İşini bırakıp 'yaşlı ve kimsesizlerin annesi' oldu

İşini bırakıp 'yaşlı ve kimsesizlerin annesi' oldu

12 yıl önce işini bırakarak Darülaceze'de gönüllü olarak çalışmaya başlayan Sevim Zenge, yaşlı, hasta ve kimsesizlerin saçlarını ve tırnaklarını kesip, kaşlarını alırken onlara haftada iki gün banyo yaptırıyor.

1895 yılında 2'nci Abdülhamid Han'ın emriyle kurulan Darülaceze'de gönüllü olarak yaşlı ve hasta kadınların bakımını üstlenen 57 yaşındaki Sevim Zenge, 12 yıldır ihtiyaç sahiplerinin 'gönüllü annesi' oldu.

Başta, çocuklara gönüllü annelik yapabilme düşüncesiyle Darülaceze'ye geldiğini ifade eden Sevim Zenge, gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra yaşlı ve hasta olanların bakımına yönlendirildiğini söyledi.

Zenge, Darülaceze ile tanışma hikâyesini şöyle anlattı: "12 sene oldu başlayalı. Buranın önünden geçiyordum ama ne olduğunu bilmiyordum. Bir gün ben ne yapabilirim diye girdim buraya. Aslında çocuklar için gönüllü anne olarak girmek istedim. 'Hijyen açısından dışarıdan gönüllü anne almıyoruz' dediler. Sonra beni buraya yönlendirdiler. 'Ne yaparsın?' dediler. Ben de, 'yüz alırım; kaş alırım, saç keserim, tırnak keserim' dedim. Kabul ettiler. Haftada bir günden başladım sonra 2 ardından 3 gün oldu. Haftada 2 gün hamamlarına geliyorum. Saçlarını kesiyorum, yüzlerini alıyorum, tırnaklarını kesiyorum. Çok da severek yapıyorum bu işi".

"BURAYI BIRAKAMADIĞIM İÇİN TEKRARDAN İŞE BAŞLAMADIM"

Birçok yerden teklif gelmesine rağmen Darülaceze'yi bırakmak istemediğini aktaran Zenge, "Çalıştığım yerde iyi bir manikürcüydüm. Patron da her zaman gel çalış diyordu. Haftada 3 gün geliyordum buraya. Patrona, 'haftada iki gün de size geleyim' dedim. Bizim meslekte böyle olmuyor. Çok yerden teklif geldi bana ama 2-3 gün olarak kimse kabul etmediği için ben de burayı bırakamadığım için tekrardan işe başlamadım" dedi.

"BURADAN ALDIĞIM DUÂLARLA HAC VE UMRE YAPMAK NASİP OLDU"

İş hayatı boyunca ibadet yapmaya fırsat bulamadığını belirten Sevim Zenge, Darülaceze'den, Hac ve Umre'ye gidiş hikâyesini anlatırken şu ifadeleri kullandı:

"Buraya başlamadan önce namaz kılmayı bilmiyordum. Elhamdülillah Müslüman'ız fakat 12 yaşından beri çalıştığımız için teğet geçmişiz. Bir gün akşam otururken sanki birileri, 'sen Umre'ye niye gitmiyorsun?' dedi. Umre'nin ne olduğunu bile bilmiyordum. Yeğenimi arayıp, 'ben umreye gitmek istiyorum' dedim. Sonra bir şekilde Rabbim nasip etti Ramazan umresi yaptım. Yedi senedir Ramazan Umre'sine gidiyorum. Bir defa da Hac yapmak nasip oldu. Buradan aldığım duâlarla bunları yaşadım".

"MUTLU VE HUZURLUYUM BURAYA GELDİĞİM İÇİN VE BIRAKAMIYORUM ŞÜKÜRLER OLSUN"

Yaşlı ve hastalarla ilgilendiği için mutlu olduğunu kaydeden Sevim Zenge, sevginin önemini vurguladı. Zenge, bir hastasından örnek vererek, "Hastaları çok seviyorum onlar da beni çok seviyorlar. Görmedikleri zaman özlüyorlar, ben de onları özlüyorum. Burası farklı bir dünya, ben de bilmeden geldim ama kalp çok önemli. Meltem adlı bir hastam var. Yemek yediriyorum ona fakat hiçbir şekilde konuşamıyor ve tepki veremiyor ama sevildiğini anlıyor. Geçen gün ona yemek yedirirken bana öyle bir baktı ki anlatamam o bakışı. Anlatırken bile gözlerim doluyor. Nasıl anlatılır o bakış bilmiyorum. Rabbim nasip etti. Mutlu ve huzurluyum buraya geldiğim için ve bırakamıyorum şükürler olsun" ifadelerini kullandı.

Bursa'da kilise üzerindeki hamam ortaya çıkartıldı Bursa'da kilise üzerindeki hamam ortaya çıkartıldı

Milyonlarca emeklinin maaşına en az 108 lira zam geliyor Milyonlarca emeklinin maaşına en az 108 lira zam geliyor

Bursa'da müşteri kılığında girdiği dükkandan cep telefonunu böyle çaldı Bursa'da müşteri kılığında girdiği dükkandan cep telefonunu böyle çaldı

Motorinde 25 kuruş indirim! Motorinde 25 kuruş indirim!

Aysın Komitgan; <br /> Başkan Bozbey ne dedi? Başkan Türkyılmaz ne yanıt verdi? Aysın Komitgan;
Başkan Bozbey ne dedi? Başkan Türkyılmaz ne yanıt verdi?

Ünlü oyuncu tacize uğradığını açıkladı, destek yağdı! Ünlü oyuncu tacize uğradığını açıkladı, destek yağdı!

Görenler isyan etti! Kafalarına ve ayaklarına... Görenler isyan etti! Kafalarına ve ayaklarına...

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (22 Ekim 2018 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (22 Ekim 2018 Pazartesi)

İşvereninize yanlış bilgi verdiyseniz dikkat! Feshedilebilir İşvereninize yanlış bilgi verdiyseniz dikkat! Feshedilebilir

Adnan Oktar soruşturmasında flaş gelişme! Adnan Oktar soruşturmasında flaş gelişme!

Otomobil denize düştü! Otomobil denize düştü!

30 kişiyi taşıyan tekne battı! 30 kişiyi taşıyan tekne battı!

Hisarcıklıoğlu: Piyasa yavaşladı, para dönmüyor Hisarcıklıoğlu: Piyasa yavaşladı, para dönmüyor

Kandırarak dağa çıkarılıp tecavüz ve infaz ediliyorlar Kandırarak dağa çıkarılıp tecavüz ve infaz ediliyorlar

Kaldırımda dehşet! Çocuklar son anda kurtuldu Kaldırımda dehşet! Çocuklar son anda kurtuldu

Cemal Kaşıkçı cinayetinde yeni gelişme! Boğma İşlemi... Cemal Kaşıkçı cinayetinde yeni gelişme! Boğma İşlemi...

Milyonları ilgilendiriyor! Elektrikte yeni dönem Milyonları ilgilendiriyor! Elektrikte yeni dönem

Tuvalet boruları patladı, araçların üzeri pislik doldu Tuvalet boruları patladı, araçların üzeri pislik doldu