İran'dan Avrupa ülkelerine 'teröristleri himaye' suçlaması

İran'dan Avrupa ülkelerine 'teröristleri himaye' suçlaması

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Avrupa ülkelerinden Danimarka, Hollanda ve Fransa'nın 12 bin İranlıyı öldüren teröristleri himaye ettiğini ileri sürdü.

Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Hollanda ve  Danimarka makamlarının İran ile ilgili açıklamalarına cevap verdi.

Aralarında Danimarka, Hollanda ve Fransa'nın da bulunduğu Avrupa  ülkelerinin "12 bin İranlıyı öldüren ve Saddam'ın Irak Kürtlerine karşı işlediği  suçlara ortak olan" Halkın Mücahitleri Örgütü ile "masum İranlıları öldüren  Avrupa'daki diğer teröristlere ev sahipliği yaptığını" ileri süren Zarif, "İran'ı suçlamak, Avrupa'yı teröristleri barındırma sorumluluğundan  kurtarmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesi (AIVD) tarafından yapılan  yazılı açıklamada, Hollanda'da 2015 ve 2017'de İran asıllı kişilerin  suikastlarında İran'ın bağlantısı olduğuna dair güçlü ipuçları olduğu  açıklanmıştı. Dışişleri Bakanı Stef Blok ise konuyla ilgili yaptığı yazılı  açıklamada, Hollanda'nın tavsiyesi üzerineAvrupa Birliği'nin (AB) bugün İran  istihbarat servisine ve bazı yöneticilerine yaptırım uyguladığını belirterek, bu  kişilerin Avrupa'daki finansal varlıklarının dondurulduğunu ve Avrupa'ya  seyahatlerinin yasaklandığını bildirmişti.

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen ise AB'nin, İran  istihbarat servisine yaptırım uygulayacağını bildirerek şu ifadeleri kullanmıştı:  "Avrupa dış politikası için önemli bir zafer. AB, İran istihbarat servisine,  Avrupa topraklarında suikast planladığı için yaptırım uygulamaya karar verdi. Bu  tür davranışların AB'de kabul edilmeyeceğini göstermek için çok güçlü bir karar."

İran; İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Fransa gibi ülkeleri Halkın  Mücahitleri Örgütü, El Ahvaziye örgütü ve diğer silahlı muhalif oluşumlara destek  vermekle suçluyor.

İran'ın terör örgütü olarak gördüğü Ahvaz'ın Kurtuluşu için Arap  Mücadelesi Hareketi'nin (ASMLA) kurucusu Ahmed Mola Nissi, 8 Kasım 2017'de  Hollanda'nın Lahey kentinde evinin önünde, Halkın Mücahitleri Örgütü üyesi  Muhammed Samadi ise 15 Aralık 2015'te Almere kentinde suikasta uğramıştı.

Haliç Üniversitesi'nin eski mütevelli heyeti başkanı Mansur Topçuoğlu tutuklandı Haliç Üniversitesi'nin eski mütevelli heyeti başkanı Mansur Topçuoğlu tutuklandı

Kız kaçırma yüzünden bir kişinin evi kundaklandı Kız kaçırma yüzünden bir kişinin evi kundaklandı

Bursa trafiğinde at tehlikesi Bursa trafiğinde at tehlikesi

TIR'la çarpışan otomobildeki 2 polisimiz şehit oldu TIR'la çarpışan otomobildeki 2 polisimiz şehit oldu

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Öldün mü, ölmedin mi? Serkan Yetişmişoğlu;
Öldün mü, ölmedin mi?

Mardin'de kaybolan küçük kızın cansız bedeni derede bulundu Mardin'de kaybolan küçük kızın cansız bedeni derede bulundu

TEM'de makas atan otomobil bariyerlere saplandı TEM'de makas atan otomobil bariyerlere saplandı

Eski eşine çocuk parkında dehşeti yaşattı, jandarma ölümden kurtardı Eski eşine çocuk parkında dehşeti yaşattı, jandarma ölümden kurtardı

Elazığ 3.2 ile sallandı Elazığ 3.2 ile sallandı

Tartıştığı yaşıtlarına döner bıçağı ile saldırdı Tartıştığı yaşıtlarına döner bıçağı ile saldırdı

Polis şüphelinin aracına camdan atladı; nefes kesen operasyon kamerada Polis şüphelinin aracına camdan atladı; nefes kesen operasyon kamerada

Yargıtay, 'Emrah Serbes' kararını 23 Mayıs'ta verecek Yargıtay, 'Emrah Serbes' kararını 23 Mayıs'ta verecek

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklama: Doğru olmayan içerikler dolaşıyor Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklama: Doğru olmayan içerikler dolaşıyor

3 kuyumcudan 1 milyon liralık soygun yapan çete çökertildi 3 kuyumcudan 1 milyon liralık soygun yapan çete çökertildi

Suriyeli 2 aile arasında döner bıçaklı kavga Suriyeli 2 aile arasında döner bıçaklı kavga