İsrail'e flaş yaptırım çağrısı

İsrail'e flaş yaptırım çağrısı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşim birimlerini genişletme siyaseti nedeniyle İsrail'e yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

Ureykat yaptığı yazılı açıklamada, "İşgal altındaki Filistin  topraklarında daha fazla yasa dışı yerleşim birimi inşa edileceğinin ilan  edilmesi, İsrail hükümetinin sömürgeyi genişletme çabaları ve ırkçı ayrımcılık  ABD'nin ihlaller konusunda işgalcileri teşvik etmesinin bir neticesidir."  ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığının yasa dışı sömürge planlarını kınamamasının,  İsrail'e bölgede barış ve güvenliği tehdit eden uluslararası hukuk ihlallerini  sürdürmesi için yeşil ışık yaktığına dikkati çeken Ureykat, Birleşmiş Milletler  (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Filistin halkına uluslararası koruma  sağlanmasına ilişkin geçen haftaki raporuna işaret ederek İsrail'in hesap  sorulabilir ve sorgulanabilir bir konuma getirilmesini istedi.

Ureykat söz konusu raporun uluslararası insancıl hukuk ihlallerinden  sorumlu olanların soruşturmaya tabi tutulmasını içerdiğini hatırlatarak şöyle  devam etti:

"Biz buna katılıyoruz. Sömürgeci yerleşimlerin genişletilmesi sadece  uluslararası insancıl hukukun ihlali değil, aynı zamanda bir savaş suçudur. Öyle  ki uluslararası toplum İsrail'e dokunulmazlık vermese ve hukukun üstünde bir  devlet muamelesi yapmasa idi bu gerçekleşmeyecekti."

Ureykat uluslararası topluma, yükümlülüklerini kabul edip yerine  getirene kadar uluslararası hukuk ve BM kararları gereği "İsrail'e yaptırım  uygulama" çağrısında bulundu.

İsrailli Şimdi Barış (Peace Now) isimli hukuk hareketine göre, İsrail  yönetimi dün işgal altındaki Batı Şeria'da yerleşim yeri olarak 1004 adet konut  inşa edilmesi konusunda uzlaştı.

İsrail'in gayrimeşru Yahudi yerleşim birimi faaliyetleri

İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 131,  Doğu Kudüs'te 10, Batı Şeria'nın tepelerindeki bölgelerde ise 116 yerleşim birimi  kurduğu ifade ediliyor.

Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinde yaklaşık 500 bin, Doğu Kudüs'te  220 bin yerleşimcinin ikamet ettiği, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşimcilerin  sayısını kısa sürede 1 milyona çıkarmayı hedeflediği belirtiliyor.

Uluslararası hukukta, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm  Yahudi yerleşim birimleri gayrimeşru kabul ediliyor.

YEP'te otomatik BES zorunlu hale geliyor YEP'te otomatik BES zorunlu hale geliyor

Gizli tanık: 'Ulaş'ı döverken radyonun sesini açtılar' Gizli tanık: 'Ulaş'ı döverken radyonun sesini açtılar'

İstanbul'da FETÖ operasyonu! 21 kişiye gözaltı İstanbul'da FETÖ operasyonu! 21 kişiye gözaltı

Aldatan kocasının çalışanıyla kaçtı! Aldatan kocasının çalışanıyla kaçtı!

Taksi gasp etti, araçlara çarptı, polisle çatıştı Taksi gasp etti, araçlara çarptı, polisle çatıştı

Dizi oyuncusu sahte polis kimliğiyle yakalandı! Dizi oyuncusu sahte polis kimliğiyle yakalandı!

Suikasttan 10 saat 16 dakika önceki görüntüsü ortaya çıktı! Suikasttan 10 saat 16 dakika önceki görüntüsü ortaya çıktı!

Salih Kalyon'un acı günü Salih Kalyon'un acı günü

Fransa'dan geldi, İstanbul'da yakalandı! Fransa'dan geldi, İstanbul'da yakalandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan New York'ta önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan New York'ta önemli açıklamalar

Otomotiv sektörüne vergi müjdesi Otomotiv sektörüne vergi müjdesi

Ankara'da ormanda sır cinayet Ankara'da ormanda sır cinayet

Porsche bundan sonra üretilmeyecek Porsche bundan sonra üretilmeyecek

Otoyol yüzlerce ölü balıklarla doldu Otoyol yüzlerce ölü balıklarla doldu

Bursa'da sonbahar ekinoksu fotoğraf tutkunlarını bir araya getirdi Bursa'da sonbahar ekinoksu fotoğraf tutkunlarını bir araya getirdi

Ukrayna gemileri Rus deniz sularında ilerliyor Ukrayna gemileri Rus deniz sularında ilerliyor

Bursa'da Kali rüzgarı... Şarkılarıyla nefes kesti Bursa'da Kali rüzgarı... Şarkılarıyla nefes kesti