Kalker ocağı ÇED toplantısında gerginlik

Kalker ocağı ÇED toplantısında gerginlik

Bolu'da, Çaygökpınar köylüleri, bölgeye kurulması planlanan kalker ocağının Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı için gelen yetkilileri, firma personeli sanıp tepki gösterdi. Yetkililer, uzun uğraşlar sonucu devlet görevlisi olduklarına köylüleri inandırdı.

Kent merkezine bağlı Çaygökpınar köyü yakınında bulunan ve ormanlarla çevrili 47 hektarlık alana kalker ocağı açmak için bir firma tarafından ruhsat alındı. Daha sonra ÇED raporu için çalışmalar başlatıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İl Özel İdare, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü yetkilileri, ÇED sürecine katılım toplantısı kapsamında köylülerle köy okulunun bahçesinde bir araya geldi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan, köyde yaşayanların görüş ve düşüncülerini tutanak altına almak için geldiklerini, bunun da bakanlık nezdinde değerlendirileceğini belirtti. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köylüler, ocağın yapılacağı alanın yaban hayatın en önemli bölgelerinden biri olduğunu, ocağın yapılmasıyla birlikte köyün sel sularına maruz kalacağını, su kaynaklarıyla hayvanlarını otlatacakları mera alanlarının yok olacağını belirterek, kalker ocağı açılmasına karşı çıktı.

FİRMA PERSONELİ SANDILAR

Köylüler; bakanlık ve il müdürlüklerinin yetkililerini kalker ocağı yapmayı planlayan firmanın personeli sanarak tepki gösterdi. ÇED toplantısı için gelen yetkililer, uzun süre köylülere yüklenici firmadan gelmediklerini ispat etmeye çalıştı. Yetkililer, uzun uğraşlar sonucu devlet görevlisi olduklarına köylüleri inandırdı.

TUTANAK TUTULDU

Çevre Şehircilik Bakanlığı'nda maden mühendisi olarak görev yapan Emel Çetin, köylülere hitaben yaptığı konuşmada, ruhsat verilmesinin tek başına önemli olmadığını, kalker ocağının açılması için devletin diğer organlarının da onay vermesi gerektiğini anlatarak, şöyle dedi:

"Maden Kanunu'na göre bir ayrım yapılmıyor. Ruhsatı veriyor ama Maden Kanunu'nun 7'nci maddesi var. Yatırımcı proje sahibi izinlerini almak zorunda. ÇED izni için bize gelir. Biz de mevzuata göre başvurudan sonra süreci başlatırız ve halkın katılım toplantısı için buraya geliriz. Amacımız sizleri burada olacak proje için bilgilendirmek, sizin önerilerinizi ve fikirlerini yazmak. İstemiyorsanız onları da yazacağız. Yapıcı olmak lazım. Neden istemediğiniz çok önemli. Çünkü ÇED sürecinin devamı ona göre yönlendirilecek."

Köylüler, kalker ocağı yapılmasına karşı çıktıklarını ifade eden tutanak tutup imzaladıktan sonra toplantı sona erdi.
 

Bursa'da yağış bereketi! Barajlarda su seviyesi arttı Bursa'da yağış bereketi! Barajlarda su seviyesi arttı

Bursa Uludağ'da teleferiği geçen yıl dakikada iki kişi kullandı Bursa Uludağ'da teleferiği geçen yıl dakikada iki kişi kullandı

Günlerdir aranıyordu, en son böyle görüntülendi! Günlerdir aranıyordu, en son böyle görüntülendi!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Bursaspor taraftarıyla buluştu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Bursaspor taraftarıyla buluştu

Hareketli dakikalar! Çaldıkları ciple kaçıyorlardı, başından vurulup öldü Hareketli dakikalar! Çaldıkları ciple kaçıyorlardı, başından vurulup öldü

Zambiya Büyükelçisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Zambiya Büyükelçisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde

Bursa'da üniversite öğrencisi köpek saldırısıyla yaralandı Bursa'da üniversite öğrencisi köpek saldırısıyla yaralandı

ÖTV indirimi Bursa'da ikinci el oto satışlarını yavaşlattı ÖTV indirimi Bursa'da ikinci el oto satışlarını yavaşlattı

Sosyal medyada bankaların isimlerini kullanarak dolandırıyorlar Sosyal medyada bankaların isimlerini kullanarak dolandırıyorlar

Sırt ağrısı sebebiyle koluna sperm enjekte etti Sırt ağrısı sebebiyle koluna sperm enjekte etti

Ünlü şarkıcı ve köpeği yangında mahsur kaldı! Ünlü şarkıcı ve köpeği yangında mahsur kaldı!

İnsanlar, masaldan sıkıldılar! (ÖZEL HABER) İnsanlar, masaldan sıkıldılar! (ÖZEL HABER)

Bursa'da acele kamulaştırma kararı! Bursa'da acele kamulaştırma kararı!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ocak 2019 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ocak 2019 Perşembe)

Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER) Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER)