İşini bırakıp 'yaşlı ve kimsesizlerin annesi' oldu

İşini bırakıp 'yaşlı ve kimsesizlerin annesi' oldu

12 yıl önce işini bırakarak Darülaceze'de gönüllü olarak çalışmaya başlayan Sevim Zenge, yaşlı, hasta ve kimsesizlerin saçlarını ve tırnaklarını kesip, kaşlarını alırken onlara haftada iki gün banyo yaptırıyor.

1895 yılında 2'nci Abdülhamid Han'ın emriyle kurulan Darülaceze'de gönüllü olarak yaşlı ve hasta kadınların bakımını üstlenen 57 yaşındaki Sevim Zenge, 12 yıldır ihtiyaç sahiplerinin 'gönüllü annesi' oldu.

Başta, çocuklara gönüllü annelik yapabilme düşüncesiyle Darülaceze'ye geldiğini ifade eden Sevim Zenge, gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra yaşlı ve hasta olanların bakımına yönlendirildiğini söyledi.

Zenge, Darülaceze ile tanışma hikâyesini şöyle anlattı: "12 sene oldu başlayalı. Buranın önünden geçiyordum ama ne olduğunu bilmiyordum. Bir gün ben ne yapabilirim diye girdim buraya. Aslında çocuklar için gönüllü anne olarak girmek istedim. 'Hijyen açısından dışarıdan gönüllü anne almıyoruz' dediler. Sonra beni buraya yönlendirdiler. 'Ne yaparsın?' dediler. Ben de, 'yüz alırım; kaş alırım, saç keserim, tırnak keserim' dedim. Kabul ettiler. Haftada bir günden başladım sonra 2 ardından 3 gün oldu. Haftada 2 gün hamamlarına geliyorum. Saçlarını kesiyorum, yüzlerini alıyorum, tırnaklarını kesiyorum. Çok da severek yapıyorum bu işi".

"BURAYI BIRAKAMADIĞIM İÇİN TEKRARDAN İŞE BAŞLAMADIM"

Birçok yerden teklif gelmesine rağmen Darülaceze'yi bırakmak istemediğini aktaran Zenge, "Çalıştığım yerde iyi bir manikürcüydüm. Patron da her zaman gel çalış diyordu. Haftada 3 gün geliyordum buraya. Patrona, 'haftada iki gün de size geleyim' dedim. Bizim meslekte böyle olmuyor. Çok yerden teklif geldi bana ama 2-3 gün olarak kimse kabul etmediği için ben de burayı bırakamadığım için tekrardan işe başlamadım" dedi.

"BURADAN ALDIĞIM DUÂLARLA HAC VE UMRE YAPMAK NASİP OLDU"

İş hayatı boyunca ibadet yapmaya fırsat bulamadığını belirten Sevim Zenge, Darülaceze'den, Hac ve Umre'ye gidiş hikâyesini anlatırken şu ifadeleri kullandı:

"Buraya başlamadan önce namaz kılmayı bilmiyordum. Elhamdülillah Müslüman'ız fakat 12 yaşından beri çalıştığımız için teğet geçmişiz. Bir gün akşam otururken sanki birileri, 'sen Umre'ye niye gitmiyorsun?' dedi. Umre'nin ne olduğunu bile bilmiyordum. Yeğenimi arayıp, 'ben umreye gitmek istiyorum' dedim. Sonra bir şekilde Rabbim nasip etti Ramazan umresi yaptım. Yedi senedir Ramazan Umre'sine gidiyorum. Bir defa da Hac yapmak nasip oldu. Buradan aldığım duâlarla bunları yaşadım".

"MUTLU VE HUZURLUYUM BURAYA GELDİĞİM İÇİN VE BIRAKAMIYORUM ŞÜKÜRLER OLSUN"

Yaşlı ve hastalarla ilgilendiği için mutlu olduğunu kaydeden Sevim Zenge, sevginin önemini vurguladı. Zenge, bir hastasından örnek vererek, "Hastaları çok seviyorum onlar da beni çok seviyorlar. Görmedikleri zaman özlüyorlar, ben de onları özlüyorum. Burası farklı bir dünya, ben de bilmeden geldim ama kalp çok önemli. Meltem adlı bir hastam var. Yemek yediriyorum ona fakat hiçbir şekilde konuşamıyor ve tepki veremiyor ama sevildiğini anlıyor. Geçen gün ona yemek yedirirken bana öyle bir baktı ki anlatamam o bakışı. Anlatırken bile gözlerim doluyor. Nasıl anlatılır o bakış bilmiyorum. Rabbim nasip etti. Mutlu ve huzurluyum buraya geldiğim için ve bırakamıyorum şükürler olsun" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda atamalar belli oldu Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda atamalar belli oldu

Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz

Yüzlerce martı telef oldu! Yüzlerce martı telef oldu!

150 bin emekliye müjdeli haber! 150 bin emekliye müjdeli haber!

Çakıcı'nın nakli sırasında Bursa dahil 6 ilde operasyon Çakıcı'nın nakli sırasında Bursa dahil 6 ilde operasyon

Fuat Oktay'dan ABD ürünlerine ek vergi açıklaması Fuat Oktay'dan ABD ürünlerine ek vergi açıklaması

ABD ürünlerine ek vergi % 100 arttırıldı ABD ürünlerine ek vergi % 100 arttırıldı

ABD'nin elektronik ürünlerine boykot ABD'nin elektronik ürünlerine boykot

Galata Köprüsü'nde hareketli dakikalar! Son anda... Galata Köprüsü'nde hareketli dakikalar! Son anda...

Tren faciasında çöken menfez tam bir asırlıkmış! Tren faciasında çöken menfez tam bir asırlıkmış!

Şarkıcıya kaza şoku! Şarkıcıya kaza şoku!

İğrenç olay! Kendisini doktor olarak tanıtıp küçük kızları... İğrenç olay! Kendisini doktor olarak tanıtıp küçük kızları...

PKK'nın oyunu ortaya çıktı! PKK'nın oyunu ortaya çıktı!

Balık tutarken nehre düştü... Hiçbir iz yok! Balık tutarken nehre düştü... Hiçbir iz yok!

İş dünyası yol haritası istiyor İş dünyası yol haritası istiyor

Kediden korktu 15 iğne yuttu! Kediden korktu 15 iğne yuttu!

'Fil gibi oldun' tazminatı 'Fil gibi oldun' tazminatı

Diyarbakır'da çocuk kavgasına aileler karıştı: 4 yaralı Diyarbakır'da çocuk kavgasına aileler karıştı: 4 yaralı