Kanada ve Kuzey Kore arasında gizli görüşme!

Kanada ve Kuzey Kore arasında gizli görüşme!

Kuzey Kore Cumhuriyeti'nden bir heyetin, eylülde Kanada'nın başkenti Ottawa'ya gelerek iki gün boyunca Kanadalı yetkililerle görüştüğü ortaya çıktı

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC'de yer alan habere göre, Ottawa,  nükleer programına son vermesi konusunda, Kuzey Kore ile gizli görüşmelere ev  sahipliği yaptı.

CBC'nin haberini dayandırdığı ve ismini açıklamadığı kaynak,  toplantının bir kereye mahsus düzenlendiğini ve Kuzey Kore ile resmi ilişkilerin  yeniden başlatılması planlarının olmadığını söyledi.

Kanada tarafında kimlerin yer aldığına ilişkin bilgi vermeyen kaynak,  Kuzey Kore'den beş kişilik üst düzey yetkilinin katıldığı toplantılarda, Kuzey  Kore'nin insan hakları ihlallerine neden olan uygulamaları tartışıldı ve  Kore'nin, "nükleer cephanelik" anlayışından vazgeçmesi için çaba sarf edildiğini  vurguladı.

Kaynak, Kanada'nın, iki günlük görüşmelerde "fırsat" yakaladığını,  bunu da "nükleer silahlardan vazgeçirme talepleri ve Kuzey Koreli muhataplara  karşı doğrudan yüz yüze endişelerini ortaya koymak" için kullandığını belirtti.

Toplantının ilk kez nasıl önerildiği veya organize edildiğine dair  soruları cevapsız bırakan haber kaynağı, Kanadalı makamların, görüşmeleri  memnuniyetle karşıladığını aktardı.

"Kuzey Kore'nin nükleer varlığı küresel bir güvenlik sorunudur"

Kuzey Koreli yetkililerle bu tür üst düzey temasların çok nadir  olduğuna dikkati çeken kaynak, bunun Kanada'nın her gün yapabileceği bir şey  olmadığını ve Kanada'nın Kim Jong-un rejimiyle ilişkilerini değiştirmeyeceğini  belirtti.

Kaynak, "Bu (görüşme), ilişkileri düzenlemek için sürdürülen genel bir  çabanın bir parçası değil. Kuzey Kore üzerindeki baskıyı uygulamada her zaman  ortaklarımız ve müttefiklerimizle konuşuyoruz. Ortaklar arasında, özellikle  nükleer silahlardan arınma noktasında nasıl çalışabileceğimiz konusunda düzenli  fikir alışverişleri var. Kuzey Kore'nin nükleer varlığı küresel bir güvenlik  sorunudur." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık görüşmeyi doğruladı

Öte yandan haberde, Kanada Dışişleri Bakanlığının görüşmeleri  doğruladığı da yer aldı. Kanada Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Guillaume  Berue, CBC'ye yaptığı açıklamada, toplantının, "Kanada'nın Kuzey Kore ile  diplomatik ilişkilerinin statüsündeki bir değişikliği temsil etmediği" yorumunu  yaptı.

Berube, "Güney ve Kuzey Kore arasında yakın zamanda devam etmekte olan  diyalog cesaret verici olsa da Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arınmaya  yönelik somut adımlar atmamasından endişe duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Çözüm sürecine girilmişti

Kore Yarımadası başta olmak üzere bölgedeki barışı onlarca yıldır  tehdit eden Kuzey Kore'nin nükleer varlığı, son olarak haziranda ABD Başkanı  Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Singapur'da yapılan  tarihi zirvenin ardından imzalanan taahhüt metni ile çözüm sürecine girmişti.

Kuzey Kore'nin, başta Güney Kore ve Japonya olmak üzere bölgeyi tehdit  eden balistik füze denemeleri ve nükleer faaliyetleri,  Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi'nin 2006'dan bu yana Kuzey Kore'ye yaptırımlar uygulanmasına da  neden oluyor.

Haliç Üniversitesi'nin eski mütevelli heyeti başkanı Mansur Topçuoğlu tutuklandı Haliç Üniversitesi'nin eski mütevelli heyeti başkanı Mansur Topçuoğlu tutuklandı

Kız kaçırma yüzünden bir kişinin evi kundaklandı Kız kaçırma yüzünden bir kişinin evi kundaklandı

Bursa trafiğinde at tehlikesi Bursa trafiğinde at tehlikesi

TIR'la çarpışan otomobildeki 2 polisimiz şehit oldu TIR'la çarpışan otomobildeki 2 polisimiz şehit oldu

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Öldün mü, ölmedin mi? Serkan Yetişmişoğlu;
Öldün mü, ölmedin mi?

Mardin'de kaybolan küçük kızın cansız bedeni derede bulundu Mardin'de kaybolan küçük kızın cansız bedeni derede bulundu

TEM'de makas atan otomobil bariyerlere saplandı TEM'de makas atan otomobil bariyerlere saplandı

Eski eşine çocuk parkında dehşeti yaşattı, jandarma ölümden kurtardı Eski eşine çocuk parkında dehşeti yaşattı, jandarma ölümden kurtardı

Elazığ 3.2 ile sallandı Elazığ 3.2 ile sallandı

Tartıştığı yaşıtlarına döner bıçağı ile saldırdı Tartıştığı yaşıtlarına döner bıçağı ile saldırdı

Polis şüphelinin aracına camdan atladı; nefes kesen operasyon kamerada Polis şüphelinin aracına camdan atladı; nefes kesen operasyon kamerada

Yargıtay, 'Emrah Serbes' kararını 23 Mayıs'ta verecek Yargıtay, 'Emrah Serbes' kararını 23 Mayıs'ta verecek

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklama: Doğru olmayan içerikler dolaşıyor Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklama: Doğru olmayan içerikler dolaşıyor

3 kuyumcudan 1 milyon liralık soygun yapan çete çökertildi 3 kuyumcudan 1 milyon liralık soygun yapan çete çökertildi

Suriyeli 2 aile arasında döner bıçaklı kavga Suriyeli 2 aile arasında döner bıçaklı kavga