İMO Bursa Şubesi, Çanakkale Köprüsü'ne teknik gezi düzenledi

İMO Bursa Şubesi, Çanakkale Köprüsü'ne teknik gezi düzenledi

İMO Bursa Şubesi, üyelerinin mesleki gelişimi arttırmak ve örnek projeleri yerinde görmelerini sağlamak için teknik gezilerini sürdürüyor. İMO Bursa Şubesi üyeleri, tamamlandığında dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olarak literatüre geçecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü şantiyesine teknik gezi düzenledi. Gelibolu'daki kule keson temellerinin imal ve inşaa edildiği kuru havuz şantiyesini ziyaret eden inşaat mühendisleri Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa, Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme A.Ş. Asma Köprü Şefi Kemal Çetin'in sunumuyla proje hakkında bilgi aldılar.

Asma Köprü Şefi Çetin, projenin vizyonunu, ihale bilgilerini, proje yapılanmasını, kapsamını ve otoyol köprü konumunu anlattı. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 2023 metre orta açıklık ile dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olacağını vurgulayan Çetin, Yap- İşlet - Devret modeliyle yürütülen projenin 88 kilometre ana gövde, 13 kilometrede bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometreyi bulan Malkara - Çanakkale etabını yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin en gelişmiş ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgesine otoyol ağı ile kesintisiz erişimi sağlamak, Ege Bölgesi'ndeki turistik yerlere hızlı ulaşım ve tarım faaliyetlerini desteklemek amacıyla projelerin yürütüldüğünü ifade eden Kemal Çetin, 16 yıl işletme süresi bulunan projenin, maliyetinin yüzde 70'inin asma köprüye ayrıldığını kaydetti.

RÜZGAR, AKINTI VE DALGA BOYU ÇANAKKALE İÇİN ÖNEMLİ

Köprünün iklim koşulları, denizdeki akıntı ve rüzgara etkenleri göz önüne alınarak tasarlandığını belirten Asma Köprü Şefi Kemal Çetin, "Çanakkale çok rüzgarlı bir yer. Akıntı, dalga boyu bizi çok etkiliyor dolayısıyla tüm bu parametrelerle mücadele ederek çalışıyoruz ve ön görülen tarihte köprüyü tamamlamayı planlıyoruz. Çanakkale Köprüsü'nde, ikisi kule ve tabliye, bir tanesi tam ölçekli rüzgar tüneli testi olmak üzere 3 tane test gerçekleştirdik. Rüzgar; davranışını önceden kestiremediğiniz doğa olayı. Bu tür büyük yapılar için önemli. Masa başında hesap kitap yapıyorsunuz ama rüzgar testine soktuğunuzda başka şeyler çıkabiliyor o nedenle rüzgar etkisi deneme yanılma yöntemi ve rüzgar tüneli testleri ile ortaya çıkan bir olgu. Rüzgar tüneli testleri işin maliyetine ve sıhhatine etki ediyor" dedi.

Çanakkale Köprüsü'nün inşaa edildiği bölgede, Osmangazi Köprüsü'ndeki gibi bir deprem tehlikesi bulunmamasına rağmen deprem analizini yaptıkların anlatan Çetin, zeminin sıvılaşmaya karşı çelik kazıklarla güçlendirildiğini söyledi. 

DÜNYANIN ETRAFINI 4 DEFA DOLANABİLİYOR

Ana kablonun özelliklerinden de bahseden Çetin, "144 tel demetinden oluşan ana kablodaki her bir teli uç uça eklediğinizde dünyanın etrafını 4 defa dolanacak bir uzunluğa erişmiş oluyorsunuz o da 162 bin 236 kilometreye tekabül ediyor. Osmangazi Köprüsü 80 bin kilometreye tekabül ediyordu. Burada iki katına çıkmış durumda" diye konuştu. 

Sunumun ardından, İMO Bursa Şube üyeleri kuru havuzda imalatı devam eden keson kuyu çalışmalarını yerinde inceledi. 

Afrin'de bir asker şehit oldu Afrin'de bir asker şehit oldu

TEM'de başından vurulmuş bir kişinin cesedi bulundu TEM'de başından vurulmuş bir kişinin cesedi bulundu

Bursa İnegöl'de kayıp yaşlı kadının ayak izi bulundu Bursa İnegöl'de kayıp yaşlı kadının ayak izi bulundu

Bursa'da taksi, yolun karşısına yaya geçidinden geçti Bursa'da taksi, yolun karşısına yaya geçidinden geçti

Otobüsün altında kalmaktan son anda kurtuldu! Otobüsün altında kalmaktan son anda kurtuldu!

Beşinci kattan düşen çocuğu, zemine çarpmak üzereyken yakaladılar Beşinci kattan düşen çocuğu, zemine çarpmak üzereyken yakaladılar

Okuldaki feci ölümde çok çarpıcı rapor Okuldaki feci ölümde çok çarpıcı rapor

Şehit emniyet müdürü Altuğ Verdi'nin eşinden yürek yakan sözler Şehit emniyet müdürü Altuğ Verdi'nin eşinden yürek yakan sözler

Nurettin Yıldız'dan şok sözler: Erkeğe mesaj gönderdikten sonra... Nurettin Yıldız'dan şok sözler: Erkeğe mesaj gönderdikten sonra...

Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı

Çine'ye ikametini alacak 485 kişi aranıyor Çine'ye ikametini alacak 485 kişi aranıyor

Rusya'da listenin ilk sıralarında o var!
Rusya'da listenin ilk sıralarında o var!

Emniyet müdürünü şehit eden hainden çileden çıkaran ifade! Emniyet müdürünü şehit eden hainden çileden çıkaran ifade!