İtalya'da kilisede büyük taciz skandalı

İtalya'da kilisede büyük taciz skandalı

İtalya'da bir dernek, rahiplerin reşit olmayan çocuklara 300 cinsel taciz vakasını belgelerle kanıtladığını iddia etti.

Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi olarak kabul edilen İtalya'da, rahiplerin 300 cinsel taciz vakasının kanıtlandığı ileri sürüldü. Cinsel istismarları inceleyen Rete l'Abuso isimli dernek, rahiplerin son 15 yılda reşit olmayan çocukları istismar ettiğini kanıtlayan vakaların belgelerini ortaya çıkardı.

Dernek Başkanı Francesco Zanardi, Roma'da düzenlediği basın toplantısında ortaya çıkardığı 300 vakadan sadece 170 rahibin kesin olarak kınandığına dikkat çekti. Zanardi, son zamanlarda pedofili olduğunu iddia ettikleri rahiplerle ilgili dört vakayı da belgelendirdiklerini, Papa Francis'in de bu durumdan haberdar olduğunu açıkladı. Zanardi, "Papa'nın sıfır toleranstan bahsettiğini görüyoruz ama bu sıfır tolerans İtalya için geçerli değil galiba" dedi.

Zanardi, tacizlerden Katolik Kilisesi'nin haberdar olduğunu ancak farklı ülkelerin yargı makamlarının davaları görüp görmeme konusundaki kararlarının, olayların üstünün kapatılmasına yol açtığını söyledi. Zanardi, "Katolik Kilisesi neden pedofili suçlarında kendi yargılama yöntemini kullanıyor. Suç işleyen kişiler suçu işledikleri ülkelerin yargıları tarafından yönetilmeli ve yargılanmalıdır" fikrini ortaya attı.

Eckiger Tisch İstismar Kurbanları Derneği kurucusu Matthias Katsch ise "Rahiplerin yüzde 5 ile yüzde 7'si pedofildir" iddiasını ortaya attı. Pek çok ülkede Hristiyan din adamlarının küçükleri istismar etmesiyle ilgili vakaların ortaya çıkarıldığını ancak İtalya'da ortaya çıkmamasına dikkat çeken Katsch, "Bu tacizin var olmadığı anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.

Katsch ayrıca Katolik Kilisesi'nin, çocuklar için güvenli bir yerin nasıl oluşturabileceğinin araştırılması gerektiğini ve bu konuda geniş tabanlı bir tartışma başlatılmasını istedi. 

Bursa'da suç makinesi bu sefer kaçamadı Bursa'da suç makinesi bu sefer kaçamadı

Irak'taki feribot faciası güvenlik kamerasında Irak'taki feribot faciası güvenlik kamerasında

Türkiye'den Trump'a sert 'Golan Tepeleri' tepkisi Türkiye'den Trump'a sert 'Golan Tepeleri' tepkisi

'Hayvandan insana geçen bakteri akıl hastalıklarına yol açıyor olabilir' 'Hayvandan insana geçen bakteri akıl hastalıklarına yol açıyor olabilir'

Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkçe ve Kürtçe nevruz mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkçe ve Kürtçe nevruz mesajı

Bursa'da Ekinoks Festivali başladı Bursa'da Ekinoks Festivali başladı

Kumar borcu yüzünden kızını internetten satışa çıkardı Kumar borcu yüzünden kızını internetten satışa çıkardı

Trump flaş İsrail açıklaması: Zamanı geldi Trump flaş İsrail açıklaması: Zamanı geldi

Preslenmiş varil içerisinden ceset çıktı Preslenmiş varil içerisinden ceset çıktı

Facebook'un skandalı ortaya çıktı! Facebook'un skandalı ortaya çıktı!

Ele geçirildi! Hitit dönemine ait... Ele geçirildi! Hitit dönemine ait...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi