Kanseri teşhis edebilen akıllı mikroskop geliştirildi

Kanseri teşhis edebilen akıllı mikroskop geliştirildi

Yapay zeka teknolojileri tıp dünyasına yön vermeye devam ediyor. Google'ın AI'ye dayalı algoritmasının göz taraması ile kalp rahatsızlıklarını öngörebilmesinin ardından, bu sefer de vücutta bulunan kanserli hücreleri tespit edebilen yapay zeka destekli akıllı mikroskop geliştirildi.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği'nin yıllık toplantısında konuşan Google araştırmacıları, doktorların kanser hastalarını daha kolay ve hızlı bir şekilde tespit edebilmesini sağlayacak yapay zeka ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisine sahip mikroskobun prototipini tanıttı.

Patologların hastalıklı olduğu düşünülen doku ve organlardan çeşitli biçimlerde alınan örnekleri mikroskobik olarak incelemesi, büyük bir zaman kaybına yol açıyor. Ancak Google'ın yapay zeka ve AR teknolojisinden güç alan mikroskobu, alınan doku örneklerinde herhangi bir kanserli hücrenin olup olmadığını otomatik olarak tespit edebiliyor.

Google, dünyanın dört bir yanındaki patologların söz konusu akıllı mikroskobu kullanarak öğrenme sürecine dahil olmasını istiyor. Şu an için yalnızca prostat ve meme kanserini tespit edebilen mikroskop, önceden kanser hücrelerini belirlemek için eğitilmiş yapay sinir ağları sayesinde, tablaya yerleştirilen doku örneğini hızlı bir şekilde analiz edebiliyor.

Saniyede yaklaşık 10 kare hızında gerçek zamanlı görüntü desteğine sahip olan mikroskop, dokudaki kanser hücrelerini tespit ederek ana hatlarını çiziyor. Google, mikroskobun tamamen gerçek zamanlı olarak çalıştığını söylerken, şu ana kadar yapılan testlerde büyük bir başarı oranı yakaladığını ifade etti.

Şu an için meme ve prostat kanserlerini tespit edebilen akıllı mikroskop, tüberküloz ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıkların teşhisinde de kullanılabilecek.

Google, sistemin performansının ve eksikliklerinin belirlenebilmesi için daha ayrıntılı bir çalışma yapılması gerektiğini söylerken, tıp dünyasında makine öğreniminin ve yapay zekanın benimsenmesine yardımcı olmaktan büyük bir heyecan duyduklarını belirtti.

Bursa'da 600 yıllık tarihi hanı cezaevine çevirdiler Bursa'da 600 yıllık tarihi hanı cezaevine çevirdiler

Bursa'da 2 aracın takla attığı kazada emekli astsubay yaralandı Bursa'da 2 aracın takla attığı kazada emekli astsubay yaralandı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ekim 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ekim 2018 Çarşamba)

Dükkanının camına astı, gözaltına alındı! Dükkanının camına astı, gözaltına alındı!

Banker Kastelli'nin köşkü satılıyor Banker Kastelli'nin köşkü satılıyor

Yolcu otobüsü şarampole devrildi! Ölü ve yaralılar var Yolcu otobüsü şarampole devrildi! Ölü ve yaralılar var

New York Times'tan flaş Kaşıkçı iddiası! New York Times'tan flaş Kaşıkçı iddiası!

Söylentisi bile yetti! ''Fiyatlar gevşemeye başladı'' Söylentisi bile yetti! "Fiyatlar gevşemeye başladı"

Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, oturum ücretlerini hazineye bağışladı Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, oturum ücretlerini hazineye bağışladı

Arda Turan'a bir darbe de Ertürk Apartmanı'ndan Arda Turan'a bir darbe de Ertürk Apartmanı'ndan

Cemaat şaşkına döndü! 37 yıl sonra ortaya çıktı Cemaat şaşkına döndü! 37 yıl sonra ortaya çıktı

PKK'yı 20 günde Münbiç'ten atarız PKK'yı 20 günde Münbiç'ten atarız

Dolar'da büyük düşüş! Dolar'da büyük düşüş!

Yaşlı kadının cesedi evinin bahçesinde bulundu Yaşlı kadının cesedi evinin bahçesinde bulundu

Hazine'den 52 TL'lik düzeltme Hazine'den 52 TL'lik düzeltme

Fener ve Rus Kilisesi arasında Ukrayna krizi Fener ve Rus Kilisesi arasında Ukrayna krizi

Bıçakları bırakarak kaçtılar! Sağlık düşmanlarına operasyon Bıçakları bırakarak kaçtılar! Sağlık düşmanlarına operasyon

Son nefesinde ismini verdi: Kıskıvrak yakalandı Son nefesinde ismini verdi: Kıskıvrak yakalandı