İspanya mahkumlara elektrik verilen deneyi durdurdu

İspanya mahkumlara elektrik verilen deneyi durdurdu

İspanya şiddet eğilimli mahkumlar üzerinde uygulanan elektrik şoku deneyinin ikinci safhasını durdurdu.

Ülkenin güneybatısındaki Huelva Hapishanesinde 2016 yılında başlatılan deney mahkumlardaki saldırganlığı ölçmeyi amaçlıyordu. Deneyin ilk safhası 18'i cinayetten hüküm giymiş 41 mahkum üzerinde uygulanmıştı.

Deney sırasında mahkumların başına bağlanan elektrod uçlarıyla üçer günlük periyotlarda her gün 15 dakika 1,5 miliamperlik elektrik akımı veriliyordu.

Deneyin ikinci safhasının bu ay başlaması gerekiyordu fakat hükümet ilk aşamaya önceki hükümet zamanında onay verildiğini ve devam edilmesi için konuyu daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Araştırma şiddet ve saldırgan davranışlar üzerine çalışan bir doktora öğrencisinin girişimleriyle başlamıştı. Çalışmaya İspanya, Almanya ve Meksika'dan farklı üniversiteler de katılmıştı.

İspanyol radyo SER'e konuşan Huelva Üniversitesi profesörlerinden Andres Molero beynin hangi bölgelerinin şiddetle alakalı olduğunu daha iyi anlamak için bir çalışma tasarladıklarını belirtti. Molero işlemlerin mahkumlara zarar verici olmadığını ve herhangi bir tedavi amacı taşımadığını vurguladı.

Molero ayrıca deneye gönüllü olanların katıldığını ve sinirsel rahatsızlıkları olanları kapsam dışında tuttuklarını belirtti. Projenin durdurulmasının sürpriz olduğunu vurgulayan profesör bu uygulamanın Avrupa'da bir çok üniversitede var olduğunu ileri sürdü.

Vinç ve kepçe denize devrildi! Vinç ve kepçe denize devrildi!

Cadde ortasında pompalı tüfekle vuruldu. Cadde ortasında pompalı tüfekle vuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Yolcu minibüsü kamyona çarptı: Ölüler ve yaralılar var Yolcu minibüsü kamyona çarptı: Ölüler ve yaralılar var

İnşaatın en üst katına çıkıp intihara kalkıştı İnşaatın en üst katına çıkıp intihara kalkıştı

Düğün magandasını özel ekip yakaladı Düğün magandasını özel ekip yakaladı

Bursa'da devrilen kamyonun tankerindeki 20 ton süt tarlaya döküldü Bursa'da devrilen kamyonun tankerindeki 20 ton süt tarlaya döküldü

ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı

Otomobilde kanlı infaz! Otomobilde kanlı infaz!

Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası