Kanada tarihinde bir ilk! Şeref madalyası...

Kanada tarihinde bir ilk! Şeref madalyası...

Kanada tarihinde ilk kez bir Türk, Kanada toplumuna üstün hizmetlerde bulunanlara verilen en büyük ödül olan "Kanada Şeref Madalyası (Order of Canada)" ile ödüllendirildi.

Kanada'nın Niagara-On-The-Lake kasabasından yaşayan Kanada vatandaşı  95 yaşındaki Türk Dr. Fuad Şahin, ülkedeki Müslüman ve Türk toplumuna yaptığı  katkılardan dolayı Kanada Şeref Madalyası ödülüne layık görüldü.

Fuad Şahin, 1958 yılında geldiği Kanada'da 60  yıldır bir şeyler yapmak için çabaladığını, bunun da Kanada makamlarınca takdir  edilmesinden mutlu olduğunu söyledi.

 Kraliçe II. Elizabeth'i temsilen görev yapan Kanada Genel Valisi Julie  Payette'nin ofisinden arandığını anlatan Şahin, "Bugüne kadar yaptıklarımdan  bahsederek bana bu ödülü vermek istediklerini söylediler. Bunun için 24 Ocak'ta  Ottawa'da yapılacak törene davet ettiler." dedi.

   "Evde cuma ve bayram namazları kılardık"

Şahin, Kanada'ya geldikleri ilk günlerden itibaren dinlerini yaşamaya  çalıştıklarını belirterek şöyle devam etti:

"Niagara'da yaşamaya başladığımızda sadece bir Müslüman aile vardı.  Bizim ev geniş olduğu için Cuma ve bayram namazlarını burada kılardık. Bayram  sabahları Niagara Nehri kıyısına eşim ve çocuklarla sofralar kurar, gelen  Müslümanlarla bayram ederdik. Sonra Müslümanlar gelmeye başladı. Biz de  Niagara'da bir cami açtık."

 İlerleyen yıllarda ülke genelindeki Müslümanların dernek ve vakıflar  kurarak organize olmalarını sağladığını, bir araya getirerek yaşadıkları her  kentte birer cami açmalarına ön ayak olduğunu anlatan Dr. Fuad Şahin, "Ardından  33 sene önce Uluslararası Kalkınma ve Yardım Vakfı'nı kurdum. Bu vakıf bugün de  hala hizmetlerine devam etmektedir." dedi.

 "En iyi olmamız lazım"

 Şahin, her toplumun iyi insana ihtiyacı olduğunu anlatarak, gençlere  şöyle seslendi: "İyi Müslüman demek, iyi insan demektir. Çocuklara her zaman  'Nasılsınız?' diye sorduğumda 'İyiyiz' derler. Ben de onlara, 'İyi yetmez, daha  iyi, en iyi olmamız lazım' derim. Bugüne kadarki her sohbetimde, vaazımda ve  hutbelerimde bundan bahsettim."

 Dr. Şahin, daha önce de aralarında Ontario Eyalet Şeref Madalyası'nın  da bulduğu birçok ödüle layık görülmüştü.

 Kanada Şeref Madalyası, Dr. Fuad Şahin'e 24 Ocak 2018'de Ottawa'daki  Kanada Genel Valiliği konutunda düzenlenecek törenle verilecek.

Genel Valilik bünyesindeki bir seçici kurul tarafından verilen ödül,  zamanın Başbakanı Lester B. Pearson'ın teklifinin Kraliçe II. Elzabeth tarafından  onaylanması üzerine 17 Nisan 1967 yılında ihdas edildi. Kanada Şeref Madalyası, 1  Temmuz 1967'den itibaren sahiplerini bulmaya başladı. Ödül, her yıl belirli  aralıklarla kendi alanlarında etkin hizmetlerde bulunanlara veriliyor.

Fuad Şahin

Osmanlı İmparatorluğu'nun Cezayir'deki subaylarından Mehmet Salih'in  oğlu Dr. Fuad Şahin, Kanada'daki Niagara Nehri'nin hemen kıyısında bulunan  Niagara-On-The-Lake kasabasında yaşıyor.

Kanada Türk toplumunca "Kuzeydeki son Osmanlı" olarak adlandırılan 95  yaşındaki Şahin, Trablusgarp'ta 1922'de dünyaya geldi ve 1958'de göçtüğü  Kanada'da birçok cami, dernek ve vakfın kuruluşuna öncülük ederek Türk ve  Müslüman toplumunun sevgisini kazandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mahmut Turna görevinden alındı! Bursa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mahmut Turna görevinden alındı!

Bursa İznik'te huzur uygulaması Bursa İznik'te huzur uygulaması

Türk işadamlarına Kudüs'te gözaltı Türk işadamlarına Kudüs'te gözaltı

Çavuşoğlu Bursa'da konuştu: ''Bu duruma müdahale etmezsek...'' Çavuşoğlu Bursa'da konuştu: "Bu duruma müdahale etmezsek..."

115 hamile çocuk skandalıyla ilgili flaş gelişme 115 hamile çocuk skandalıyla ilgili flaş gelişme

Bursa'da 15 gün boyunca o görevi yürütmüş! Gözaltına alındı... Bursa'da 15 gün boyunca o görevi yürütmüş! Gözaltına alındı...

İzmir'de Afrin için ''gönüllü askerlik'' başvurusu İzmir'de Afrin için "gönüllü askerlik" başvurusu

Polis tam camı kıracakken... Polis tam camı kıracakken...

Bursa'da pazar günü metro ücretsiz olacak Bursa'da pazar günü metro ücretsiz olacak

Songül Öden, 74 yaşındaki isimle aşk mı yaşıyor? Songül Öden, 74 yaşındaki isimle aşk mı yaşıyor?

Organlarıyla Bursa'daki üç hastaya umut oldu Organlarıyla Bursa'daki üç hastaya umut oldu

Almanya komiser Cihan'ı konuşuyor! Almanya komiser Cihan'ı konuşuyor!

İşadamı Ali Özdemir cinayetinde flaş gelişme! İşadamı Ali Özdemir cinayetinde flaş gelişme!

Değeri 17 milyon liraymış! Değeri 17 milyon liraymış!

Bursa'da FETÖ'cü iş adamlarının tutuklanma talebi yine reddedildi Bursa'da FETÖ'cü iş adamlarının tutuklanma talebi yine reddedildi

Adnan Oktar'ın alıkoyduğu iddia edilen kızlar kaçtı Adnan Oktar'ın alıkoyduğu iddia edilen kızlar kaçtı

Ölü kadın çocuk doğurdu! Ölü kadın çocuk doğurdu!

Bursa İnegöl'de 49 bin kişi yeni kimliklerine kavuştu Bursa İnegöl'de 49 bin kişi yeni kimliklerine kavuştu