Irak'ta elle yapılan oy sayımının sonuçları açıklandı

Irak'ta elle yapılan oy sayımının sonuçları açıklandı

Irak'ta 13 kentte elektronik ortamdaki sayım sonuçlarıyla elle yapılan sayımın sonuçlarında değişiklik olmadığı açıklandı

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurumundan yapılan açıklamaya göre, Kerkük,  Erbil, Süleymaniye, Divaniyye, Musenna, Necef, Babil, Duhok, Diyala, Kerbela,  Basra, Meysan ve Vasıt kentlerinde elektronik sayımla elle sayımın sonuçlarında  herhangi bir değişiklik olmadığı, diğer kentlerde ise ufak değişikliklerin olduğu  bildirildi.

Seçimi kazanan koalisyonların oylarında değişiklik olmadığı ifade  edilen açıklamada, sadece Bağdat Koalisyonu'ndan (Sünni) Fetih Koalisyonu'na  (Şii) bir sandalye geçişinin olduğu kaydedildi. Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu, elde ettiği sandalye  sayısını korurken Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih Koalisyonu'nun sandalye sayısı 47'den 48'e yükseldi.

Kerkük'te Türkmen yetkililer, itiraz ettikleri sonuçlarda lehlerine  değişiklik olmadığı takdirde protesto gösterisi düzenleyeceklerini belirtiyor. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurumu, nihai sonuçları onaylaması için  Irak AnayasaMahkemesine gönderecek. Mahkeme, seçim sonuçlarını onayladıktan  sonra meclis, hükümetin kurulması yolununun açılması için ilk oturumunu  düzenleyecek. Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlere şaibe iddiaları ve düşük  katılım damgasını vurmuştu. Kerkük'teki Türkmen ve Araplar, oylarının Kürdistan  Yurtseverler Birliği (KYB) lehine çalındığını belirtmişti.

Başbakan Haydar el-İbadi'nin Nasır Koalisyonu 42, eski Başbakan Nuri  el-Maliki'nin Kanun Devleti Koalisyonu 26, Ammar el-Hekim'e bağlı Ulusal Hikmet  Koalisyonu 20 sandalye kazanmıştı. Eski Başbakanlardan İyad Allavi'nin Vataniyye  Koalisyonu 21 milletvekili çıkarırken Sünnilerden ise Usame en-Nuceyfi'nin Karar  Koalisyonu 20 sandalye kazanmıştı.

AK Parti'nin en genç MKYK üyesi! AK Parti'nin en genç MKYK üyesi!

Bursa Terminaline bayram yoğunluğu geldi Bursa Terminaline bayram yoğunluğu geldi

Türkiye ve Katar Merkez Bankalarından İş Birliği Türkiye ve Katar Merkez Bankalarından İş Birliği

Kazada ölen eşinin feryadı yürekleri dağladı Kazada ölen eşinin feryadı yürekleri dağladı

Midesinden 7 paket uyuşturucu çıktı Midesinden 7 paket uyuşturucu çıktı

''Annem üç gündür ölmüş, bende üstünde yatıyormuşum'' dedi, gözaltına alındı "Annem üç gündür ölmüş, bende üstünde yatıyormuşum" dedi, gözaltına alındı

Avrasya Tüneli'nde şüpheli motosiklet alarmı Avrasya Tüneli'nde şüpheli motosiklet alarmı

PKK'ya yardım ve yataklık eden başkanlar tutuklandı PKK'ya yardım ve yataklık eden başkanlar tutuklandı

Kabe hiç böyle görüntülenmemişti Kabe hiç böyle görüntülenmemişti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ'dan Abdullah Gül'e sert sözler! AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ'dan Abdullah Gül'e sert sözler!

Apple mağazasında tablet patladı! Apple mağazasında tablet patladı!

Bariyerlere ok gibi saplandı: 3 kişi öldü Bariyerlere ok gibi saplandı: 3 kişi öldü

Bursa yaşanan can pazarı kameralara böyle yansıdı Bursa yaşanan can pazarı kameralara böyle yansıdı

Güngör Uras hayatını kaybetti Güngör Uras hayatını kaybetti

Kars'ı dolu vurdu Kars'ı dolu vurdu

ABD'li senatörden çok konuşulacak Trump açıklaması! ABD'li senatörden çok konuşulacak Trump açıklaması!

Kahramanmaraş'ta 4.8 büyüklüğünde deprem! Kahramanmaraş'ta 4.8 büyüklüğünde deprem!

Bartın'da yolcu midibüsü uçuruma yuvarlandı: Çok sayıda ölü ve yaralı var Bartın'da yolcu midibüsü uçuruma yuvarlandı: Çok sayıda ölü ve yaralı var