlarını çiziyor. Google, mikroskobun tamamen gerçek zamanlı olarak çalıştığını söylerken, şu ana kadar yapılan testlerde büyük bir başarı oranı yakaladığını ifade etti.

Şu an için meme ve prostat kanserlerini tespit edebilen akıllı mikroskop, tüberküloz ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıkların teşhisinde de kullanılabilecek.

Google, sistemin performansının ve eksikliklerinin belirlenebilmesi için daha ayrıntılı bir çalışma yapılması gerektiğini söylerken, tıp dünyasında makine öğreniminin ve yapay zekanın benimsenmesine yardımcı olmaktan büyük bir heyecan duyduklarını belirtti.

Bursa Uludağ'da drift yapanlara ceza yağdı Bursa Uludağ'da drift yapanlara ceza yağdı

THY ekibine Güney Afrika'da silahlı soygun THY ekibine Güney Afrika'da silahlı soygun

Gasptan tutuklandı, 'Dondurma yemeye gelmiştim' dedi Gasptan tutuklandı, 'Dondurma yemeye gelmiştim' dedi

64 bin 348 kişi adres beyanında bulundu 64 bin 348 kişi adres beyanında bulundu

Şanlıurfa'da akraba kavgası: 10 yaralı Şanlıurfa'da akraba kavgası: 10 yaralı

Kayınpederinin evini basan damat kurşun yağdırdı Kayınpederinin evini basan damat kurşun yağdırdı

Yedek lastik içinde 70 bin uyuşturucu hap bulundu Yedek lastik içinde 70 bin uyuşturucu hap bulundu

Derede erkek cesedi bulundu Derede erkek cesedi bulundu

Evinin balkonunda kenevir yetiştiren şahıs tutuklandı Evinin balkonunda kenevir yetiştiren şahıs tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşan Bilgili: ''Osmangazi ve Orhangazi Han'a devlet töreniyle anma yapılsın'' Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşan Bilgili: "Osmangazi ve Orhangazi Han'a devlet töreniyle anma yapılsın"

Aydın Keskin Kadıoğlu: ''Suriyeliler Bursa'da 400'ü aşkın fabrika kurdu'' Aydın Keskin Kadıoğlu: "Suriyeliler Bursa'da 400'ü aşkın fabrika kurdu"

Aktaş'tan Bursa Muradiye Su Fabrikası'nın Yahudilere satıldığı haberlerine açıklama Aktaş'tan Bursa Muradiye Su Fabrikası'nın Yahudilere satıldığı haberlerine açıklama

Bursa'da Suriyelilerin kaldığı ev alev alev yandı Bursa'da Suriyelilerin kaldığı ev alev alev yandı