'İsrail'in Golan Tepeleri'ni ilhakını tanımak ateşle oynamak olur'

'İsrail'in Golan Tepeleri'ni ilhakını tanımak ateşle oynamak olur'

ABD'nin eski Orta Doğu Özel Temsilcisi Indyk, "Hoşlanın veya hoşlanmayın Golan Tepeleri Suriye toprağıdır. İsrail'in Golan'ı ilhakını tanımak siyasi amaçlar için ateşle oynamaktır." dedi.

ABD'nin eski Orta Doğu Özel Temsilcisi Martin Indyk, işgal altındaki Golan Tepeleri'ni İsrail'in toprağı olarak tanımaya yönelik atılacak herhangi bir adımın ateşle oynamaya eş değer olduğunu söyledi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Indyk, ABD'nin, İsrail'in Golan Tepeleri'ni ilhakını tanıması halinde, Washington yönetiminin diğer devletlerle ortaklaşa kaleme aldığı, İsrail'in de kabul ettiği Birleşmiş Milletlerin 242 sayılı kararının çiğneneceği uyarısında bulundu.

İsrail'in şu an için "güvenlik kaygıları" nedeniyle Golan Tepeleri'nden çekilmeyeceğini belirten Indyk, "Hoşlanın veya hoşlanmayın Golan Tepeleri Suriye toprağıdır. İsrail'in kendisine ait olmayan Golan'ı ilhakını tanımak siyasi amaçlar için ateşle oynamaktır. Bunu hiçbir Arap devleti kabul etmez." ifadelerini kullandı.

Indyk'ın bu açıklamalarının, ABD'nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile dün işgal altındaki Golan Tepeleri'ne yaptığı gezinin ardından gelmesi dikkati çekti.

Gezi sırasında basın mensuplarına konuşan Senatör Graham, ABD'nin Golan'ı "İsrail'in toprağı olarak" tanıması için ABD Başkanı Donald Trump ile görüşebileceğini belirterek, "Golan'ın bugün ve sonsuza dek İsrail'in bir parçası olarak tanınması için çalışmalara başlayacağım." demişti.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepelerini 1967'den bu yana işgal altında tutuyor.

Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı

Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu

Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı

Bursa'da metroda ulaşım rayında Bursa'da metroda ulaşım rayında

FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu

Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler

İşte sosyal medyada fenomen olan kedi! İşte sosyal medyada fenomen olan kedi!

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: ''Hisar hak ettiği değere kavuşacak'' Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: "Hisar hak ettiği değere kavuşacak"

Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı

Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

5 yıldızlı otelde korkunç ölüm! 5 yıldızlı otelde korkunç ölüm!

Necati Şahin'den Türkiye'nin  ilk ve tek 'sanal seçim ofisi' Necati Şahin'den Türkiye'nin ilk ve tek 'sanal seçim ofisi'