İsrail ablukası Gazze'deki yeni eğitim yılını tehdit ediyor

İsrail ablukası Gazze'deki yeni eğitim yılını tehdit ediyor

Ham madde eksikliği nedeniyle defter ve kitap basımlarının yapılamadığı Gazze, şimdi de buna bağlı olarak yeni eğitim dönemine başlayamama tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'nin tek ticari kapısı olan Kerm Ebu Salim'i geçen temmuz ayından bu yana kapalı tutması, bölgeye pek çok kalemde ham madde girişini engelledi. Ham madde eksikliği nedeniyle defter ve kitap basımlarının yapılamadığı Gazze, şimdi de buna bağlı olarak yeni eğitim dönemine başlayamama tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

İsrail yönetimi 12 yıldır Gazze'ye aralıksız şekilde uyguladığı ablukaya geçen ay Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nın kapatılmasını da ekleyince Filistinliler yeni eğitim öğretim dönemi için defter üretemez hale geldi.

Her yıl 15 Haziran'dan başlayıp eylül ayına kadar piyasanın ihtiyacını karşılamak için hummalı bir çalışma içine giren "Beyaz At" isimli defter üretim fabrikası, Kerm Ebu Salim'in kapatılması ve ham madde girişinin yapılamaması nedeniyle bir ayı aşkın süredir üretim yapamıyor.

Fabrikanın müdürü Muhammed Hamade, çalışmadıkları her gün krizin daha da derinleştiğini belirterek, Kerm Ebu Salim'in hemen açılması durumunda piyasanın talebini karşılamak için 25 gün boyunca kesintisiz çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Kerm Ebu Salim'in kapatılmasının Gazze'deki işsizlik oranını daha da artırdığına işaret eden Hamade, Gazze'deki fabrikaların yüzde 80-90'ının çalışmadığını bunun ise ekonominin çökmesine neden olduğunu dile getirdi.

"Okula gidecek çocukların suçu ne?"

"İşçilerin ve okula gidecek çocukların suçu ne? Defter kimse için tehlike oluşturmuyor. Neden defter üretiminde kullanılan kağıt rulolarının girişini durdurdular?" diye konuşan Hamade, piyasada defter kalmadığını dolayısıyla okula başladıklarında çocukların defter bulamayacağını söyledi.

Fabrikasında 40 işçinin çalıştığını belirten Hamade, "40 işçi 40 aile demek. Her bir işçi 4-5 kişilik bir aileyi geçindiriyor. Şimdi bu işçiler, ailelerine nasıl ekmek götürecek" dedi.

İstikrarın son derece kırılgan olduğu Gazze'de sık sık düzenlenen İsrail saldırıları nedeniyle depolarda kağıt rulosu bulundurmadıklarını aktaran Hamade, piyasanın ihtiyacı nispetinde rulo satın aldıklarını belirtti.

Hamade, Gazze'de yerel piyasadaki ihtiyacın yüzde 80'ini karşılayan, yüzde 20'sini de Kerm Ebu Salim yoluyla dışarıdan ithal eden bu fabrikanın, İsrail'in 2014 yazında Gazze'ye düzenlediği operasyonda, şubelerinden birini kaybettiğini ve depolarındaki 3 bin tonluk kağıt rulonun da yandığını anlattı.

Kağıt üretimine 2003'te başlayan fabrikanın iç piyasadaki defter ihtiyacını karşılaması için yıllık 2 bin 500 ila 3 bin ton kağıt rulo ithal etmesi gerekiyor.

Hamade, İsrail'in 20 Temmuz'dan bu yana kırtasiye malzemeleriyle dolu 15 tırın Gazze'ye girişine izin vermeyerek beklettiğini söyledi.

Yeni eğitim yılı başlayamayabilir

Sınır kapısının açılmaması durumunda Gazze'deki Eğitim Bakanlığını 2018-2019 eğitim öğretim yılında büyük zorluklar bekliyor.

Eğitim Bakanlığına bağlı Uluslararası ve Halkla İlişkiler Departmanı Genel Müdürü Mutasım el-Minavi, "Sınır kapısının kapalı oluşu bakanlığı, eğitim öğretim yılının normal bir şekilde açılamayacağı, tehlikeli bir durumla karşı karşıya bırakacak." diye konuştu.

Bursa'da yağış bereketi! Barajlarda su seviyesi arttı Bursa'da yağış bereketi! Barajlarda su seviyesi arttı

Bursa Uludağ'da teleferiği geçen yıl dakikada iki kişi kullandı Bursa Uludağ'da teleferiği geçen yıl dakikada iki kişi kullandı

Günlerdir aranıyordu, en son böyle görüntülendi! Günlerdir aranıyordu, en son böyle görüntülendi!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Bursaspor taraftarıyla buluştu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Bursaspor taraftarıyla buluştu

Hareketli dakikalar! Çaldıkları ciple kaçıyorlardı, başından vurulup öldü Hareketli dakikalar! Çaldıkları ciple kaçıyorlardı, başından vurulup öldü

Zambiya Büyükelçisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Zambiya Büyükelçisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde

Bursa'da üniversite öğrencisi köpek saldırısıyla yaralandı Bursa'da üniversite öğrencisi köpek saldırısıyla yaralandı

ÖTV indirimi Bursa'da ikinci el oto satışlarını yavaşlattı ÖTV indirimi Bursa'da ikinci el oto satışlarını yavaşlattı

Sosyal medyada bankaların isimlerini kullanarak dolandırıyorlar Sosyal medyada bankaların isimlerini kullanarak dolandırıyorlar

Sırt ağrısı sebebiyle koluna sperm enjekte etti Sırt ağrısı sebebiyle koluna sperm enjekte etti

Ünlü şarkıcı ve köpeği yangında mahsur kaldı! Ünlü şarkıcı ve köpeği yangında mahsur kaldı!

İnsanlar, masaldan sıkıldılar! (ÖZEL HABER) İnsanlar, masaldan sıkıldılar! (ÖZEL HABER)

Bursa'da acele kamulaştırma kararı! Bursa'da acele kamulaştırma kararı!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ocak 2019 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ocak 2019 Perşembe)

Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER) Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER)