Kanada'da ABD ürünlerine boykot girişimi

Kanada'da ABD ürünlerine boykot girişimi

ABD Başkanı Donald Trump'ın uyguladığı gümrük tarifelerine tepki duyan Kanadalı tüketiciler, marketlerde ABD ürünlerine karşı boykot girişimi başlattı.

Ülkedeki süpermarketlere alışveriş için giden ve boykot hareketini  destekleyen tüketiciler, önceden hazırladıkları pankartları alışveriş arabalarına  takarak girişime destek veriyor.

Ülke basınına konuşan Alberta eyaletinden Garland Coulson isimli bir  Kanadavatandaşı, "Genellikle  tadı iyi ve fiyatı düşük olan ürünleri satın alma  eğiliminde bir tüketiciyim. Ancak Kanada'nın en yakın ticaret ortağı olan  ABD'nin, yüzümüze tokatatmak istemesi, son haftalarda yaptığım alışverişte daha  fazla Kanada ürünü almama neden oldu." dedi.

Calgary kentinden diğer bir Kanadalı Tracy Martell de ABD ürünü hazır  yiyecekleri artık evinde kendisinin yapacağını ve ABD'ye düşündüğü geziden  vazgeçtiğini söyledi.

Raflardaki ürünlerin yarısının ABD yapımı olması kafa karıştırıyor

Öte yandan, Nova Scotia eyaletindeki Dalhousie Üniversitesi'nde gıda  dağıtımı ve politikası konusunda profesör olan Sylvain Charlebois, Kanada'nın  market raflarındaki yiyeceklerin yaklaşık yüzde 40 ila 60'ının ABD yapımı  ürünlerden oluştuğunu ifade etti. Charlebois, ABD ile yakın bağlantılı üretim  zincirleri nedeniyle herhangi bir ürünün ne kadarının yerel olarak Kanada'da  üretildiğini belirlemenin zor olduğuna dikkati çekerek, boykotun ürünlerde kafa  karışıklığına yol açabileceğini dile getirdi.

Kanada'da üretilen meyve ya da sebzeleri yine Kanada'daki tesislerinde  işleyip satan birçok markanın ABD merkezli olduğu belirtilirken, atıştırmalık  yiyecekler, süt ürünleri, dondurma ve dondurulmuş gıdalar bunların başında  geliyor.

Kanada basınına değerlendirmede bulunan toplumsal psikoloji uzmanları  da kamuoyunda yeni filizlenen ABD ürünlerine boykot hareketinin giderek daha  organize olabileceğini vurguladı.

Uzmanlar, ABD'nin uygulamaya başladığı gümrük tarifelerinin,  insanların bütçelerindeki olumsuz etkilerinin daha çok hissedilmeye başlanması  ile boykot girişiminin büyüyebileceğini düşünüyor.

Bahçeli'den grup toplantısında flaş açıklamalar! Bahçeli'den grup toplantısında flaş açıklamalar!

Bursa'da eski eşini 18 yerinden bıçaklayıp çantasını alarak kaçtı Bursa'da eski eşini 18 yerinden bıçaklayıp çantasını alarak kaçtı

Bursa Uludağ beyazlara büründü Bursa Uludağ beyazlara büründü

Bursalılar soba ve soba kovasını bu sene zamlı alacak Bursalılar soba ve soba kovasını bu sene zamlı alacak

Akşener: ''Millet kıraathanelerinde beleş kek mi kovalayalım?'' Akşener: "Millet kıraathanelerinde beleş kek mi kovalayalım?"

Dünya devleri 10 yaşındaki bu kızın peşinde!
Dünya devleri 10 yaşındaki bu kızın peşinde!

Danla Bilic: 'Kaşarlık' yaparak adımı duyurdum Danla Bilic: 'Kaşarlık' yaparak adımı duyurdum

Lüzumsuz yere sis farı yakanlara 108 lira ceza Lüzumsuz yere sis farı yakanlara 108 lira ceza

Bursa'da FETÖ operasyonu! 12 emniyet mensubu yakalandı Bursa'da FETÖ operasyonu! 12 emniyet mensubu yakalandı

Bursa'da zam yapan minibüslere ceza yağdı Bursa'da zam yapan minibüslere ceza yağdı

Bursa'da DEAŞ operasyonu! ''Ebu Hamza'' tutuklandı Bursa'da DEAŞ operasyonu! "Ebu Hamza" tutuklandı

Bursa'da kestane kabağı çiftçinin yüzünü güldürdü Bursa'da kestane kabağı çiftçinin yüzünü güldürdü

Bursa'da vatandaşlar fırsatçıları tüketici derneğine şikayet ediyor Bursa'da vatandaşlar fırsatçıları tüketici derneğine şikayet ediyor

Üniversite öğrencisi atış poligonunda intihar etti Üniversite öğrencisi atış poligonunda intihar etti

Kayınpeder damadının işyerini bastı! Kayınpeder damadının işyerini bastı!

3 çocuğunu katleden anneden kan donduran savunma! 3 çocuğunu katleden anneden kan donduran savunma!