İstanbul'da ele geçirildi

İstanbul'da ele geçirildi

İstanbul'da düzenlenen tarihi eser operasyonunda, Roma İmparatoru Dioclation tasvirli bronz sikkeler, Yunan zafer paraları, bir Pers kralının mezarından çıkarıldığı değerlendirilen altın takı seti, müzelerde bile benzeri bulunmadığı belirtilen 2 adet yaklaşık 500 yıllık geometrik mavi yazı karakterli altın yaldız işlemeli el yazması Kuran-ı Kerim'in de arasında bulunduğu eserler ele geçti. Aralarında antikacıların da bulunduğu 11 kişi, alıcı rolündeki polislerce yakalandı.

Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği ekipleri, bir ay içinde tarihi eser kaçakçıları ile alıcı rolünde temas kurarak bir dizi operasyon gerçekleştirdi. 

Bir kaçakçının elinde bulunan nadide Kuran'ları satmak istediği yönünde bilgi alması üzerine polis alıcı rolünde kaçakçıyla bağlantıya geçti. Buluşma yerinde polisler alış verişin ardından gerçek kimliklerini açıklayarak kaçakçıyı gözaltına aldı. Operasyonda 2 Adet 15 ya da 16 YY döneminde yazıldığı belirlenen, geometrik mavi yazı karakterli, altın yaldız işlemeli el yazması Kuran ele geçirdi. Ele geçen Kuran'ların, Yavuz Sultan Selim'in Memlük Devletine karşı kazandığı Mercidabık zaferinin ardından yazılmış olabileceği değerlendirildi.  

Beşiktaş, Fatih ve Bayrampaşa'da düzenlenen operasyonlarda, 10 adet ön yüzü Tanrıça Atena arka yüzü tanrıçanın sembolü olan Baykuş tasvirli yaklaşık 15 gram ağırlıklarında gümüş nadide Grek zafer paraları, 14 adet Sasani kültürüne ait gümüş kral portreli arka yüzü tanrıça tasvirli sikkeler, 8 adet Artuklu kültürü olduğu değerlendirilen ön yüzü aslan arka yüzü İslami yazı karakterli gümüş sikkeler, 680 adet genç Roma İmparatoru Dioclation tasvirli bronz sikkeler, 4 adet Mezopotomya kültürüne ait muhtemel kral mezar buluntusu olan uçları sipenks figür tasvirli ve akik işlemeli takı grubu ele geçti. 

Zafer paralarının, Yunan ordusunun Perslere karşı kazandığı zaferin ardından basıldığı belirlenirken, ele geçen altın takı grubunun da bir Pers kralının mezarından çıkarıldığının değerlendirildiği belirtildi. 

Operasyonlarda E.T, H.C, N.D, M.A.A, K.T, M.T, F.K, N.H, M.D, M.A ve M.K gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında antikacıların da bulunduğu belirtilirken, adliyeye sevk edilen 4 kişi tutuklanırken, 7 kişi adli kontrol kararıyla serbest kaldı. Ele geçen eserlerin incelenmesi için müze müdürlüklerine gönderileceği belirtildi. 

Bursa'da eniştesini 9 kurşunla öldürdü, 'Kazara oldu' dedi Bursa'da eniştesini 9 kurşunla öldürdü, 'Kazara oldu' dedi

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (18.01.2019 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (18.01.2019 Cuma)

Belediye işçisi 'Tutuk silah'tan serbest Belediye işçisi 'Tutuk silah'tan serbest

Bu sabah Ankara! Yaralılar var Bu sabah Ankara! Yaralılar var

Sanayi sitesinde yangın: 1 ölü Sanayi sitesinde yangın: 1 ölü

Yeni kararname yayımlandı! O hastaneler ile ilgili flaş karar Yeni kararname yayımlandı! O hastaneler ile ilgili flaş karar

Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı

Kaldırımda erkek cesedi bulundu Kaldırımda erkek cesedi bulundu

'Türkiye'nin Suriye'den ithalatı 60 milyon doları buldu' 'Türkiye'nin Suriye'den ithalatı 60 milyon doları buldu'

Meclis'ten geçti! 105 bin emekliye 3 yıl zam yok Meclis'ten geçti! 105 bin emekliye 3 yıl zam yok

Kışlada zehirlenen askerler: ''Artık et yiyemiyorum'' Kışlada zehirlenen askerler: "Artık et yiyemiyorum"

Çok feci olay! Büyük bir gürültü duydular ve... Çok feci olay! Büyük bir gürültü duydular ve...

Köpek dövüştürüp video çeken 19 yaşındaki şüpheliye ceza Köpek dövüştürüp video çeken 19 yaşındaki şüpheliye ceza

TBMM'de kabul edildi! Sinemada yeni dönem TBMM'de kabul edildi! Sinemada yeni dönem

Milyonları ilgilendiren haber! Kabul edildi Milyonları ilgilendiren haber! Kabul edildi