İran'dan Avrupa ülkelerine 'teröristleri himaye' suçlaması

İran'dan Avrupa ülkelerine 'teröristleri himaye' suçlaması

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Avrupa ülkelerinden Danimarka, Hollanda ve Fransa'nın 12 bin İranlıyı öldüren teröristleri himaye ettiğini ileri sürdü.

Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Hollanda ve  Danimarka makamlarının İran ile ilgili açıklamalarına cevap verdi.

Aralarında Danimarka, Hollanda ve Fransa'nın da bulunduğu Avrupa  ülkelerinin "12 bin İranlıyı öldüren ve Saddam'ın Irak Kürtlerine karşı işlediği  suçlara ortak olan" Halkın Mücahitleri Örgütü ile "masum İranlıları öldüren  Avrupa'daki diğer teröristlere ev sahipliği yaptığını" ileri süren Zarif, "İran'ı suçlamak, Avrupa'yı teröristleri barındırma sorumluluğundan  kurtarmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesi (AIVD) tarafından yapılan  yazılı açıklamada, Hollanda'da 2015 ve 2017'de İran asıllı kişilerin  suikastlarında İran'ın bağlantısı olduğuna dair güçlü ipuçları olduğu  açıklanmıştı. Dışişleri Bakanı Stef Blok ise konuyla ilgili yaptığı yazılı  açıklamada, Hollanda'nın tavsiyesi üzerineAvrupa Birliği'nin (AB) bugün İran  istihbarat servisine ve bazı yöneticilerine yaptırım uyguladığını belirterek, bu  kişilerin Avrupa'daki finansal varlıklarının dondurulduğunu ve Avrupa'ya  seyahatlerinin yasaklandığını bildirmişti.

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen ise AB'nin, İran  istihbarat servisine yaptırım uygulayacağını bildirerek şu ifadeleri kullanmıştı:  "Avrupa dış politikası için önemli bir zafer. AB, İran istihbarat servisine,  Avrupa topraklarında suikast planladığı için yaptırım uygulamaya karar verdi. Bu  tür davranışların AB'de kabul edilmeyeceğini göstermek için çok güçlü bir karar."

İran; İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Fransa gibi ülkeleri Halkın  Mücahitleri Örgütü, El Ahvaziye örgütü ve diğer silahlı muhalif oluşumlara destek  vermekle suçluyor.

İran'ın terör örgütü olarak gördüğü Ahvaz'ın Kurtuluşu için Arap  Mücadelesi Hareketi'nin (ASMLA) kurucusu Ahmed Mola Nissi, 8 Kasım 2017'de  Hollanda'nın Lahey kentinde evinin önünde, Halkın Mücahitleri Örgütü üyesi  Muhammed Samadi ise 15 Aralık 2015'te Almere kentinde suikasta uğramıştı.

Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti

Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı

Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı

Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu  Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu

Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu

Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti

Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü

İşte PKK'nın gerçek yüzü İşte PKK'nın gerçek yüzü

Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı

Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim

Kızı ihbar etti, polis ipten aldı Kızı ihbar etti, polis ipten aldı

Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı