İran'a yaptırım kararı sonrası Trump'tan ilk açıklama

İran'a yaptırım kararı sonrası Trump'tan ilk açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik yaptırımlarla ilgili yaptığı açıklamada, 'İran'a yaptırımda yavaş hareket edeceğim. Çünkü petrol fiyatının artmasını istemiyorum' ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın petrol ticaretine  yönelik yaptırımları zamana yayarak uygulamaya geçireceklerini ve dünyada petrol  fiyatlarının yükselmesini istemediğini söyledi. 

Beyaz Saray'ın bahçesinde İran yaptırımlarına ilişkin açıklamalarda  bulunan Trump, yaptırımların bütünü ile İran'ın petrol ihracatı konusunu  birbirinden ayrı değerlendirdiğine işaret etti.

İran'a karşı çok güçlü ve sert bir pozisyon aldıklarını belirten  Trump, "(İran'a yönelik) Bugüne kadarki en güçlü yaptırımları getirdik fakat  petrol konusunda biraz yavaş gitmek istiyoruz, dünyada petrol fiyatlarının  yükselmesini istemem." ifadesini kullandı.

Petrol fiyatları konusunda ABD'nin temkinli bir tavır izleyeceği  sinyalini veren Trump, "Bunun İran ile bir ilgisi yok, İran'ın petrolünü  (ihracatını) hemen sıfıra indirebilirim ancak o zaman piyasalarda bir şoka neden  olur. Petrol fiyatlarının yükselmesini istemem." değerlendirmesini yaptı.

ABD'nin İran'a yönelik ikinci yaptırım paketi bugün itibarıyla resmen  devreye girmiş, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ikinci yaptırım paketinde  petrol ithalatına ilişkin Türkiye'nin de dahil olduğu 8 ülkeye geçici muafiyet  tanınacağını açıklamıştı.

Pompeo, Türkiye, Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Japonya, Güney  Kore ve Tayvan'a, İran'a yönelik yaptırımlara ilişkin geçici  muafiyet  tanıyacaklarını belirtmişti.

İlki 7 Ağustos'ta devreye giren yaptırım paketinin ikinci adımı  kapsamında ABD, 50 İran bankası ile 700'den fazla şirket ve kişiyi yaptırım  listesine eklemişti.

 

Bursa yolunda korkunç kaza! Bursa yolunda korkunç kaza!

Anne bebeğini öldürdü! Verdiği cevap ise... Anne bebeğini öldürdü! Verdiği cevap ise...

Bursa'da Hazreti Muhammed'i anma gecesi Bursa'da Hazreti Muhammed'i anma gecesi

Bursa'da ''Labranza Flamenko'' sahnelendi Bursa'da "Labranza Flamenko" sahnelendi

Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı

Komşuda ortalık karıştı! Gözaltılar var Komşuda ortalık karıştı! Gözaltılar var

Cemal Kaşıkçı'nın dini nikahlı eşi ortaya çıktı Cemal Kaşıkçı'nın dini nikahlı eşi ortaya çıktı

Henüz birkaç ay önce nişanlanmıştı... Üzücü haber! Henüz birkaç ay önce nişanlanmıştı... Üzücü haber!

Bursa'da Ahıska Türkleri, sürgünün 74'üncü yılında anıldı Bursa'da Ahıska Türkleri, sürgünün 74'üncü yılında anıldı

Yolcu otobüsü refüje çarptı! Çok sayıda yaralı var Yolcu otobüsü refüje çarptı! Çok sayıda yaralı var

Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme! Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme!

Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın

Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı