İsrail 'yasa' bahanesiyle Filistinli gazetecileri hedef alıyor

İsrail 'yasa' bahanesiyle Filistinli gazetecileri hedef alıyor

Filistinli Gazeteciler Sendikası avukatlarından Firicat, "İsrail, Filistin halkının elindeki basın ve görüntüleme silahının da alınmasını ve olayların sadece İsrail ağzından anlatılmasını istiyor." dedi.

İsrail Meclisi tarafından ilk oylamada kabul edilen, "İsrail askerlerinin görev başındayken görüntülenmesini yasaklayan" yasa tasarısı, Filistinli gazetecileri saldırıya uğrama ya da gözaltına alınma tehdidiyle karşı karşıya bırakıyor.

Filistinli Gazeteciler Sendikası avukatlarından Ala Firicat, söz konusu yasa tasarısıyla, Filistinli gazeteci ve kameramanların yaşanan olayları görüntülemesine engel olmaya çalışıldığını söyledi.

Yasa tasarısının, İsrail'in ihlallerini kayıt altına alan Filistinli gazetecilerin engellenmesini meşrulaştırdığını belirten Firicat, bunun tüm uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu kaydetti.

Dünya üzerinde daha önce gazetecilerin bu türden kanunlarla karşılaşmadığını savunan Firicat, "Birinci ve ikinci dünya savaşlarında bile gazetecilerin olay yerine gitme ve yaşananları görüntüleme hakkı vardı." dedi.

Söz konusu yasa tasarısının hiçbir uluslararası kanunla alakası olmadığını ve İsrail'in her zamanki gibi uluslararası kanun ve sözleşmeleri hiçe saydığını aktaran Firicat, Gazeteciler Sendikası'nın ilgili kurumları, söz konusu tasarının geri çekilmesi ve Filistinli gazetecilerin korunması konusunda baskı uygulamaya çağırdığını dile getirdi.

Tasarı, Filistin halkını "basın silahından" mahrum ediyor

İsrail'in gazetecileri daha önce de hedef aldığına ve onlarca gazetecinin işlenen suçları kamuoyuna duyurmak uğruna canlarını feda ettiğine işaret eden Firicat, "İsrail, Filistin halkının elindeki basın ve görüntüleme silahının da alınmasını ve olayların sadece İsrail ağzından anlatılmasını istiyor." diye konuştu.

"Yasa tasarısı, Filistinli gazetecileri, İsrail askerlerine taş atan ya da silah taşıyan kişi seviyesine getiriyor ve dolayısıyla onları kurşunlara hedef olma ya da gözaltına alınma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor." diyen Firicat, Gazeteciler Sendikası olarak gelecek ay Ürdün'de basın ve hukuk alanında çalışan kurumlarla bir araya gelerek, savaş suçları işleyenlere karşı ceza davaları açılması konusunda çalışacaklarını sözlerine ekledi.

İsraillilerin Filistinlilere yönelik işlediği ihlalleri belgeleyen video görüntüleriyle uluslararası ödüller kazanan Filistinli kameraman Hişam Ebu Şakra ise söz konusu yasa tasarısını "çılgınca" olarak niteledi ve bununla doğrudan Filistinli gazetecilerin hedef alındığını söyledi.

Tasarının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirten Şakra, gazeteciler olarak görevlerine devam edeceklerini ve İsrail'in kanun bahanesiyle kendilerine engel olamayacağını dile getirdi.

Tasarı askerlere, Filistinlilere saldırma özgürlüğü veriyor

Reuter haber ajansı foto muhabirlerinden Abdurrahim el-Kavsini de tasarının gazetecilerin hayatının tehlikeye atılması, gözaltına alınmaları ya da ekipmanlarına zarar verilmesi anlamı taşıdığını belirtti.

Kavsini tasarının uygulanması durumunda askerlerin gazetecilere saldırma özgürlüğüne sahip olacağına, özellikle de bu askerler arasında ihlallerin örtbas edilmesini temenni eden bazı sadist ve şiddet yanlısı askerlerin varlığına dikkati çekti.

Kavsini, bu tür tasarıların İsrail askerlerine, Filistinlilere saldırma konusunda yeşil ışık yakacağını ve Filistinli kurbanları, "görüntüleme ve görgü tanığı olma" silahından mahrum bırakacağını kaydetti.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman liderliğindeki Yisrael Beiteniu (İsrail Evimiz) Partisi'nden milletvekillerinin hazırladığı yasa tasarısı, İsrail askerlerinin görev başındayken görüntüsünü ya da fotoğrafını çeken kişilerin 5 yıl, "devletin güvenliğine zarar vermek" gibi bir amacın tespit edilmesi halinde ise 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.

Tasarı İsrail askerlerinin görüntülerini sosyal medyada paylaşmayı da yasaklıyor

İsrail her defasında ihlallerini belgelemeye çalışan basın mensuplarına karşı sert müdahalesiyle biliniyor.Gazze sınırında geçen ay düzenlenen gösterilerde Yasir Murteca (30) ve Ahmed Ebu Hüseyin (24) isimli Filistinli iki gazeteci görevlerini yaptıkları sırada İsrail askerleri tarafından şehit edilmişti.

Söz konusu tasarı, İsrail Meclisi tarafından geçen haziran ayında yapılan ilk oylamada kabul edilen, Yasamadan Sorumlu Bakanlık Komitesi'nde onaylanıp Meclis Genel Kurulu'na sevk edilmiş ve burada da oy çoğunluğuyla kabul edilmişti. Tasarı geçen haziran ayında da Meclis'teki ilk oylamada kabul edilmişti.

İsrail yasalarına göre mecliste bir tasarının kabul edilmesinin belli aşamaları bulunuyor. Meclise sunulacak tasarı, öncelikle Yasamadan Sorumlu Bakanlık Komitesi tarafından kabul ediliyor ve Komite tarafından onaylanan tasarı daha sonra Meclis Genel Kurulu'na sunuluyor. Ardından tasarının yürürlüğe girmesi için Meclis'te üç defa oylamaya sunulması ve onaylanması gerekiyor.

Bursa'da alev alan araçta can pazarı Bursa'da alev alan araçta can pazarı

Bursa'da 9 gündür haber alınamayan Cansel, evine döndü Bursa'da 9 gündür haber alınamayan Cansel, evine döndü

Bursa'da hurdaya dönen otomobilden sağ çıktı Bursa'da hurdaya dönen otomobilden sağ çıktı

Otel odasını bu hale getirip kaçan iki turist havalimanında yakalandı Otel odasını bu hale getirip kaçan iki turist havalimanında yakalandı

Ünlülerin kick-boks salonunda öldürdü! 2 yıldır saklandığı yerde... Ünlülerin kick-boks salonunda öldürdü! 2 yıldır saklandığı yerde...

Kocaeli Tarım ve Orman Müdürü feci şekilde can verdi Kocaeli Tarım ve Orman Müdürü feci şekilde can verdi

Mahallede meydan savaşı! 100 kişi birbirine girdi, 10 yaralı Mahallede meydan savaşı! 100 kişi birbirine girdi, 10 yaralı

Bursa'da babası tarafından bıçaklanarak ölen genç toprağa verildi Bursa'da babası tarafından bıçaklanarak ölen genç toprağa verildi

'Sıfır Bir' oyuncusu Deniz Bezek kazada hayatını kaybetti 'Sıfır Bir' oyuncusu Deniz Bezek kazada hayatını kaybetti

Çekyatın içinde cesedi bulunan kadının kızı tutuklandı Çekyatın içinde cesedi bulunan kadının kızı tutuklandı

Bursa kurban pazarında hareketlilik devam ediyor Bursa kurban pazarında hareketlilik devam ediyor

Bursa Payitaht Çarşı'da bayram bereketi Bursa Payitaht Çarşı'da bayram bereketi

Bursa İznik Belediyesi'nden 'ABD ürünlerini boykot' çağrısı Bursa İznik Belediyesi'nden 'ABD ürünlerini boykot' çağrısı

Muğla'da yaşayan turistin evinden skunk çıktı Muğla'da yaşayan turistin evinden skunk çıktı

Çeşme, bayramda nüfusunun 25 katı misafir ağırlıyor Çeşme, bayramda nüfusunun 25 katı misafir ağırlıyor

Gurbetçi aile dehşeti yaşadı! 'Köpeğimizi aldı ve parçaladı...' Gurbetçi aile dehşeti yaşadı! 'Köpeğimizi aldı ve parçaladı...'

Bursa'daki oteller Arap turistlerle doldu Bursa'daki oteller Arap turistlerle doldu

Bursa'da otobüs şoförü kalp krizi geçiren kadının hayatını böyle kurtardı Bursa'da otobüs şoförü kalp krizi geçiren kadının hayatını böyle kurtardı