İnsan beyni için unutmak öğrenmekten daha zor

İnsan beyni için unutmak öğrenmekten daha zor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas Üniversite'den bir grup bilim insanına göre insan beyni için yeni bir şey öğrenmek unutmaktan daha kolay.

İnsanların yaşadıkları kötü hadiseleri unutmaları için bir tedavi yöntemi üzerine çalışan nörobilimcilerin araştırmasına göre, bir olayı veya bir kişiyi isteyerek unutmak isteyen bir beyin öğrenme işlemine göre çok daha fazla enerji sarf ediyor.

Bir hatırayı unutmak isteyen beyin korteksi başka konulara odaklanması gerekiyor. Bu durum da beynin daha fazla çalışmasına sebep oluyor. Bilim insanları söz konusu araştırmada, günlük hayattaki unutkanlıklardan ziyade, sadece kasıtlı olarak unutmak istediğimiz hadiseler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Çalışmayı yürüten Jarrod Lewis-Peacock, "İnsanlar bazen yaşamış oldukları travmaları unutmak isteyebilir, bu çalışma sayesinde, kötü hatıraların kontrol edilmesi veya unutulmasına imkan sağlamayı hedefliyoruz. O yüzden önce hatırlar karşısında insan beyninin nasıl çalıştığını öğrenmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Jarrod Lewis-Peacock, bir hadisenin unutulması için o olayı az hatırlamanın daha etkili olacağını, ve bir şeyi zorla unutmak istediğimizde o hatıranın daha da güçlendiğine dikkat çekti.

Zincirleme trafik kazası: 11 yaralı Zincirleme trafik kazası: 11 yaralı

Eşine öfkelendi, uçağıyla binaya çarptı Eşine öfkelendi, uçağıyla binaya çarptı

Dünyayı sarsan bomba iddia! Rusya, Venezuela'ya asker gönderdi Dünyayı sarsan bomba iddia! Rusya, Venezuela'ya asker gönderdi

5 yaşındaki çocuk yangında can verdi 5 yaşındaki çocuk yangında can verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı

Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur

El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi

Bursa'da korkutan yangın Bursa'da korkutan yangın

Havaya rastgele ateş açtı! Havaya rastgele ateş açtı!

Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu

Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti

Skandal kararı yarın imzalıyor Skandal kararı yarın imzalıyor