İsrail'e flaş yaptırım çağrısı

İsrail'e flaş yaptırım çağrısı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşim birimlerini genişletme siyaseti nedeniyle İsrail'e yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

Ureykat yaptığı yazılı açıklamada, "İşgal altındaki Filistin  topraklarında daha fazla yasa dışı yerleşim birimi inşa edileceğinin ilan  edilmesi, İsrail hükümetinin sömürgeyi genişletme çabaları ve ırkçı ayrımcılık  ABD'nin ihlaller konusunda işgalcileri teşvik etmesinin bir neticesidir."  ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığının yasa dışı sömürge planlarını kınamamasının,  İsrail'e bölgede barış ve güvenliği tehdit eden uluslararası hukuk ihlallerini  sürdürmesi için yeşil ışık yaktığına dikkati çeken Ureykat, Birleşmiş Milletler  (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Filistin halkına uluslararası koruma  sağlanmasına ilişkin geçen haftaki raporuna işaret ederek İsrail'in hesap  sorulabilir ve sorgulanabilir bir konuma getirilmesini istedi.

Ureykat söz konusu raporun uluslararası insancıl hukuk ihlallerinden  sorumlu olanların soruşturmaya tabi tutulmasını içerdiğini hatırlatarak şöyle  devam etti:

"Biz buna katılıyoruz. Sömürgeci yerleşimlerin genişletilmesi sadece  uluslararası insancıl hukukun ihlali değil, aynı zamanda bir savaş suçudur. Öyle  ki uluslararası toplum İsrail'e dokunulmazlık vermese ve hukukun üstünde bir  devlet muamelesi yapmasa idi bu gerçekleşmeyecekti."

Ureykat uluslararası topluma, yükümlülüklerini kabul edip yerine  getirene kadar uluslararası hukuk ve BM kararları gereği "İsrail'e yaptırım  uygulama" çağrısında bulundu.

İsrailli Şimdi Barış (Peace Now) isimli hukuk hareketine göre, İsrail  yönetimi dün işgal altındaki Batı Şeria'da yerleşim yeri olarak 1004 adet konut  inşa edilmesi konusunda uzlaştı.

İsrail'in gayrimeşru Yahudi yerleşim birimi faaliyetleri

İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 131,  Doğu Kudüs'te 10, Batı Şeria'nın tepelerindeki bölgelerde ise 116 yerleşim birimi  kurduğu ifade ediliyor.

Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinde yaklaşık 500 bin, Doğu Kudüs'te  220 bin yerleşimcinin ikamet ettiği, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşimcilerin  sayısını kısa sürede 1 milyona çıkarmayı hedeflediği belirtiliyor.

Uluslararası hukukta, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm  Yahudi yerleşim birimleri gayrimeşru kabul ediliyor.

İstanbul'da silahla başından vurulan kişi ağır yaralandı İstanbul'da silahla başından vurulan kişi ağır yaralandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Emek tanzim satış noktasına Bursalılar büyük ilgi gösterdi  Emek tanzim satış noktasına Bursalılar büyük ilgi gösterdi

CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Erdem ''Merhaba Nilüfer'' dedi CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Erdem "Merhaba Nilüfer" dedi

Bursa'da Bozbey'den ruhsat açıklaması Bursa'da Bozbey'den ruhsat açıklaması

Bursa İznik Müzesi'nin 7 yıldır kapalı olmasına tepki Bursa İznik Müzesi'nin 7 yıldır kapalı olmasına tepki

PKK'ya dev operasyon! Yüzlerce kişiye gözaltı PKK'ya dev operasyon! Yüzlerce kişiye gözaltı

Ünlü bariton Sedat Öztoprak hayatını kaybetti Ünlü bariton Sedat Öztoprak hayatını kaybetti

Bursa'da aracıyla merdivenlerden aşağı indi Bursa'da aracıyla merdivenlerden aşağı indi

Motosiklet kazası iki genci hayattan kopardı Motosiklet kazası iki genci hayattan kopardı

Bursa'da apartmanda baca yangını paniği! Bursa'da apartmanda baca yangını paniği!

Bursa'da çöken asfalta esnaf önlemi! Bursa'da çöken asfalta esnaf önlemi!

Bursa Mudanya Belediye Başkan Adayı Ünal, muhtarlarla buluştu Bursa Mudanya Belediye Başkan Adayı Ünal, muhtarlarla buluştu

Bursa'da tespih taneleriyle aydınlatılan cinayete 3 müebbet Bursa'da tespih taneleriyle aydınlatılan cinayete 3 müebbet