İşaret dili öğrendi, ailesine tercüman oldu

İşaret dili öğrendi, ailesine tercüman oldu

Kütahya'nın Simav ilçesinde, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda açılan işaret dili kursu ilgi görüyor. 120 saat süreli işaret dili kursunda, gündüz 22, akşam 17, kursiyer olmak üzere, 2 erkek 37 bayandan oluşan toplam 37 kişi kayıtlı bulunuyor. 

İşaret dili eğitmeni ve tercümanı Nazife Çakmak (23), işaret dili kursunun işitme engelli vatandaşlar ve toplumda iletişim açısından çok önemli ve gerekli olduğunu belirtti. 

Çakmak, "İşitme engelli bireylerle etkin iletişimdeki en önemli adım, öncelikle doğru bilgi edinmektir. Çünkü işaret dili bağlamında ülkemizde bazı sıkıntılar oluşmaktadır. Doğru bilgi için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze başvuruda bulunan bireylerimiz, buradan çıkıp eğitimlerini tamamladıktan sonra etkin bir şekilde temel işaret dili eğitimi alarak, işitme engelli bireylere daha sağlıklı bir şekilde yararlı olabilmeleri için burada bulunuyorlar. Kursiyerlerimiz arasında, ailesinde işitme engelli bireyler bulunanlar da var. Bilgilerini belgeye aktarmak ve bunu daha sonraki yaşamında kullanabilmek adına ve komşularıyla iletişim kurabilmek için burada bulunuyorlar " dedi. 

İşaret dili öğrenerek ailesine tercüman olan Melek Vardal, "Biz 5 kız 1 oğlan olmak üzere 6 kardeşiz, üçümüz konuşuyoruz, diğer 3 kardeşim konuşamıyor, annem konuşuyor, babam konuşamıyor. Ben kardeşlerimin en küçüğüyüm ve babamın sağ koluydum ve tüm tercümanlığını ben yapıyordum. Onların sosyal hayattaki zorluklarını birlikte yaşadık. Ancak engelli olan ailemin içinde kendimi yetiştirdim. Ben, kardeşlerimin ve babamın hem dili hem kulağı olmak için bu kursa katıldım" diye konuştu. 

İşaret dili kursiyeri öğretmen Meliha Ural, " İşaret dili kursuna, Üniversiteden mezun olduktan sonra, öğrencilerime daha faydalı olmak için buradayım. Engelli öğrencilerin bulunduğu bir ortamda görev alırsam, onlara yardımcı olabilmek ve toplumumuzda farkındalık yaratabilmek için bu kursa katıldım. Bedensel engelli olanları çok rahat bir şekilde görebiliyoruz ama, işitemeyen, konuşamayan arkadaşlarımızı görmüyoruz. Bunlar için farkındalık oluşturmak, topluma daha yararlı olabilmek, aldığım eğitimle öğretmenlik mesleğimi yeterince yerine getirebilmek ve tüm farklı öğrencilerimize yardımcı olabilmek için işaret dili kursuna katıldım" dedi. 

İşaret dili kursiyerleri sessiz alkış işaret diliyle, tüm işitme engelli vatandaşları alkışladılar. 

Bursa'da damperi açılan TIR yönlendirme tabelalarını yıktı Bursa'da damperi açılan TIR yönlendirme tabelalarını yıktı

Bursa'da kendisini dolandırdığını iddia eden baba, kızına dehşeti yaşattı  Bursa'da kendisini dolandırdığını iddia eden baba, kızına dehşeti yaşattı

Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti

Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı

Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı

Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu  Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu

Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu

Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti

Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü

İşte PKK'nın gerçek yüzü İşte PKK'nın gerçek yüzü

Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı

Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim

Kızı ihbar etti, polis ipten aldı Kızı ihbar etti, polis ipten aldı

Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı

Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü